Vilniaus „Genio“ progimnazijoje puoselėjama etninė kultūra

Lijana Šarkaitė-Viluma

Jau ne vienerius metus Vilniaus „Genio“ progimnazijos pradinių klasių mokiniai turi etninės kultūros pamokas. Tad ugdymo įstaiga kartu su Nacionaline Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų gimnazija yra kone vienintelė mokykla Vilniuje, turinti etninės kultūros ugdymą.

 

Etninės kultūros dalykas (kaip pamoka) vaikų yra mėgstamas, nes čia jie vykdo įvairias veiklas: nuo mitologinių ženklų, arbatžolių pažinimo, sutartinių giedojimo iki kamukų gaminimo, oro stebėjimo ar senųjų piemenų žaidimų. Mokiniai tampa ir tautosakos užrašinėtojais. Štai praėjusiais 2017–2018 m. m. gavo užduotį užrašyti tokius žaidimus, kuriuos jų seneliai ar proseneliai žaidė savo vaikystėje, bet patys vaikai šiandien jų nežaidžia. Užrašytus ir parengtus kompiuteriu, plakato ar kitu formatu žaidimus mokiniai pristatė etnokultūros pamokose ir išmokė žaisti klasės draugus. Vėliau etnokultūros mokytojos atrinkti „senoviškesni“ tradiciniai žaidimai buvo išsiųsti Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus organizuotam Bronės Buivydaitės žaidimų konkursui „Pro vaikystės langą“. Džiugu, kad mūsų mokiniai laimėjo pagrindinius šio konkurso prizus, o Bronės Buivydaitės žaidimų konkurso „Pro vaikystės langą“ organizatoriai teigė, kad Vilniaus „Genio“ progimnazija – vienintelė taip gausiai dalyvavusi ir atsiuntusi konkursui vertingiausius žaidimus mokykla!

 

2017–2018 m. m. Vilniaus „Genio“ progimnazija dalyvavo tradicinius šokius puoselėjančių Lietuvos mokyklų konkurse „Visa mokykla šoka“. Visą 2018 m. pavasarį Blindžių ir Miglos skyrių mokiniai ir mokytojos per ilgąsias pertraukas mokėsi ir šoko tradicinius šokius. Nuskambėjus šokiams, rateliams ir žaidimams kovo ir balandžio mėnesiais, kai kurių klasių bendruomenėms atsirado poreikis organizuoti vakarones ir tradicinius šokius įtraukti į bendruomenių švenčių ar mokslų metų užbaigimo programas. Vakaronės buvo surengtos ne tik Blindžių ir Miglos skyriuose, bet ir Centro. Visas veiksmas buvo nufilmuotas ir nusiųstas konkurso vykdytojams bei komisijai. Šį konkursą progimnazija laimėjo ir užėmė I vietą Lietuvoje kaip daugiausiai įvairiausių šokių, ratelių sušokusi ir didžiausią bendruomenės narių skaičių įtraukusi mokykla.

 

Progimnazijos mokytojos jau antrus metus iš eilės organizuoja vaikų karpinių konkursą „Regiu aš Lietuvą“, kurio tikslas – skatinti Lietuvos ir pasaulio lietuvių bendruomenių mokinių kūrybiškumą ir meninius sugebėjimus, puoselėjant vertybines nuostatas ir sudarant sąlygas saviraiškai. Konkurso uždaviniai: puoselėti individualią vaikų saviraišką, skatinti ieškoti meninės raiškos būdų savo vertybinėms nuostatoms išreikšti kuriant karpinius, skatinti pilietinę, istorinę ir tradicinės kultūros savimonę. Šiemet šis konkursas buvo tarptautinis ir skirtas Pasaulio lietuvių metams paminėti. O gražiausi darbai eksponuojami Vilniaus Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Kūrybinėje laboratorijoje (Trakų g. 10). Paroda veikia nuo gegužės 21 d. iki birželio 30 d.

 

Žinoma, kalendorinių švenčių ratui besisukant, laukiamiausia mokinių kalendorinė šventė mokykloje – Užgavėnės. Vaikai visada noriai gaminasi kaukes, kuria persirengėlių oracijas, grupelėmis lanko klases. Šventę vainikuojantis momentas vyksta lauke, kur vaikai siautulingai eina ratelius, žaidžia, šoka.

Šiemet Blindžių skyriaus mokiniai ypatingai šventė Kovo 11-ąją: vyko renginys „Dainuojame Lietuvai“, kiekviena klasė turėjo paruošti po tradicinę ar patriotinę lietuvišką dainą ir per minėjimą sudainuoti ją Lietuvai. Dainuoti Lietuvai visiems mokiniams buvo itin svarbu, o pats liaudies dainų atlikimas susaistė į bendrystės ir vienybės giją.

Progimnazijoje susikūręs folkloro ansamblis „Pamedėlis“. Pamedėlis tai pamiškėlė, anksčiau lietuviai mišką vadino mede (medė), o pamiškę – pamedėle, tad ansamblio pavadinime saugomas senasis protėvių žodis. Ansamblis, gyvuodamas antrus metus, aktyviai įsitraukė į Vilniaus miesto kultūrinį gyvenimą: kartu su tėveliais dalyvauja rudens ir pavasario lygiadienio šventėse, akcijoje „Uždek žvakutę ant Pamirštojo kapo“ ir koncertuoja tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“ vaikų šventėje „Saulytė“, vaikų darbų parodose. Folkloro ansamblis koncertavo vaikų šventėje „Da mažoka mūsų šeimynėla“ Utenoje, o birželio 8–9 d. vyko į festivalį „Zalvynė“ Zarasuose. „Pamedėlis“ ne tik koncertuoja, mokosi groti kanklėmis, bet ir lanko įvairias parodas, siuva Užgavėnių kaukes, gaminasi juosteles ir užsiima įvairiomis kitomis etnoveiklomis.

 

Vaikams patinka tai, kas yra mumyse, mūsų tautoje, mūsų Lietuvoje. Tai, kas vadinama prigimtine kultūra. Smagu žiūrėti, kai tėvai kartu su savo atžalomis šoka, eina ratelius, žaidžia, dainuoja, mena mįsles per klasės bendruomenės suėjimus. Juk mūsų tautos dainos ir šokio galia yra stipri. Juk mes didingi savąja esatimi. Tad puoselėkime ir saugokime savo tautą, savo Lietuvą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.