Vaikų estetinio suvokimo ugdymas pasitelkiant garsių menininkų darbus

Simona Šatkuvienė
,
ikimokyklinio ugdymo vyresnioji mokytoja 

Estetinis suvokimas – gebėjimas suvokti, pajausti ir reflektuoti estetinius potyrius. Tai vaiko jutiminių galių visuma, kuri padeda vaikui išreikšti savo išgyvenimus.

 

Estetikos poreikis reiškiasi nuo pat gimimo, kaip ir kiti įprasti poreikiai. Vaikus nuo mažiausių dienų pirmiausia traukia tai, kas malonu, gražu ir ryšku. Jie net nesuvokdami, kad kuria, jau gali kurti aplink save grožį. Estetinis jautrumas, suvokimas ir vertinimas sėkmingai plėtojasi tada, kai per pojūčius patiriami įvairūs išgyvenimai. Todėl svarbu vaikų aplinką kurti įvairią ir turtingą priemonių.

 

Vaikai, kurie aktyviai dalyvauja estetinio ugdymo veiklose:  aiškiau mąsto ir suvokia, subtiliau ir giliau jaučia aplinkos grožį, reiškia gilesnius jausmus, turi įvairesnių kūrybinių idėjų, imlesni grožiui, supranta priešybę – blogį, nori saugoti ir puoselėti grožį, jautriau vertina grožį, sėkmingiau kuria bendrus darbus su bendraamžiais.

 

Estetinio suvokimo ugdymui puikiai pasitarnauja įvairių menininkų darbai. Todėl, ugdant vaikų grupę, būtent menininkų darbais ir naudojuosi. Pradžioje vaikams reikia užduoti daugiau klausimų apie meno darbų spalvas, vaizdus, objektus, kylančius jausmus. Vykdant daugiau tokio tipo pamokų, vaikai pripranta ir patys pradeda laisvai pasakoti ką pastebi, kaip jaučiasi. Po tokių menininkų darbų aptarimų vykdomos kūrybinės dirbtuvėlės, kuriose vaikams pasiūloma pasitelkus įvairias priemones, interpretuoti pagal menininko darbą. Kviečiu susipažinti su keliomis vaikų interpretacijomis pagal garsių dailininkų darbus.

 

Vasilijus Kandinskis „Spalvų studija: kvadratai su koncentriniais apskritimais“.

Garsus tapytojas, laikomas abstrakčiojo meno pradininku. Spalvos – vienas iš V. Kandinskio įkvėpimo šaltinių. Dailininkas manė, kad spalvomis galima perteikti pačias įvairiausias emocijas. Jis nuolat eksperimentavo, ir tai geriausia matyti šiame darbe. Vaikų grupei buvo pasiūlyta interpretuoti pagal šį menininko darbą ant folijos lakštų su gelinėmis kreidelėmis ir pirštų dažais.

 

Pablo Pikaso „Trys muzikantai“.

Visame pasaulyje žinomas ispanų tapytojas, garsus XX amžiaus menininkas, vienas kubizmo pradininkų. Vienas žymiausių Pikaso darbų, priskiriamas sintetinio kubizmo periodui. Manoma, kad jame pavaizduotas pats Pikasas ir du labai geri dailininko draugai. Vaikams buvo pasiūlyta interpretuoti klijuojant įvairias dekoracines priemones ant lango prikabintoje lipnioje plėvelėje.

 

 

Vincentas van Gogas „Saulėgrąžos”

Vienas žymiausių ir geriausiai žinomų dailininkų pasaulyje. Jis laikomas postimpresionistu. Saulėgražų paveikslų ciklą Van Gogas nutapė, prieš Gogenui atvykstant į Arlį, norėdamas papuošti savo draugo dailininko, kuris saulėgrąžas itin mėgo, kambarį. Šį paveikslą, su kolege, pasirinkome darželio rudens projektui ir visus darželio vaikus kvietėme interpretuoti norimomis technikomis. Paveikslai sukurti: štampuojant, tapant, liejant, klijuojant, karpant, lankstant konstruojant erdvines dalis, įterpiant įvairią gamtinę  medžiagą, plasteliną, siūlus ir antrines medžiagas.

 

 

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis „Pasaka (Pilies pasaka)”.

Lietuvių kompozitorius, dailininkas, kultūros veikėjas. Vaikams buvo pateikta akvarelė su kuria jie galėjo lieti ir maišyti spalvas kurdami savo pasakas lape. Ant viršaus štampavo įvairių formų štampukais ir baltais dažais.

 

Džeksonas Polokas „Konvergencija“.

Abstraktaus ekspresionizmo atstovas, neretai jo kūryba vadinama dar ir veiksmo tapyba. Vienas žymiausių kada nors dailininko nutapytų darbų, pagal kurį viena įmonė 1964 metais netgi sukūrė dėlionę. Reklamuodami savo produktą, ją įvardijo, kaip „sudėtingiausią pasaulyje“. Vaikai buvo kviečiami įsijausti į veiksmo tapybą ir kurti pasitelkiant siūlų ir dažų žaismę ant juodo popieriaus lapų.

 

Naudota literatūra:

  • Ikimokyklinio ugdymo metodinės rekomendacijos. 2015.
  • https://vilniausgalerija.lt

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.