Vasaros stovyklas išlydint

Vilma Petrulienė
,
Utenos r. Sudeikių daugiafunkcio centro direktorė

Šių metų vasara padovanojo puikias sąlygas vaikų stovykloms Lietuvoje. Prieš gerą dešimtmetį Utenos r. Sudeikių daugiafunkciame centre (toliau – centras) pradėtos organizuoti pradinių klasių mokinių atostogų dienos stovyklos pritraukia vis daugiau vaikų ir, deja, netalpina visų norinčių čia atostogauti. Į Sudeikius poilsiautojus vilioja skaidrus ir švarus Alaušo ežeras, todėl nenuostabu, kad šis Rytų Aukštaitijos miestelis vasarą tampa mažąja Palanga. Sudeikiai ne tik virsta kurortiniu miesteliu, bet ir suskamba vaikų, atvykusių vasaroti pas senelius ir gimines, balsais, todėl ir stovyklautojų centre netrūksta per visas atostogas.

 

Kai mokyklos rugsėjo 1-ąją atgyja vaikų šurmuliu, nutilęs Sudeikių daugiafunkcis centras „skaičiuoja viščiukus“. Čia organizuota dienos stovykla pradinių klasių mokiniams „Laisvės paukštis“ savo veiklą pradėjo birželio 13 d., o baigė rugpjūčio 19 d. Per tą laiką stovyklose pailsėjo 220 Utenos rajono ugdymo įstaigų pradinukų. Utenos rajono savivaldybė stovykloms organizuoti Sudeikiuose skyrė 10 tūkst. Eur. Šios lėšos buvo skirtos vaikų edukacijoms ir išvykoms bei iš dalies darbuotojų darbo užmokesčiui finansuoti. Tėvams viena pamaina (5 dienos) kainavo 40 Eur. Vienoje pamainoje ilsėjosi 30 vaikų. Į stovyklų veiklas puikiai integravosi ir 11 iš Ukrainos atvykusių šeimų vaikų, lankančių rajono ugdymo įstaigas.

 

Teikdamas trumpalaikio apgyvendinimo, maitinimo ir turistinės stovyklos paslaugas, centras sudaro galimybes tiek rajono, tiek respublikiniams projektams įgyvendinti. Šiomis galimybėmis pasinaudojo dar 206 rajono ugdymo įstaigų vaikai, kurie dalyvavo kitų Utenos rajono įstaigų Sudeikiuose organizuotose įvairių krypčių stovyklose: kūrybinėse, meninėse, sporto, sveikatinimo. Centre taip pat suaugusiųjų ir vaikų poilsio stovyklose ilsėjosi 146 vaikai ir 148 suaugusieji, dalyvaujantys šalies rajonų vykdytose veiklose, pleneruose ar edukacijose.

 

Kadangi centras įsikūręs ant ežero kranto, pati vasara padiktuoja veiklas: puikus oras neatsiejamas nuo maudynių, plaukiojimo irklentėmis, plaustu. Stovyklos Sudeikiuose organizuojamos taip, kad būtų sudaryta galimybė turiningai leisti laisvalaikį įvairių pomėgių vaikams. Todėl čia dirbo įvairių sričių specialistai: keramikos, muzikos, sporto, meno, informacinių technologijų. 10,5 val. trukmės diena stovykloje leido vaikams išbandyti įvairias veiklas ir pasirinkti mėgstamiausią.

 

„Laisvės paukščio“ pavadinimą stovyklai padiktavo pati realybė. Nuo karo Ukrainoje pradžios Sudeikių daugiafunkcis centras glaudė priverstus palikti namus ukrainiečius, pažino jų nuotaikas, lūkesčius ir svajones, o su jais bendravę mūsų vaikai turbūt pirmą kartą savo gyvenime suprato, ką reiškia turėti namus ir nebijoti žaisti kieme…

 

Iš viso per vasarą buvo organizuotos 7 stovyklų pamainos. Kiekviena pamaina turėjo savo pavadinimą, pagal kurį planuotos veiklos ir edukacijos: „Draugystės ratas“, „Draugiška vasara“, „Mes – pasaulio dalis“, „Pasaulis ir Lietuva“, „Laimės miesto vaikai“, „Mano augintinis“, „Švari žemė“. Kiekviena stovyklautojų grupė vyko į ekskursiją ir dalyvavo edukaciniame renginyje. Daug dėmesio skirta ir vaikų saugumui. Jie turėjo galimybę susipažinti su ugniagesių, gelbėtojų, specialiųjų pajėgų atstovų, kinologų veikla. Ne tik susipažinti, bet ir išgirsti atsakymus į labai rimtus klausimus.

 

Vaikų užimtumu ir saugumu stovykloje rūpinosi vadovai Rasa Žitkuvienė, Gintaras Šuminas, Arnoldas Viliūnas, keramikė Jovita Paukštytė, kuri savo veiklomis įrodė, kaip molis veikia raminamai: suleidę pirštus į molį, nurimdavo net patys triukšmingiausi stovyklautojai. Į stovyklos veiklą įsitraukė ir sudeikietė Vytautė Puščiuvienė, mokiusi vaikus tapybos ant drobės subtilumo. Didelėje stovyklautojų šeimynoje tvarkytis puikiai padėjo ir socialinė darbuotoja Berta Venslovienė.

„Tai pati geriausia mano gyvenimo stovykla“, – stovyklautojos Emilijos pasakyti žodžiai išvykstant iš stovyklos buvo geriausias visos komandos vasaros darbo įvertinimas.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.