Vilniuje atidaryta raketų išradėjo Kazimiero Simonavičiaus darbų paroda

Kazimiero Simonavičiaus universiteto bendruomenė kviečia į garsiausio XVII a. lietuvių mokslininko Kazimiero Simonavičiaus knygos „Didysis artilerijos menas“ iliustracijų parodą, per kurią bus eksponuojamas ir lotyniškasis knygos egzempliorius. Parodos atidarymas – sausio 23 d. 16 val. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.

 

Europoje garsus XVII a. artilerijos inžinierius-technologas, raketų išradėjas, artilerijos mokslo pradininkas, karininkas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajoras Kazimieras Simonavičius Lietuvoje menkai pažįstamas. 1650 m. Amsterdame jo lotyniškai parašytą knygą „Artis Magnae Artilleriae“ („Didysis artilerijos menas“) išleido žymusis spaustuvininkas Janas Jansonius. Pasaulyje ši knyga garsi tuo, kad kaip vadovėlis artilerijos karininkams buvo naudojama apie du šimtus metų. Tik XIX a. pradžioje K. Simonavičiaus sukurtos ir nubraižytos artilerijos sviedinių konstrukcijos buvo šiek tiek patobulintos. Knyga išversta į anglų, olandų, prancūzų, vokiečių, lenkų kalbas, ji saugoma garsiausiose pasaulio bibliotekose. Už veikalą K. Simonavičius buvo apdovanotas įvairių šalių ordinais. Kaip europinio masto figūra pateko į vieną svarbiausių pasaulio leidinių – „Britų enciklopediją“. Keli knygos egzemplioriai yra ir Lietuvoje: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, Vytauto Didžiojo karo muziejuje, Biržų krašto muziejuje „Sėla“ ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.

 

Parodai atrinkta 14 knygos iliustracijų, įprasminančių svarbiausius K. Simonavičiaus pasiekimus ir mokslinį palikimą, taip pat savotiškai atspindinčių XVII a. Lietuvos aukštuomenės pramogas. Ekspozicijoje bus galima susipažinti su brėžiniais, aiškinančiais, kaip nustatyti sviedinio kalibrą, etaloninių svarstyklių konstrukcijomis, raketų gamybos priemonėmis, jų sandara ir tipų įvairove. Kita dalis iliustracijų – fejerverkų užtaisai, pramoginių pirotechninių mašinų brėžiniai. K. Simonavičius, savo gyvenimą ir veiklą paskyręs karybai, buvo humanistinių pažiūrų žmogus. Knygoje jis rašo, kad karai yra didžiausia žmonijos nelaimė, kylanti iš godumo, garbėtroškos, suktumo, noro pavergti kitas tautas.

Kazimiero Simonavičiaus knygos „Didysis artilerijos menas“ iliustracijas jau pamatė dalis Lietuvos gyventojų. Paroda nuo lapkričio 18 d. apkeliavo Klaipėdos, Kauno ir Raseinių parodų sales. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje iliustracijų ir knygos lotyniškojo originalo ekspozicijos veiks iki vasario 12 d. Vasario 16-ąją parodą savo patalpose atidarys Kazimiero Simonavičiaus universitetas.

 

Dalį parodos eksponatų galima apžiūrėti internete. K. Simonavičiaus braižytoje, trijų dimensijų aplinkoje atgaivintoje bastioninėje pilyje įrengta virtuali ekspozicija pasiekiama adresu www.ksu.lt/paroda.

Paroda yra Lietuvos šimtmečio šventės dalis. Organizatorius – Kazimiero Simonavičiaus universitetas. Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Informacinis rėmėjas – „Meno propaganda“. Partneriai: Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras, Kauno apskrities viešoji biblioteka, Raseinių krašto istorijos muziejus, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka.

 

Kontaktinis asmuo: Dainora Remezė, komunikacijos projektų vadovė,
tel. +370 634 52 559,
dainora.remeze@ksu.lt.

 

Kazimiero Simonavičiaus universiteto inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.