Virtualus susitikimas su Evelina Daciūte Rėkyvos filiale: „Kas yra laimė?“

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialas įgyvendina Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės finansuojamą projektą: „Biblioteatras, knygos, virstančios realybe“, kurio tikslas – įkurti bibliotekoje lėlių teatro erdvę bei pasitelkus susitikimus su rašytojais, iliustratoriais, kuriant istorijas, pasitelkus menines, vizualines priemones, užtikrinti kūrybinę saviraišką bei prigimtinį kūrybiškumą. Pirmuosiuose projekto susitikimuose, kurie įvyko rugsėjo 14 ir 16 dienomis, dalyvavo Šiaulių vaikų globos namų auklėtiniai ir Biržų lopšelio-darželio „Bangelė“ ikimokyklinio amžiaus grupė (auklėtoja Neringa Butkutė).

Apie autorę

 

Evelina Daciūtė – lietuvių rašytoja, žurnalistė, gyvenusi Kinijoje, o 2018 m. persikėlė į Jungtines Amerikos valstybes. Debiutavo 2014 m. vaikams skirtomis pasakomis „Meškių istorijos“, yra parašiusi 11 knygų, skirtų vaikams. Bene daugiausiai apdovanojimų sulaukusi knyga „Laimė yra lapė“: 2019, IBBY Lietuvos skyriaus Domicelės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą 2016 m., Bolonijos mugės, Nami, Pietų Korėja, Šardžos iliustratorių parodų diplomai 2017 m., Amerikos bibliotekų asociacijos Mildred L. Batchelder apdovanojimas 2019 m.; 2018 m. už iliustracijas įtraukta į IBBY garbės sąrašą, o 2019 m. – į reikšmingiausių pasaulio knygų vaikams katalogą Baltieji varnai / The White Ravens; išversta į anglų, kinų, korėjiečių, latvių, rumunų, slovakų, ukrainiečių kalbas. Knygoje pasakojama apie laimės ieškantį berniuką Povilą, kuris susidraugauja su lape, plėtojamos praradimo, liūdesio, džiaugsmo temos.

Laimė yra lapė. Atsiradimo istorija

 

Tai paveikslėlių knyga, pasakojanti apie berniuką Povilą, kuris susidraugauja su lape – „juk istorija apie berniuko ir princo draugystę jau egzistuoja (autorės aliuzija į Antoine de Saint-Exupéry knygą „Mažąsis princs“)“, – taip E. Daciūtei teigė žmonės, su kuriais ji pasidalijo knygos mintimi. Pati autorė teigia, kad geros perskaitytos knygos įsimena pasąmonėje, kadangi pati autorė net neplanavo kurti istorijos pagal Mažojo princo prototipą.

 

Pirmiausia internete rašytoja pamatė iliustratorės Aušros Kiudulaitės darbus, tada užsimezgė rašytojos ir iliustratorės draugystė, kuri peraugo į šią paveikslėlių knygą. Knygoje daug paveikslėlių ir net paslapčių! Autorė susitikimo metu intrigavo vaikus: „Knygoje yra nemažai paslapčių, kitame susitikime su iliustratore paklauskite, kokia yra dramblio paslaptis“, knygoje yra ir tikrų vaikų piešinių, – „keverzonių“ – kaip pavadino autorė, yra net iliustratorės vaikystės kūrybinių darbų! Tai knyga apie paprastus bet gyvenime svarbius dalykus: laimę, draugystę, juoką…

 

Beje, autorė turi medžiaginę laputę, kurią visada nešiojasi su savimi. Ši lapė yra aplankiusi Lietuvą, Londoną, Indiją, Ameriką.

Kas yra laimė?

 

E.Daciūtė rašydama knygą klausė ir vaikų, ir suaugusių, kas yra laimė? O surinktas mintis sudėjo į knygos pradžią: „Laimė yra išdrįsti“; „Laimė yra kai visi namie“; „Laimė yra kalbėti žemyn galva“ „Laimė yra šermukšniai rudenį“ ir dar daug kitų apie minčių laimę. Pati autorė, vartydama ir pristatydama knygą bei rodydama iliustracijas, klausė, kas vaikams teikia laimės. Buvo sužinota, kad vaikams laimę teikia sportas, skanus maistas, miegas, knygos. Knygoje vyrauja oranžinė spalva. Kaip teigė E. Daciūtė, „oranžinė – tai laimės spalva“, todėl knygoje daug oranžinės spalvos, o liūdnos vietos pateiktos mėlyna spalva. O kokia vaikų laimės spalva? Buvo sužinota, kad vaikams laimės spalvos labai įvairios: raudona, mėlyna, balta net pilka.

Iš kur semtis idėjų knygai?

 

Vaikai susidomėję klausėsi autorės pasakojimų apie knygą, buvo labai įdomu, iš kur pati autorė semiasi įkvėpimo: „Mane įkvepia mano vaikai, kitų vaikai, aplinka, žmonės, žodžiai“, – savo laimės šaltinius atskleidė autorė.

 

Vaikams labai patiko žaismingas autorės pasakojimas, abu susitikimai buvo jaukūs ir įdomūs, o vaikų taip pat laukia susitikimai su šios knygos iliustratore bei kitų knygų autore Aušra Kiudulaite, kurių metu bus gaminama pagrindinė šios knygos herojė – lapė.

 

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialo inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.