Žalia Žemės žinutė

Sandra Kneitienė, Rima Skrinskienė
,
gamtosauginės komandos narės, mokytojos metodininkės

Per Lietuvą nuvilnijo Žemės dienos renginiai. Jie neaplenkė ir Mažeikių lopšelio-darželio „Eglutė“. Savaitė nuo kovo 18 iki 22 d. šioje įstaigoje gamtosauginės darbo grupės iniciatyva buvo paskelbta Žemės ir Vandens. Visų grupių ugdytiniai dalyvavo piešinių parodoje „Aš esu Žemės vaikas“. Vaikų mintis, aktualią informaciją apie Žemę, vandenį darželio svečiai ir bendruomenė galėjo pasiskaityti stenduose pirmo aukšto koridoriuje. Ugdytiniai aktyviai ruošėsi Žemės vėliavos pakėlimo ceremonijai, savo rankomis darė į žemę įsmeigiamas gėles, paukštelius, saulutes. Pirmadienį įstaigoje iškilmingai iškelta Žemės vėliava.

 

Antradienį ir trečiadienį muzikos salėje vyko relaksacinės valandėlės, kurias vedė meninio ugdymo pedagogė Elona Juškevičienė. Visoms grupėms buvo sudaryta galimybė įsitikinti, koks įdomus ir nenuspėjamas „Vandens lašelio kelias“. Vaizduotė, įvairios priemonės ir muzika vaikams padėjo sužinoti, iš kur atsiranda vandens lašelis, kaip jis nukeliauja į jūrą, kokie gyvūnai gyvena vandenyje ir kokius garsus jie skleidžia. Linksmi muzikos žaidimai veiklą papildė džiugiomis emocijomis ir įspūdžiais. Pažiūrėję filmą „Vandens pasaulis“, vaikai dar labiau praplėtė žinias apie vandens gyvūnus ir augalus.

 

Ketvirtadienį visi buvo pakviesti į gamtosaugine kryptimi dirbančių grupių spektaklį „Jau pavasarėlis“. Mes, pedagogės Sandra Kneitienė (Skruzdėlytė) ir Rima Skrinskienė (Žiogelis), pakvietėme žiūrovus į pavasarinę pievą, kurioje žydėjo gėlės, ropinėjo taškuotos boružės ir šapelius vilko darbščiosios skruzdėlės. Varlės kurkė ir savo šokiu kvietė pavasarinį lietų. Per spektaklį buvo prisiminta, kodėl gamtoje nedera šiukšlinti. Pedagogės kreipėsi į žiūrovus: „Juk gamta tokia graži, mylėkime, globokime ją. Rinkime šiukšles ir rūšiuokime, nors daug darbo, nedejuokime!“

 

Ankstyvas penktadienio rytas buvo skirtas Pasaulinei vandens dienai paminėti. Įstaigos koridoriuje vyko akcija „Vaišiname vandeniu“. Ugdytinių tėveliai, vaikai, pedagogai galėjo pasivaišinti septynių rūšių vandeniu, padiskutuoti, kuris iš jų (šulinio, šaltinio, virintas, mineralinis gazuotas ar negazuotas) skaniausias. Įdomu tai, kad dauguma ragavo ir lygino tarpusavyje šaltinio vandenį iš Latvijos, pirktą parduotuvėje, ir šaltinio vandenį, parvežtą iš Mažeikių r. Šerkšnėnų kaimo. Abiejų rūšių vandenys buvo apibūdinti žodžiais „tyras, minkštas, švelnus, gaivus, malonaus skonio“. Iki šiol vyravo nuomonė, kad ugdytiniai mieliausiai renkasi ir iš siūlomų ragauja gazuotą mineralinį vandenį. Tačiau šiemet išgirdome tokių vaikų komentarų: „Man skaniausias vanduo su burbuliukais, o dar skanesnis šaltinio iš Lietuvos“ (Adrija, 4 m.), „Labai šaltas ir skanus šaltinio. Tik tas, kur iš po žemės teka, o ne iš parduotuvės“ (Javilė, 4 m.), „Man tai labai neskanus su burbuliukais“ (Amelija, 5 m.).

Vandens ragautojai buvo pakviesti pasidalyti žinia, kurią neša vanduo. Sulaukėme gražių minčių: „Vanduo – tai mano gyvenimas“, „Bespalvis, bekvapis – galinga jėga!“, „Vanduo – mūsų gyvybės šaltinis“. Sakinį „Geriu vandenį ir…“ pabaigė originaliai: „Geriu vandenį ir mėgaujuosi gaiva“, „Geriu vandenį ir jaučiuosi gyvybinga, laiminga“, „Geriu vandenį ir šypsausi, dieną pradedu smagiausią!“

 

Penktadienį visos grupės buvo pakviestos į „Vandens laboratoriją“. Čia buvo atliekami bandymai, eksperimentai su vandeniu. Vaikai stebėjo „Ugnikalnio išsiveržimą“, sužinojo, kaip galima pagaminti „Dantų pastą drambliams“. Mažieji tyrinėtojai patys atliko bandymus „Skleidžiasi vandens lelijos“, „Skęsta – plaukia“. Vaikams patiko stebėti „šokančias“ razinas, pūsti spalvotus muilo burbulus. Visi, kas lankėsi „Vandens laboratorijoje“, patyrė džiugių emocijų.

 

Gamtosauginės darbo grupės komanda džiaugiasi, kad Žemės dienai skirtų veiklų rezultatai pranoko lūkesčius. Iškeltas tikslas – ugdyti ekologinį sąmoningumą, skatinti vaikų ir bendruomenės įsitraukimą į aplinkosaugines veiklas – pasiektas. Mažųjų veiklos tapo įdomesnės, o geroms emocijoms nebuvo ribų!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.