Virtualus renginys „Skaitau, vadinasi, esu“

Aldona Šliažaitė
,
Kėdainių šviesiosios g-jos mokytoja, renginio vedėja

Nuotolinis mokymas(is) kelia daug iššūkių, tačiau reikia šiek tiek išradingumo ir viskas vyksta  įdomiai ir patraukliai. Kovo pabaigoje Kėdainių šviesiojoje gimnazijoje vyko renginys „Skaitau, vadinasi, esu“, skirtas populiarinti knygą, skaitymą, nuotoliniu būdu subūręs visą bendruomenę. Šios dienos iniciatorės ir organizatorės – lietuvių kalbos ir literatūros, anglų kalbos mokytojos bei bibliotekininkės.

 

Renginys „Skaitau, vadinasi, esu“ pradėtas Justino Marcinkevičiaus žodžiais, kurie liudija, kad knyga – tai dieviškoji ugnis, kuria ginamės nuo tamsos, kuri sušildo sielas, „vedė ir veda pasaulio ir pačių širdies labirintais“. Prisiminta knygos istorija, knygos svarba žmogui. Bibliotekininkės Judita Kišonaitė ir Rima Burbaitė-Virkutė papasakojo apie knygnešystę ir pakvietė dalytis knygomis, turtinti gimnazijos biblioteką. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Asta Jakštienė ir Dalia Pabarčienė apžvelgė gimnazijos klasės mokiniams skirtas užduotis, paaiškino, kaip jas reikės atlikti ir kokia forma jas pateikti per refleksiją.

 

Po trumpos įvadinės dalies ir užduočių paskyrimo mokiniai rinkosi į kiekvienai klasei skirtus virtualius kambarius, kur visi kartu turėjo atlikti užduotis – atsakyti į keturis klausimus ir pagal jų atsakymus sukurti koliažą, kurį po valandos kūrybinio darbo reikėjo pristatyti bendruomenei. „Zoom“ kambariuose sklandė idėjos, patarimai, vyko kūrybiškas darbas. Pirmųjų klasių gimnazistai gilinosi į knygos istoriją, antrųjų klasių mokiniai domėjosi vertimais, leidyklomis ir lietuvių autorių populiariausiomis knygomis. Trečiųjų klasių gimnazistai domėjosi filmais, sukurtais pagal lietuvių autorių knygas, vertė lietuvių rašytojų citatas į įvairias kalbas, o abiturientai, kurie, pasak poeto V. Bako, jau moka „rinkti žodžius kaip nuraudusias spalgenas rudenį“ samprotavo apie knygos vertę, turėjo atsakyti į klausimus pateikdami po kelis argumentus. Reikėjo pamąstyti, ar tiesa, kad žmogus, kuris skaito knygas, tarsi gyvena kelis gyvenimus, ar turėti namų biblioteką yra vertybė, o gal tai tik – snobizmas.

 

Įdomiausioji renginio dalis buvo tada, kai visi iš savo kambarių vėl sugrįžo į refleksiją, kurioje kiekviena gimnazistų klasė pristatė savo sukurtą koliažą, pateikė atsakymus į klausimus. Mokiniai nustebino savo kūrybiškumu, išradingumu, išmintimi. Pristatymus moderavusi anglų kalbos mokytoja Daiva Petkevičiūtė nuolat džiaugėsi ir skatino bendruomenę į kiekvieną pristatymą reaguoti „širdelėmis“, „šypsenėlėmis“. Pirmosios gimnazijos klasės mokinė Aja Knezevičiūtė pristatydama savo klasės koliažą, kuriame pavaizduotas medis, paaiškino, kodėl pirmajai lietuviškai knygai pristatyti pasirinko tokį simbolį. Juk „ji dovanojo šviesą žmonėms, o ir popierius gaminamas iš medžio“, teigė gimnazistė. Pristatymai buvo vienas už kitą įdomesni. Žinoma, nustebino abiturientų pamąstymai. „Skaityti knygas yra nepakeičiamas jausmas. Knygų puslapiai neatsiejami nuo jaukios vakaro atmosferos ir šiltos arbatos. Kaip teigė filosofas Leonidas Donskis: ,,Knygos skaitymo ir išgyvenimo dalis yra lietimas, o ne tik jos mąstymas ir vizualinė percepcija“ Mūsų nuomone, fizinės knygos visada liks svarbios ir nebus užmirštos, nes todėl išskyrėme materialiojo formato knygų privalumus: skaitmeninės knygos ir jų prietaisai vis dar yra sunkiai įperkami daugumai vartotojų, ypač senyvo amžiaus žmonėms; prietaisai, skirti skaityti skaitmenines knygas, yra neilgaamžiški ir ne tokie patvarūs kaip spausdintos knygos; daugelį metų knygų skaitymas buvo ne tik išsilavinimo, bet ir prabangos, statuso simbolis, todėl manome, kad net ir skaitmeniniame amžiuje knygos negali nuvertėti“, – tokiomis klasės draugų mintimis dalijosi abiturientė Austė Šilkaitytė, kuri jiems pritarė, nes knygose sukaupta ilgaamžė patirtis, tai žmogaus talento ir kūrybiškumo liudijimas bei galimybė atsiskleisti vaizduotei.

 

Renginį „Skaitau, vadinasi, esu“ apibendrindama Kėdainių šviesiosios gimnazijos direktorė Violeta Liutkienė pasidžiaugė gimnazistų kūrybiškumu, padėkojo už įžvalgas, kurios paskatino vienu ar kitu klausimu susimąstyti, paieškoti atsakymų. Padėkojo organizatoriams, kurie taip gausiai subūrė bendruomenę pasikalbėti apie skaitymą, knygos vertę. Renginio vedėja pradėjusi renginį Just. Marcinkevičiaus žodžiais, jį baigė skaitymą skatinančia D. Pennac mintimi, kad „Skaitymo laikas, kaip ir meilės laikas, prailgina gyvenimo laiką“ ir pateikė retorinius klausimus: Ar kada nors matėte įsimylėjėlį, neturintį laiko meilei? Argi nerasime laiko gerai knygai? Renginyje pasakytoms mintims pritarė ir Šviesiosios gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Vilma Sakalauskienė patvirtindama, kad „nuo šiandienos skaitysime daugiau“. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų metodinio būrelio pirmininkė Virginija Savickienė džiaugėsi, kad renginys puikus, kad patiko mokiniams, dėkojo anglų kalbos mokytojoms už gražią dalykišką bendrystę ir dar kartą patvirtino, kad ir nuotoliniu būdu galime kurti šventę vieni kitiems. Reikia labai nedaug – puikios idėjos, kūrybiškumo, nuoširdaus darbo ir tikėjimo sėkme.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Vienas komentaras

  • Daiva Petlevičiūtė

    1) Pasigedau objektyvios informacijos apie tai, kiek gimnazijos mokinių dalyvavo minėtame renginyje (mano kukliais duomenimis, dalyvavo daugiau nei 400 mokinių, t.y. daugiau nei 80% mokinių).
    2) Vietoje sakinio “ Pristatymus moderavusi anglų kalbos mokytoja Daiva Petkevičiūtė nuolat džiaugėsi ir skatino bendruomenę į kiekvieną pristatymą reaguoti „širdelėmis“, „šypsenėlėmis. “ pasigedau objektyvios informacijos, kas parengė kūrybiškas, individualizuotas užduotis mokiniams, tinkamas atlikti virtualioje erdvėje.
    3) Nežinia, kodėl nėra paminėti visi kalbėjusieji mokiniai (juk visų atliktų užduočių pristatymai buvo originalūs, įdomūs, verti dėmesio; jų gausoje ypatingu brandumu išsiskyrė vyriausiųjų – 4-ųjų – klasių mokinių pasisakymai).
    P.S. Palinkėjimas: jei skleidžiame informaciją respublikinėje medijoje, nepamirškime didesnio objektyvumo bei informatyvumo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *