Vaikų žodinės raiškos projektas „Tik trys raidelės, bet daug žodelių 2“

Aistė Kvičiuvienė, Daiva Silkytė
,
Šiaulių l.-d. „Trys nykštukai“ logopedės

Mes, Šiaulių lopšelio-darželio „Trys nykštukai“ logopedės Aistė Kvičiuvienė ir Daiva Silkytė, praėjusių metų lapkritį pakvietėme pedagogus ugdyti vaikų kūrybiškumą sudarant sakinius, formuoti kalbos gramatinį taisyklingumą, vaizdingumą, raiškumą, rišlumą, ugdyti regimąjį suvokimą, dėmesingumą, lavinti fonologinį suvokimą, tobulinti garsinės analizės ir sintezės įgūdžius jau nuo ikimokyklinio amžiaus. Suorganizavome tęstinį respublikinį virtualaus ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ir specialiojo ugdymo įstaigų vaikų žodinės raiškos projektą „Tik trys raidelės, bet daug žodelių 2“.

 

Vaikai, turintys neišlavintą girdimąjį suvokimą, kalbėdami daro įvairių garsų keitimo klaidų. O girdimojo suvokimo išlavėjimo lygis tiesiogiai lemia rašymo gebėjimų formavimąsi. Taip pat dėl silpno foneminio suvokimo vaikams sunkiau sekasi ištarti sudėtingos garsinės struktūros žodžius, sudaryti gramatiškai taisyklingus sakinius, plėtoti žodyną, pasakojimą. Tokių vaikų ugdymo įstaigose sparčiai daugėja. Todėl šiuo projektu siekėme skatinti vaikus pagal pateiktą pavyzdį sudaryti taisyklingus, rišlius sakinius iš žodžių, prasidedančių raidėmis, esančiomis automobilių valstybiniuose numeriuose.

 

Visiems dalyviams buvo pateiktos trijų valstybinių automobilių numerių raidžių kombinacijos (LEP, KPV, KRD), su kuriomis privalėjo sugalvoti žodžius ir sudaryti iš jų rišlų sakinį, t. y. sakinys turėjo būti iš trijų žodžių. Tuomet tą sakinį reikėjo praplėsti pridedant kuo daugiau žodžių, informacijos ir kt.

 

Projektu susidomėjo 74 šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio, pradinio ir specialiojo ugdymo įstaigų pedagogai, specialieji pedagogai, logopedai, grupių auklėtojai, jie atsiuntė net 163 ugdytinių anketas.

 

Organizatorės, išanalizavusios dalyvių atsiųstus sakinius, pastebėjo, kad daugiausia sugalvota sakinių su KPV raidėmis: sukurti ir praplėsti net 165 sakiniai. Kiek mažiau su raidėmis KRD: sudaryti 157 sakiniai. Mažiausiai pateikta dalyvių minčių su LEP raidėmis: 149 mintys.

 

Dauguma dalyvių atsiuntė po vieną sakinį kiekvienai duotai raidžių kombinacijai. O du klasiokai devynmečiai Matas ir Adamas iš Prienų „Ąžuolo“ progimnazijos su savo pedagoge Gitana atsiuntė ypač daug sakinių. Berniukai sugalvojo ir praplėtė 27 sakinius su KPV raidėmis, 20 sakinių su KRD ir 17 sakinių su LEP raidėmis. Vaikai apdovanoti diplomais.

Kai buvo išanalizuoti praplėsti sakiniai, išaiškėjo ilgiausių sakinių savininkai – laimėtojai.

 

Su LEP raidėmis ilgiausias sugalvotas ir praplėstas sakinys sudarytas iš 63 žodžių:

Du tūkstančiai dvidešimt pirmų metų gruodžio dvidešimt pirmą dieną lakstė elnias devyniaragis pusnyse kaip padūkęs pirmyn – atgal, pirmyn – atgal ir niekaip negalėjo sustoti, nes buvo tokios puikios nuotaikos ir toks energingas, prisigėręs karšto kalėdinio šokolado su smulkintais riešutais, migdolais ir džiovintomis samanomis, kad nebežinojo, ką dar nuveikti, kur energiją išlieti, net buvo sumanęs mešką pažadinti ir pasveikinti su grįžtančia saule, bet neišdrįso budinti miegalės.“ Autorė Alicija, 15 metų; pedagogė Liolita Andriuškevičienė, Vilniaus Šilo mokykla.

 

O ilgiausias sugalvotas ir praplėstas sakinys su KPV raidėmis sudarytas iš 47 žodžių:

Praėjusiais metais Kalėdas praleidau viena, liūdnai rymodama prie eglutės, nes šią nuostabią šventę iš manęs pavogė bjaurus virusas, vardu Korona, bet šiemet aš nebe taip bijojau šio viruso, nes pasiskiepijau ir per šių metų šventes nebesėdėjau viena, o galėjau linksmintis, bendrauti ir su giminaičiais, ir su draugais.“ Autorė Alicija, 15 metų; pedagogė L. Andriuškevičienė, Vilniaus Šilo mokykla.

 

Su KRD raidėmis ilgiausias sugalvotas ir praplėstas sakinys sudarytas iš 39 žodžių:

Mūsų mokyklos ketvirtokai per trečią lietuvių kalbos pamoką lėtai diktuojant pradinių klasių mokytojai Veronikai, susikaupę rašė diktantą „Voro pinklės“, kuris buvo sudarytas iš daug sakinių apie vieno voro visos nakties triūsą, kurį ankstų rytą išdidus plačiaragis briedis pavertė niekais.“ Autorius Gvidas, 9 metai; specialioji pedagogė Dangira Gailevičiūtė, Anykščių Antano Vienuolio progimnazija.


Įdomu buvo tai, kad suvedusios visus dalyvių sakinius pamatėme, kad kai kurie sakiniai kartojasi ar yra labai panašūs. Pavyzdžiui, su
LEP raidėmis daugiausiai pasikartojęs sakinys, net 15 kartų, kai jame keičiasi tik žmogaus vardas arba minimas gyvūnas iš duotos raidės ir „eina pasivaikščioti“: „Lina (…) eina pasivaikščioti“. Antroje vietoje su tomis pačiomis raidėmis buvo 13 panašių sakinių: „Lina (…) eina pusryčiauti (pietauti, pavalgyti)“. Trečioje vietoje 5 kartus pasikartoję sakiniai: „Lina (…) eglę puošia“. Sveikiname ilgiausių sakinių kūrėjus!

 

Su raidėmis KPV taip pat dažnai keitėsi tik žmogaus vardas ar gyvūno pavadinimas: 1 vietoje atsirado sakinys pasikartojęs 8 kartus: „Karolina (Kamilė, karvė ar kt.) pamatė / pagavo varną“. 2 vietoje sakinys, kuris pasikartojo 7 kartus: „Kipras (…) piešia / pamatė vorą“. 3 vietoje panašūs buvo 4 sakiniai: Kęstutis (…) pamatė / piešia / vaivorykštę“. 4 vieta už 3 kartus pasikartojusį sakinį: „Kajus (…) pirko vaisių“.

 

O su KRD raidėmis dažniausiai pasikartoję sakiniai išsidėstė taip:

1 vieta: Kostas (Kamilė, Kęstutis ir kt.) rado / ruošia dovaną“ (11 sakinių).

2 vieta: Kostas (…) rado draugą“ (10 sakinių).

3 vieta: „Kostas (…) rado drugelį“ (9 sakiniai).

4–5 vietos: „Kurmis rausia / rausė duobę“, „Ketvirtokai (…) rašo / rašė diktantą“ (po 4 sakinius).

 

Štai tokie dalyvių pasikartoję, panašūs sakiniai. O štai čia pateiksime keletą įvairesnių sakinių: „Liko ežiukai pusnyje (LEP), Linksmai Emilija plepėjo (LEP), Laikinai einanti pareigas (LEP); Kaimynas parnešė vandens (KPV); Karalienė puošėsi vakarėliui (KPV); Kimba plekšnė vandeny (KPV); Keliu parbėgo voverė (KPV); Kalėdoms pasidarėme vainiką (KPV); Kambarys pakvipo vaisiais (KPV); Karalius rūpinasi drakonu (KRD); Darže rinkosi kiškiai (KRD); Kostas rauna daržoves (KRD); Kėdę reikia dažyti (KRD); Krokodilas rauda Dunojuje (KRD) ir kiti.

 

Papildoma projekto dalis buvo tokia: jei mintis patiko, gali atsiųsti ir savo užfiksuotas automobilių valstybinių numerių fotografijas. Sulaukėme net 150 sakinių pagal raides, esančias šiuose numeriuose. Vaikai nevengė sugalvoti sakinių ir su sudėtingesnėmis raidėmis: Z, H, F, C, J, pavyzdžiui: CGP („Citrinos gelsta palengva“), JRV („Juliukas rado voverytę“), MDJ („Mama dažo juostą“), LZB („Lukas zyzia baisiai“), JGV, JSO, JSN, KBF, JZZ, KFC, JPM, HES, CFS, FCS, LZF ir kt. Su šiomis raidėmis sunkiau sugalvoti žodžius ir sakinius su jais. Ačiū dalyviams!

 

Dar kartą pasitvirtino žaidimų reikmė ir nauda ne tik veiklose, bet ir namie, kelionėse. Idėja uždeganti, įtraukianti, kelianti nuotaiką, paįvairinanti kasdienę veiklą. Tai matome iš pedagogų komentarų. Ačiū dalyviams už prisijungimą ir teigiamus atsiliepimus.

 

Džiaugiamės projekto rezultatais – pagerėjusiais vaikų kalbiniais įgūdžiais, pralavėjusia vaizduote, kūrybiškumu, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžiais, praplėstais sakiniais ir sukurtu interaktyviu žaidimu. Kviečiame išbandyti čia.

 

Linkime, kad ši žaidimo idėja lydėtų šeimas kelionėse ir draugų susibūrimuose.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.