„Visi už vieną – vienas už visus“

Audronė Vekterienė, Nijolė Milaknienė
,
mokytojos metodininkės

Siekiant sėkmingos integracijos į visuomenę Kauno Jono Laužiko mokykloje vykdomas tarptautinis „Erasmus+“ projektas „Visi už vieną – vienas už visus“. Projekte dalyvauja 12–18 metų Kauno Jono Laužiko mokyklos mokiniai, direktorė Salomėja Ratkevičienė ir šie pedagogai: anglų kalbos ir tikybos mokytoja Raminta Kruopytė (projekto koordinatorė), pradinių klasių mokytoja Daiva Krutėjevienė ir gydomosios kūno kultūros mokytojas Deividas Milaknis.

 

Projekto tikslas – susipažinti su kitomis kultūromis per Europos mokymosi perspektyvą, integruojant specialiųjų poreikių mokinius į visuomenę. Projektas jungia keturias Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Slovakijos ir Lietuvos specialiąsias mokyklas, kurių atstovai susitinka keturiais skirtingais metų laikais keturiose skirtingose gamtinėse aplinkose, o jų mokiniai keturias savaites praleidžia keturiose skirtingose mokymosi aplinkose lauke. 2017 m. per bendrus susitikimus Vokietijoje ir Didžiojoje Britanijoje suplanuotos keturių etapų projekto veiklos, aptartos finansinės aktualijos, kalbos barjerai ir komunikavimo būdai, šalių atstovių atsakomybės ir aktualijos.

 

Šių metų birželio 9–15 d. vyko pirmasis projekto etapas. Intelekto sutrikimų turintys vaikai ir jaunuoliai iškylavo su palapinėmis Vokietijos Ith kalnuose, kur kopinėjo olomis, lankėsi kalnų urvuose, laipiojo siena, prisitvirtinę laidais, pasitikėdami draugų apsauga. Nors kliūtis įveikti pavyko ne visiems, kalnų terapija emocingai ir įtaigiai ugdė mokinių savivertę ir lavino įgūdžius. Dalijantis mintimis, kaip sekėsi atlikti užduotis, klostėsi vertybinis mokinių santykis su tuo, kas supo, ko mokėsi. „Aš drąsi, man pavyko! Visi man plojo“, – džiugiai kartojo į uolos viršūnę įkopusi septintokė Rugilė. „Ir aš kitą kartą pabandysiu“, – tvirtino devintokė Goda.

 

Antrasis projekto etapas vyko rugsėjo 17–21 d. Įgyta patirtis kalnuose prisidėjo prie mokinių motyvavimo ir tobulėjimo miško mokykloje Didžiojoje Britanijoje, kurią organizavo Carlton Lodge Activity centras. Netradicinė aplinka, naujos veiklos formos lavino mokinių praktinius įgūdžius, mokė, kaip išgyventi gamtoje. Vaikai gamino plaustus ir jais plaukiojo, padedami suaugusiųjų konstravo ir leido nuo kalno aitvarus, žaidė įvairius sporto žaidimus, šaudė iš profesionalaus lanko į taikinius. Norėjosi viską išbandyti: pastatyti palapinę, įkurti ugnį be degtukų, uždegti laužą, paruošti valgį, gaminti dirbinius iš medžio. Pasak vaikų, labai patiko ant laužo kepti zefyrus, bet buvo nedrąsu valgyti džiovintus kirminus iš pirktinių pakuočių. Įdomiausia ir netikėta – skristi lėktuvu!

 

Draugystė – tai žmonių bendravimas, kai truputį imi ir truputį duodi: dalelę išminties ir šilumos, dalelę žodžių ir idėjų, tačiau darbo sėkmę lemia kompetencija, žinios ir aktyvus bendradarbiavimas. Projektas „Visi už vieną – vienas už visus“ jau įpusėjo. Jis atnešė tikrą naudą ne tik mokiniams, bet ir mokytojams. Pedagogams tai puiki galimybė susipažinti su kitų šalių specialiųjų poreikių ir specialiosios pedagogikos sistema, pasidalyti gerąja patirtimi, įgyti komandinės veiklos patirties ir suprasti komandinio darbo svarbą, užmegzti naujus partnerystės ryšius, pasidalyti tarptautinėmis žiniomis, kompetencija, išbandyti naujas veiklas, semtis naujų idėjų.

 

Vasario 4–10 d. vyks trečiasis projekto etapas. Dalyvių laukia nauji iššūkiai – mokiniai slidinės Tatrų kalnuose, Slovakijoje. Gyvenimo mokykla kalnuose mokys rūpintis savimi, suteiks vaikams galimybę nugalėti baimę, išbandyti ir patirti sėkmę, o galbūt ištiesti pagalbos ranką esančiam šalia.

Projekto pabaigą vainikuos dalyvių susitikimas Lietuvoje. Projekto koordinatorė mokytoja Raminta Kruopytė neabejoja, kad gerų įspūdžių projekto dalyviai patirs ir birželio 17–23 d. stovyklaudami Nidoje: vaikai maudysis Baltijos jūroje, plauks laivu į Ventės ragą, žvejos, statys smėlio pilis, rinks gintarus. „Sieksime, kad šios veiklos atvertų erdves kiekvieno vaiko asmeninei sėkmei“, – tikino pedagogė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.