„Vasara su knyga“ – neįkainojamas laikas

Rasa Juknevičienė
,
Kėdainių l.-d. „Pasaka“ ikimokyklinio ugdymo vyresn. mokytoja

Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. visoje Lietuvoje vykstantis projektas „Vasara su knyga“ skaitymo iššūkis kviečia įvairaus amžiaus žmones skaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, pačiu skaitymu. Šių metų iššūkio temos: knygos pavadinime minimas vietovardis, knyga apie laisvę, negrožinė knyga, knyga, kuri buvo ekranizuota, fantastinė knyga. Daugiau apie projektą sužinosite https://vasarasuknyga.lt/apie/. Kėdainių lopšelio-darželio „Pasaka“ vasarą lankantys „Skruzdėliukų“ grupę vaikai taip pat dalyvauja projekte „Vasara su knyga“ skaitymo iššūkyje.

 

Labai svarbu vaikui pradėti skaityti kuo anksčiau, tuomet aktyviai formuojasi įpročiai. Jeigu ikimokyklinukui skaitoma kasdien, natūralu, kad jis domėsis knygomis ir noriai klausysis suaugusiųjų skaitomos literatūros. Skaitymas lavina vaiko vaizduotę, kūrybinį mąstymą, atmintį, dėmesio sutelkimą ir susikaupimą, kalbinius ir pažintinius gebėjimus. Ikimokyklinio amžiaus vaikui skaitymas prilygsta žaidimui. Jis mėgsta vartyti iliustruotas knygas, kurti savo istorijas, iliustruoti pasakas, gaminti knygeles ir pan. Svarbu, kad lopšelyje-darželyje ir namuose būtų vaiko amžių ir interesus atitinkančių knygų.

 

 

Norėdama sudominti ugdytinius skaitymu, skaitau jiems kiekvieną darbo dieną. Skaitymas mums tapęs savotišku ritualu. Auklėtiniai su nekantrumu laukia skaitymo valandėlių, todėl vasarą pakviečiau „Skruzdėliukus“ dalyvauti projekte „Vasara su knyga“ skaitymo iššūkyje. Birželio mėnesį jau perskaitėme Viltarės Platzner „Gediminas ir Vilniaus įkūrimo legenda“, Mariaus Marcinkevičiaus „Akmenėlis“, Laimono Trotos, Linos Sasnauskaitės, Justinos Garlauskienės, Gustės Pociūtės-Trotienės „Tautiška giesmė. Įdomybių knyga Vinco Kudirkos kūrinio motyvais“, Šarlio Pero „Raudonkepuraitė“, „Gyvūnų orkestras groja Mocartą“ knygas.

 

Ugdytiniai per skaitymo valandėles ne tik klausėsi skaitomų knygų, bet ir linksmai leido laiką. Perskaitę Viltarės Platzner knygą „Gediminas ir Vilniaus įkūrimo legenda“ vaikai kalbėjosi apie Neries ir Vilnelės upių santaką, gamino ir plukdė popierinius laivelius, atliko bandymą „Skęsta-neskęsta“ (žaidimui naudojo kankorėžius, plastikinius kamštelius ir akmenis).

 

Pervertę Mariaus Marcinkevičiaus „Akmenėlis“ knygą ikimokyklinukams pasiūliau darželio kieme prisirinkti akmenų ir juos nudažyti, bet vaikai sugalvojo kitą būdą – sudėliojo žmogeliuką.

 

Susipažinę su knyga Laimono Trotos ir kt. „Tautiška giesmė. Įdomybių knyga Vinco Kudirkos kūrinio motyvais“ kalbėjomės apie meilę Tėvynei. Auklėtiniai sužinojo lietuviškų žodžių: didvyriai, dorybė, vienybė ir kt. reikšmę, vieningai susikibome rankomis.

 

Iš „Gyvūnų orkestras groja maršą“ knygos „Skruzdėliukai“ sužinojo, kas yra Mocartas, kas vadovauja chorui, orkestrui ir pan., mokėsi diriguoti, ir tai vaikams sukėlė daug teigiamų emocijų. Ugdytiniai samprotavo ar gyvūnai galėtų groti orkestre.

 

Pagal Šarlio Pero „Raudonkepuraitė“ knygą ikimokyklinukai vaidino pasaką darželio kieme. Savo aktorinius sugebėjimus jaunieji skaitytojai taip pat parodė Kėdainių r. savivaldybės viešosios bibliotekos filiale „Liepa“. Vaikai šiame vaidinime dalyvavo su džiaugsmu. Bibliotekos darbuotoja Inga negailėjo pagiriamųjų žodžių sakydama, kad nors „bibliotekoje lankosi daug vaikų, dar niekas nėra padovanojęs vaidinimo“. Vėliau „Skruzdėliukai“ su malonumu iliustravo šią pasaką.

 

Laikas, kurį praleidome su knygomis, yra neįkainojamas. Dalinamės projekto „Vasara su knyga“ skaitymo iššūkio akimirkomis. Kviečiame dalyvauti ir Jus.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.