Žemė – mūsų namai

Aistė Balbierienė
,
 mokytoja

Kovo 20 d. minima pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. Ši diena labai svarbi tuo, kad visi esame kviečiami būti Žemės globėjais ir kreipiamas dėmesys į tai, kaip elgiamės su savo planeta. Labai svarbu nuo pat mažų dienų suprasti ir mokėti saugoti, tausoti mūsų gamtą.

 

Žemė dienos proga Vilniaus lopšelyje-darželyje „Skroblinukas“ vyko graži iniciatyva. Vaikai buvo kviečiami dalyvauti darželio parodoje „Žemė – mūsų namai“, kurios tikslas buvo skatinti vaikus tausoti ir mylėti mūsų žemę. Vaikai kartu su mokytojomis kūrė bendrus plakatus ir piešė piešinius, parodydami, kaip myli savo žemę, kaip ja rūpinasi. Vaikų darbuose vyravo iš popieriaus iškirpti maži vaikų delniukai, kurie apjuosė mūsų planetą. Tai labai simboliška, nes jau nuo pat mažumės vaikai turi suprasti ir žinoti, kad nuo mūsų pačių priklauso, kokioje žemėje mes gyvensime. Kalbant su vaikais per pamokėles, jie visi pasakojo, kad labai svarbu nešiukšlinti, nelaužyti medžių šakų, neardyti paukštelių lizdų bei atsakingai elgtis miškuose. Taip pat kalbėjome apie vandens reikšmę mūsų žemei. Vaikai gamino vandens lašelius, juose parodydami vandens svarbą kiekvienam: žmogui, medžiui, sėklai, žuvelei.

 

Žemės dienos proga „Geniukų“ ir „Bitučių“ grupių vaikai vyko į Vilniuje esantį Saugomų teritorijų nacionalinį lankytojų centrą. Šio centro tikslas – suteikti žinių apie saugomas teritorijas. Ekspozicija padeda suprasti, ką ir kodėl reikia saugoti, kodėl gamtosauga civilizuotai žmonijai darosi vis svarbesnė. Svarbu, kad lankytojai susidomėtų nacionaliniais ir regioniniais parkais, saugomomis rūšimis, kraštovaizdžio ypatumais, kad norėtų patys atrasti mūsų krašto gamtos lobius.

 

 

Darželio vaikams labai patiko viskas, ką jie centre pamatė ir patyrė. Su vaikais išmokome eiti kaip tikri gamtosaugininkai, girdėjome net menkiausią vabzdžio garselį. Supratome, kokie dideli mes atrodome vabalams ir mažiems miško žvėreliams. Vaikams labai patiko centro aplinka. Įėję pasijutome tarsi gamtos apsuptyje: žolynai, paukščiai, žiogai aplinkui, o užvertus galvą – debesys. Vaikai labai kantriai klausėsi gidės pasakojimo, apžiūrinėjo visas ekspozicijas su dideliu susidomėjimu. Ugdytiniai sužinojo, kad Lietuva pagal piliakalnių skaičių pirmauja visame pasaulyje. Žiūrėjome trumpą filmuką apie tai, kad gamtininkai išsaugojo retą paukštelių rūšį – meldinę nendrinukę, kuri yra labai mažiukė ir sveria vos 12 gramų. Kas norėjo, galėjo pasimatuoti gamtininko kepurę ir paliesti smėlį, surinktą iš Lietuvos pajūrio.

 

Vaikai dar kartą įsitikino ir suprato, kad tik mes patys esame geriausi gamtos sergėtojai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.