„Vilnius mano akimis ir širdimi“

Iš Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės (1886 03 13 – 1958 12 01), lietuvių rašytojos, literatūros kritikės, prisiminimų: „Paskutinis vakaras [apie 1908 m. birželio 1–3 d.] – nusprendėme sulaukti aušros ant Gedimino kalno. Vilnius vasaros naktį. Vilnius, auštant stebėtas ant Gedimino kalno. Tai buvo lyg jam sukurta. Ne veltui Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveiksluose taip daug fantastingų miestų. Ir Vilnius tą naktį buvo lyg gražiausia pasaka. Grįždami ėjom pro Šv. Kotrynos bažnyčią. Bažnyčia auštančios dienos rūkuose skleidė nepaprastą žavesį. Mūsų mielas, mylimas Vilniau, tu visada skatini sustoti, apsidairyti, susimąstyti ir svajoti. Vaikščiodami tavo gatvėmis, parkais, leidžiant laiką prie Neries kranto su kiekvienu žingsniu ir įkvėpimu mes pastebėsime ką nors įdomaus ir pamokamo. Koks be galo gražus ir įdomus mūsų Vilnius, ne tik savo išore, bet ir vidumi.“
„Yra vienas Vilnius – Vilnius, atsiveriantis akimis, ausimis, nosiai ir kitiems pojūčiams. Visas pasaulis sutaria, kad šis Vilnius yra vienas gražiausių Europos miestų. Yra ir kitas Vilnius – pavienio žmogaus Vilnius, jį susikuri pats sau“ (Briedis L., 2019).
Vilniaus lopšelio-darželio „Gabijėlės“ bendruomenė yra šio pasakiškai neįprasto, istoriškai turtingo miesto dalis. Vilnius toks savas ir toks artimams visiems. Anot L. Briedžio, kelionė po Vilnių visada yra klajojimas – susitikimas su neregėtu, nežinomu, fantastiniu pasauliu. Atsižvelgdami į tai, mes siekiame ir skatiname, kad mūsų ugdytiniai pažintų, žinotų, mokėtų sustoti ir pastebėti Vilniaus miesto objektus, aplinką ir gyvenimo ritmą.
Šis nuostabus ir šiltas projektas, skirtas bėgančiam laikui sustabdyti ir jam Vilniaus gyvenime XXI a. įamžinti. Tikslas – skatinti tėvus (globėjus) drauge su vaikais geriau pažinti gimtąjį miestą, savą miestą, domėtis jo kraštovaizdžiu, pastebėti vilniečių ir Vilniaus miesto svečių emocijas. Svarbiausia – skatinti domėjimąsi Vilniaus miestu, puoselėti meilę gimtajam miestui, jo bendruomenei. Plėtoti vaikų poreikį pažinti, stebėti juos supančią aplinką, jausti ryšį su miestu, kuriame gyvena. Lavinti vaikų saviraišką, meninius gebėjimus, kūrybiškumą, estetinį suvokimą, fantaziją fiksuojant Vilniaus gyvenimo akimirkas. Skatinti bendravimą ir bendradarbiavimą tarp Vilniaus miesto ugdymo įstaigų pedagogų ir ugdytinių tėvelių (globėjų).
Vilniaus 700 jubiliejaus proga surengėme fotografijos darbų parodą „Vilnius mano akimis ir širdimi“, kuri eksponuojama Vilniaus lopšelyje-darželyje „Gabijėlė“. Nuoširdžiai džiaugiamės, kad projekte dalyvavo Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos, vaikai, tėveliai (globėjai), pedagogai ir kiti bendruomenės nariai.
Nuotraukose atsispindi didingas Vilniaus miestas, gatvės, architektūra, Vilniaus miesto gyvenimo akimirkos, statiniai, lankytinos vietos, gamta, žmonių nuotaikos, emocijos, vaikystė, žaidimai…
Vilnius mūsų širdyse, akimirkose, prisiminimuose, knygose, įvairiuose šaltiniuose, nuotraukose…
„Vilniau, ąžuole tu –
Mano berže.“
Literatūra:
- Briedis Laimonas. Vilnius savas ir svetimas, Vilnius, 2019, p. 270.
- Briedis Laimonas. Vilnius savas ir svetimas, Vilnius, 2019, p. 287.
Božena Zimblienė
direktorė
Sigita Žusinienė
direktoriaus pavaduotoja ugdymui
Viktorija Tverdochleb-Songina, Erika Dovjadaitė
ikimokyklinio ugdymo mokytojos
Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.