Vaikų tapybos konkursas „Mane augina Lietuva“

Lina Statkevičienė
,
Kauno menų darželio „Etiudas“ dailės mokytoja ekspertė

Antrus metus Kauno menų darželis „Etiudas“ organizavo respublikinį virtualų vaikų tapybos konkursą „Mane augina Lietuva“. Šiemet konkurse dalyvavo ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai iš Akmenės, Alytaus, Anykščių, Gargždų, Jonavos, Joniškio, Kaišiadorių, Kauno, Kazlų Rūdos, Kelmės, Kėdainių, Kretingos, Klaipėdos, Kupiškio, Lazdijų, Lentvario, Mažeikių, Naujosios Akmenės, Nidos, Palangos, Panevėžio, Pasvalio, Prienų, Radviliškio, Raseinių, Rokiškio,Varėnos, Šakių, Šiaulių, Šilutės, Širvintų, Žagarės, Švenčionių, Tauragės, Telšių, Utenos, Varėnos, Vievio, Vilniaus. Konkursui pateikta 612 savitų ir nuotaikingų darbų, kuriuose jaučiama pagarba tėvynės istorijai, gamtai, žmonėms, kultūros vertybėms.

 

Vaikų tapybinės raiškos gebėjimai atsiskleidė kuriant kompozicijas spalviniais deriniais, linijomis, potėpiais, išraiškingomis tekstūromis. Konkursui pateikti darbai buvo atlikti akvarele, guašu, tempera, tušu, mišriomis tapybos technikomis. Vaikai savo tapybos darbuose vaizdavo tai, ką patiria ir išgyvena augdami Lietuvoje. Tai – kelionių po gimtąją šalį įspūdžiai, gamtos, architektūros vaizdai. O patiems mažiausiems – trimečiams Lietuva – mylinti šeima, ar tiesiog mirgantys spalvingi potėpiai, susiliejantys į žaismingas, abstrakčias kompozicijas. Tai iliustruoja Patricijos, Jorės ir Povilo iš Vilniaus lopšelio-darželio ,,Žvangutis“ (mokytojos R. Paznėkienė ir A. Sakalauskienė) darbai „Žiema“, „Pasakų pilis“, „Man smagu“. Jono iš Jonavos r. Ruklos J. Stanislausko mokyklos (mokytoja R. Repečkienė) „Lietuviškas dangus“ akį traukia daugiasluoksniais potėpiais. Rido ir Šarūno iš Kauno lopšelio-darželio „Žingsnelis“ (mokytojos J. Leckienė ir E. Kraujalienė) darbai „Jūra Lietuvoje“ „Lietuvos saulė…pro debesis“ žavi spalvų dermėmis, o Deimantės iš Kauno lopšelio-darželio „Pagrandukas“ (mokytoja D. Čižinauskienė) darbas „Čia visa Lietuva…“ išsiskiria savitai išreikšta kompozicija.

 

Vyresniųjų – keturmečių ir penkiamečių – vaikų darbuose matomi aiškesni, lengviau atpažįstami objektai: augalai, gyvūnai, gamtos reiškiniai, vandens telkiniai, žmonės, pastatai. Austėjos iš Panevėžio lopšelio-darželio „Taika“ (mokytoja I. Grubinskienė) darbas „Šilti prisiminimai“ dvelkia vaiskia šviesa ir šiluma.

 

Adelės iš Klaipėdos lopšelio-darželio „Dobiliukas“ (mokytoja I. Petrylienė) darbas „Aš ir mano šeima“ dėmesį traukia dekoratyvumu ir nuotaikingumu. Ugnius iš Kauno menų darželio „Etiudas“ (mokytoja N. Petraitienė) bandė ekspresyviai atkartoti Lietuvos valstybės kontūrus. Saulės ir Adomo iš to paties darželio (mokytoja J. Grišmanauskienė) darbai „Čia aš prie jūros…“ ir „Pas močiutę daug medžių…“ žavi išraiškingų potėpių ritmika. O penkiametis ukrainietis Michail iš Panevėžio lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ (mokytoja A. Čiūrienė), nutapęs skaidrią trispalvę, savo darbą nuoširdžiai pavadino „Mane tikrai augina Lietuva“.

 

Pačių vyriausių – šešiamečių ir septynmečių – konkurso dalyvių darbai pasižymi aiškiai išreikšta kūrinio idėja ir išbaigta kompozicija. Priešmokyklinukų darbuose regime tarsi sustabdytas džiugias akimirkas iš šeimos gyvenimo, atostogų kaime, sostinėje, pajūryje, kitose įsimintinose Lietuvos vietose. Aurora iš Kauno lopšelio-darželio „Vėrinėlis“ (mokytoja A. Balsevičienė) savitai nutapė „Mamos gimtadienį“. Liepa iš Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro dizaino studijos „Kukutis“ (mokytoja R. Sondaitė-Bunevičienė) savo darbe „Aš myliu žirgus“ vaizdžiai perteikė švelnumo jausmą. Gražina iš Kauno r. Raudondvario lopšelio-darželio „Riešutėlis“ (mokytoja D. Bobinaitė) tapybiškai pavaizdavo Kauno žemėlapį, kuriame galima pamatyti Nemuno ir Neries santąką, pilį, marias, ąžuolyną ir jame esančią stumbro skultūrą. Urtė iš Klaipėdos lopšelio-darželio „Aitvarėlis“ (mokytojos L. Petrylienė ir R. Kulevičienė) savo darbe „Aš myliu sostinę Vilnių“ pavaizdavo Katedros aikštę. Anna iš Palangos lopšelio-darželio „Nykštukas“ (mokytoja J. Jasaitė) iliustravo legendą „Jūratė ir Kastytis“. Rusnės iš Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro dailės studijos „Varsa“ (mokytoja L. Laurinavičienė) darbas „Mane augina Lietuva“ pasižymi išskirtine idėja ir kompozicija.

 

 

Virtualus tapybos konkurso formatas įpareigoja atsakingai žiūrėti į pedagogų kompetencijas, tinkamai nufotografuojant ir pateikiant skaitmenines vaikų darbų nuotraukas. Šiais metais organizuojant konkursą vėl tenka apgailestauti, kad nemažai darbų vertinimo komisija negalėjo vertinti dėl to, kad nuotraukose matėsi pašaliniai objektai, šešėliai, tapybos darbai buvo nekokybiškai nufotografuoti. Taip pat diskutuotina tapybinės raiškos samprata ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdyme. Reikia pastebėti, kad buvo pateikta nemažai darbų, neatitinkančių tapybos konkurso reikalavimų.

 

Vaikų tapybos darbus vertino dailininkė Nelė Jurgelionienė, menų darželio „Etiudas“ direktorė, menotyrininkė Solveiga Žagarinskienė, dailės mokytoja ekspertė Lina Statkevičienė. Vertinimo kriterijai: temos atskleidimas tapybiniu vaizdu, kūrybiškumas, originalumas, estetiškumas, spalvinių derinių, kompozicijos išraiškingumas, darbo išbaigtumas.
I amžiaus grupėje (3–5 metų vaikai) laureatais tapo:

  • AUSTĖJA MARCINKEVIČIŪTĖ, 5 m. „Šilti prisiminimai“

Panevėžio lopšelis-darželis „Taika“

Mokytoja Irma Grubinskienė

 

  • AUGUSTAS REIVYTIS, 3 m. „Vėliavėlę nešu… Lietuvos vaikas esu“

Jonavos r. Ruklos J. Stanislausko mokyklos-daugiafunkcio centro skyrius „Pušaitė“

Mokytoja Ramunė Repečkienė

 

  • ADELĖ DOČYTĖ, 5 m. „Aš ir mano šeima“

Klaipėdos lopšelis-darželis „Dobiliukas“

Mokytoja Ingrida Petrylienė

 

II amžiaus grupėje (6–7 metų vaikai) laureatais tapo:

• LEONARDAS MISEVIČIUS, 6 m. „Aš žiūriu į tave, pasauli, pro atvirus langus“

Raseinių lopšelis-darželis „Liepaitė“

Mokytoja Rasa Kačiušienė

 

  • KOTRYNA MICHNEVIČIŪTĖ, 6 m. „Pavasario gėlės“

Kauno menų darželis „Etiudas“

Mokytoja Virginija Vaičiulienė

 

  • MAJA JASELSKYTĖ, 6 m. „Šventė“

Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centras, dailės studija „Varsa“

Mokytoja Loreta Laurinavičienė

 

Konkursą organizavusios menų darželio „Etiudas“ mokytojos Dalia Juravičienė ir Lina Statkevičienė dėkoja visiems vaikams ir mokytojams, nuoširdžiai, atsakingai, su meile ir kantrybe kūrusiems bei konkursui pateikusiems tapybos darbus. Dalyvavimas konkurse „Mane augina Lietuva“ skatina siekti aukštesnių meninio ugdymo rezultatų, atskleidžiant talentus ir realizuojant savitas idėjas. To pasiekti padeda tvirtas ryšys su tėvyne, vertinant savo tapatybę ir aplinką, kurioje gimėme ir gyvename.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.