Viešojo kalbėjimo aspektai

Irena Valentukonienė
,
bibliotekininkė

Balandžio 13 d. bibliotekininkai, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai dalyvavo Kauno mokyklų bibliotekininkų metodinio būrelio ir Kauno švietimo inovacijų centro organizuotoje paskaitoje „Viešas kalbėjimas. Tekstai ir interpretacijos“. Lektorė Virginija Kochanskytė, aktorė, režisierė, Klaipėdos universiteto docentė, Meno kūrėjų asociacijos narė, Lietuvos teatro sąjungos ir Lietuvos muzikų sąjungos narė, susitikimo metu supažindino su svarbiausiais viešojo kalbėjimo aspektais. Pirmiausia sužinojome, kaip pasiruošti kalbėjimui – atlikome fizinius ir kvėpavimo pratimus pagrindinei stovėsenai tobulinti ir balsui stiprinti. Visi jie reikalingi dėmesiui sukaupti, pojūčiams lavinti, gerklės ir kaklo raumenims atpalaiduoti, artikuliaciniam aparatui paruošti. Stebėjome, kaip dirba kalbos mechanizmas stiprinant ar silpninant balsą, kurie pratimai padeda sumažinti įtampą.

 

 

Lektorė pabrėžė, kad visų pirma svarbu įsivardinti, ką norime pasakyti, kam ir kokiu tikslu. Ruošiantis kalbai susidėlioti pranešimo struktūrą – įvadas, dėstymas. Tada ir minčių seka sklandžiai klostysis. O pabaigoje akcentuoti svarbiausią pranešimo žinią. Taip pat svarbus ir dėmesio aktyvinimas. Jei pajuntame, kad klausytojas pavargo, galime jį atpalaiduoti pateikdami gyvenimišką pavyzdį ar pajuokaudami. O kartais reikia ir sukrėsti, kad žmogus įsiklausytų, išgirstų esminius dalykus. Ne mažiau svarbu, kaip kalbėtojas atrodo. Todėl būtina apsvarstyti, ko jis siekia vienokia ar kitokia išore. Vienų žmonių klausomės mielai, o kitų kalbėjimas rėžia ausį. Kodėl taip? Balse, intonacijoje atsispindi žmogaus išsiauklėjimas, išsilavinimas, dvasinės, kultūrinės, informacinės ir kt. patirtys. Kuo turtingesnė siela, tuo balsas malonesnis, tuo giliau į širdį įsileidžiame kalbėtojo mintis. Jis įtaigiau atskleidžia naujas prasmes, kad ir gerai ištyrinėtose temose. Pasak aktorės, ne mažiau svarbu aiškiai artikuliuoti, raiškiai tarti žodžius. Prieš kalbant visada reikėtų padirbėti su tekstu, net jei jį reikės tik garsiai perskaityti auditorijai. O ruošiantis tekstą sakyti mintinai, reikia dar labiau apgalvoti minties vystymą viso pranešimo pristatymo metu.

 

Baimė kalbėti viešai kyla natūraliai – baugu neturint kalbėjimo praktikos, kalbant ar skaitant mintinai nepamiršti teksto. Jei viešasis kalbėjimas nesuteikia gerų emocijų, jei nepavyksta nugalėti įtampos, paslėpti jaudulio, nereikėtų pulti į neviltį. V. Kochanskytė pataria paieškoti kitų viešojo kalbėjimo būdų, kurių gausiai suteikia šiuolaikinės technologijos: internetinės laidos, nuotolinių pokalbių svetainės…

 

Antroje renginio dalyje aktorė aptarė poetų Bernardo Brazdžionio, Sigito Gedos, Česlovo Milošo tekstus. O daugiausiai dėmesio skyrė Henriko Radausko kūrybos interpretacijoms.

 

Geriausiai, ar įdomus, naudingas buvo susitikimas, pasako dalyvių atsiliepimai. Keletą jų pateikiu:

„Vakarykštis renginys buvo jaukus ir ne tik leido pasikartoti viešojo kalbėjimo pagrindinius sėkmės aspektus, bet ir suteikė atsipūtimo valandėlę. Ačiū Jums labai.“ Judita M.

„Kai lektorė tokia žavi, tai viskas tiko ir patiko, ką ji sakė.“ Nijolė T.

„Šiandien visą dieną mintimis grįžtu į vakar ir tokia šiluma užlieja. Tikrai norisi daugiau tokių švenčių pilkoje kasdienybėje. Apsilankiusi šiame renginyje, pajutau, kad ištirpo įtampa, nerimas, visos klausytojos tarsi perėmė aktorės teigiamą energiją, malonus bendravimas, pasidalijimas patirtimi sušildė ir suartino. Po renginio nesinorėjo išeiti. Klausytis žmogaus, visą gyvenimą nuoširdžiai kuriančio gėrį, dalinančio meilę ir dėmesį kitiems, ypač malonu. Klausai ir jauti – viskas tikra, nesumeluota ir užlieja tokie šilti jausmai. Norisi kažką kurti kartu su aktore. Sužavėjo jos temperamentas, balso tembras, puiki dikcija, judesio praktika. Viena yra matyti aktorių scenoje per spektaklį. Tai personažas. Visai kitomis spalvomis nušvinta žmogus, kai pamatai jo paties gyvenimo ir kūrybos realijas.“ Aurika N.

„Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę dalyvauti doc. V. Kochanskytės paskaitoje, kurios metu gavau naudingų patarimų apie oratorystės meną. Aktorė ir režisierė sužavėjo savo ekspresyvumu, nuoširdumu ir paprastumu. Gera, kai iš paskaitos išeini pakylėta nuotaika.“ Aistė V.

„Paskaitoje naudingiausia man buvo pratimai, kuriuos bandėme pradžioje. Juos, manau, galėsiu panaudoti pamokose su mokiniais.“ Angelina L.

„Susitikimas su nepakartojama aktore V. Kochanskyte suteikė ne tik žinių, bet ir emociškai vertingos patirties. Poetinių išraiškų spalvingumas, žodžio ir judesio plastika tarytum šilta aura apgaubė gausų klausytojų ratą.“ Jurgita B.

„Labai pavasariškas ir sveikuoliškas renginys. Tokie susitikimai su žymiais žmonėmis praskaidrina kasdienybę, įkvepia, nuteikia pozityviai.“ Birutė B.

„Nuoširdžiai dėkoju, kad Didžiąją savaitę organizavote paskaitą „Viešas kalbėjimas. Tekstai ir interpretacijos“, kuri nuskaidrino sielą. Dabartinėje laikmečio situacijoje tokie susitikimai gyvybiškai reikalingi, nes kuo tamsesnė naktis, tuo ryškiau matomos žvaigždės. Ačiū už nepakartojamą susitikimą su aktore V. Kochanskyte, ačiū Jums už suteiktą galimybę tobulėti.“ Birutė B.

„Po visų nuotolinių ir dažnai sausokų seminarų ši paskaita – tikras oro gurkšnis: gaivus, jaudinantis, estetiškas…“ Aušra S.

 

Dėkojame aktorei Virginijai Kochanskytei už suteiktas žinias, naudingus patarimus, poetinių išraiškų spalvingumą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.