Vasaros stovykla „Pasivaikščiokime senolių takais“

Alytaus Šaltinių pagrindinė mokykla dalyvavo Alytaus miesto savivaldybės skelbtame projektų atrankos konkurse. Prioritetu pasirinkę pilietiškumo, bendruomeniškumo, tautiškumo, etninės kultūros, partnerystės, kūrybiškumo ir saviraiškos ugdymą per vasaros poilsį, gavome finansavimą ir organizavome vasaros stovyklą 1b ir 5a klasių mokiniams. Birželio 7–18 d. mokykloje vyko stovykla „Pasivaikščiokime senolių takais“. Siekdami bendradarbiavimo su greta esančiomis ugdymo įstaigomis, į stovyklos veiklas pakvietėme įsitraukti ir Alytaus lopšelio-darželio „Šaltinėlis“ priešmokyklinių grupių ugdytinius.

 

Stovykla buvo organizuojama žinant didelį Alytaus miesto mokinių tėvų norą ir poreikį kokybiškam vaikų vasaros užimtumui. Vyresnieji vaikai stovykloje tapo mentoriais, globėjais. Jaunesnieji mokėsi iš vyresniųjų. Vyresnieji įtvirtino turimas žinias, įgijo naujų, o jaunesnieji mokėsi pavyzdžio metodu, taip ugdydamiesi socialines, emocines kompetencijas. Mokiniams buvo sudarytos sąlygos perimti liaudies tradicijas jiems priimtinais būdais ir formomis. Siekėme, kad mokiniai patirtų džiaugsmą, nuostabą, pasididžiavimą.

Pirmoji stovyklos diena prabėgo V. ir J. Biesevičių sodyboje, Radžiūnuose. Dalyvaudami edukacinėje programoje „Bitute, pilkoji“ stovyklautojai atnaujino žinias apie bites, medaus gamybą, liejo žvakes, vaišinosi melisos arbata ir medaus pyragu, kepė meduolius.

Kitą dieną stovyklautojai viešėjo Alytaus dailiųjų amatų mokykloje. Aplankė visas studijas ir galerijas, sužinojo, kaip pinama vytelėmis, tapoma ant šilko, gaminami juvelyriniai dirbiniai, kokiais būdais ir priemonėmis žiedžiami moliniai puodai ir keramikos dirbiniai, lankėsi tekstilės studijoje ir dalyvavo amatų parodoje.

 

Perimdami liaudies tradicijas, stovyklautojai lankėsi Alovės amatų centre. Dalyvaudami edukacinėje programoje „Viskas apie duoną Alytaus krašte“, mokiniai susipažino su duonos ir senovinių sausainių kepimo technologijomis, patys susiformavo duonos kepalėlius ir išsikepė savo duonelę. Be to, visi dainavo, minė mįsles, vaišinosi sausainiais ir žolelių arbata.

Pirmokai ir penktokai lankėsi sodyboje „Grikucis“ Pamerkių kaime, Varėnos rajone. Mokiniai dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Grikio kelias nuo sėjos iki pietų stalo“. Stovyklautojai klausėsi pasakojimo, vykdė įvairias užduotis, vaišinosi grikiniais blynais, grikiniu pyragu, virė sriubą. Visiems labai patiko pramoga – maudynės Merkio upėje.

 

Stovyklos „Pasivaikščiokime senolių takais“ veiklos nusitęsė iki Birštono. Stovyklautojai dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Pažink žirgą“. Visiems daug įspūdžių paliko pasivažinėjimas karieta po Birštono miestą, apsilankymas „Eglės“ sanatorijoje. Paskui stovyklautojai mėgavosi ypač sveiku „jūrinio efekto“ oru vieninteliame Lietuvoje mineralinio vandens garinimo bokšte.

Paskutinę stovyklos „Pasivaikščiokime senolių takais“ dieną mokiniai lankėsi juodosios keramikos dirbtuvėse Merkinėje. Stovyklautojai išgirdo molio atsiradimo istoriją, minkė molį ir gamino dirbinius, kopė į Merkinės piliakalnį, gėrėjosi Merkio ir Nemuno santaka, aptarė stovyklos veiklą.

 

Stovyklos tikslas – skatinti domėtis krašto istorija, patrauklia forma susipažinti su aplinka, kurioje gyveno senoliai, proseneliai, ugdyti aktyvumą, kūrybiškumą, atskleisti praeities ir šiuolaikinio pasaulio sąsajas – buvo pasiektas. Priešmokyklinių grupių mokiniai, pirmokai ir penktokai, dalyvaudami bendrose veiklose, įgijo etninės kultūros patirties, o jų tėveliai džiaugėsi, kad vaikai patyrė atradimo džiaugsmą ir mokėsi vienas kitam padėti, bendradarbiauti.

 

„Man stovykla labai patiko. Daug sužinojome apie grikius, valgėme grikių blynus, rūgštynių sriubą, maudėmės. Grįždami namo, kartu su pirmokais dalyvavome protų mūšyje. Buvo labai smagu.“ (Viltė Ū.)

„Stovykloje labai patiko. Susiradau naujų draugų. Labiausiai patiko „Grikucio“ sodyboje, kur sužinojome daug naujų dalykų…“ (Tėja)

„Man stovykloje sekėsi puikiai. Daug ko išmokau, patyriau. Norėčiau pakartoti!“ (Beatričė)

„Stovyklą vertiname puikiai, nes šiuolaikiniam vaikui patirti, pamatyti ir dalyvauti tikrose (ne virtualiose) veiklose labai naudinga, tai suteikia daug tikrų emocijų.“ (Majaus mama)

„Po kiekvienos stovyklos dienos girdžiu džiaugsmingus pasakojimus apie smagiai praleistą dieną, o kai visa tai dar ir nekainuoja, kas gali būti geriau.“ (Ūlos mama)

„Tai, kas praplečia vaiko akiratį daugiau negu mokyklos sienos, yra nuostabu!“ (Naurio tėvai)

 

Vilija Pigagienė

Alytaus Šaltinių pagr. m-klos pradinių klasių mokytoja metodininkė

Audronė Burokienė

Vyresnioji etikos mokytoja

Erika Poškevičienė

Alytaus l.-d. „Šaltinėlis“ direktorė

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.