Vasaros skaitiniais džiaugsis ir įprastų knygų negalintys skaityti ukrainiečiai

Lietuvoje jau veikia ne viena mokykla, kurioje mokosi nuo karo pabėgę ukrainiečiai. Mokslo metai artėja prie pabaigos, mokytojai planuoja mokiniams įteikti vasaros skaitinių sąrašus. Ir jei dauguma vaikų galės skaityti įprastines, spausdintas knygas, turime pagalvoti ir apie tuos, kurie negali skaityti įprastos spausdintos knygos dėl regėjimo, mokymosi ar skaitymo sutrikimų. Kokį turinį pasiūlyti jiems?
Ne visi mokiniai gali skaityti įprastai
Rimtų regos sutrikimų, dėl kurių negali skaityti, turi apie 2 proc. visuomenės. Tuo tarpu skaitymo sutrikimai yra būdingi 7–10 proc. žmonių. Yra ir nedidelis procentas žmonių, kurie negali skaityti dėl fizinės negalios (sunku laikyti knygą, versti puslapius, sunku sėdėti). Tarp Lietuvoje besimokančių ukrainiečių yra ne vienas vaikas, negalintis skaityti įprastos knygos.
„Apie šiuos vaikus pagalvojome, vos prasidėjus karui, – sako Lietuvos audiosensorinės bibliotekos Informacinių išteklių skyriaus vedėja Dalia Balčytytė. – Nedelsdami užmezgėme kontaktą su Ukrainos negalios organizacijos Lvivo skyriumi. Skyriaus vadovė Oksana Potymko kone akimirksniu suorganizavo ukrainietiškų Brailio rašto knygų siuntą, kurią pargabenti pagelbėjo organizacija „Stiprūs kartu“. Netrukus Lietuvą pasiekė ir daugiau nei 270 garsinių ukrainietiškų knygų vaikams ir paaugliams.“
Reikia pastebėti, kad ukrainietiškos Brailio rašto knygos labai spalvingos, kokybiškos, parengtos taip, kad jas skaityti gali ne tik neregintys vaikai, bet ir regos sutrikimų neturintys jų tėvai. Knygos tinkamos ir silpniau matantiems skaitytojams.
Kur gauti ukrainietiškų garsinių ir Brailio rašto knygų?
Garsinės knygos ukrainiečių kalba, kaip ir analogiškos knygos lietuvių ir kitomis kalbomis, saugomos virtualioje bibliotekoje ELVIS (elvislab.lt). Šią virtualią biblioteką įkūrė, administruoja ir nuolat pildo Lietuvos audiosensorinė biblioteka.
ELVIS ištekliai skirti tik tiems, kas negali skaityti įprastai dėl regos, skaitymo, mokymosi sutrikimų ar fizinių apribojimų. Kad vaikas iš Ukrainos galėtų tapti ELVIS vartotoju, reikia užpildyti registracijos formą ir prisegti sąžiningumo deklaraciją, patvirtinančią, kad vaikas negali skaityti įprastai. Kadangi šis ELVIS vartotojas – nepilnametis, bus reikalingas ir tėvų sutikimas.
Registracijos formą galima pildyti ir rusų kalba, o tėvų sutikimas ir sąžiningumo deklaracija yra pateikiami ir rusų, ir ukrainiečių kalbomis. Dokumentus galima rasti dažnai užduodamų klausimų skiltyje, prieš tai svetainėje elvislab.lt pasirinkus rusų kalbą.
Jei turite klausimų dėl ELVIS ir ukrainietiškų garsinių knygų – paskambinkite +370 667 80 541 arba parašykite info@elvislab.lt. Kalbame ir rusiškai, ir angliškai!
Tuo tarpu Brailio rašto knygas ukrainiečių kalba gali išduoti bet kuri šalies biblioteka. Kadangi šios knygos saugomos Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje Vilniuje, gali šiek tiek užtrukti knygos persiuntimas iš vienos bibliotekos į kitą.
O jei esate Vilniuje – užsukite: aptarnaujame nuo 10 iki 18 val., esame įsikūrę Skroblų g. 10.
Lietuvos audiosensorinės bibliotekos inf.
Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.