Vaiko saugos diena „Aušroje“

Rita Naruševičienė
,
Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ prog-jos direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Vaikui reikalinga VAIKYSTĖ: linksma, įdomi, pažini, be paklydimų, be suaugusiųjų problemų… Ją kuria tėvai ir, be abejo, mes, mokytojai. Vaikai nori būti savarankiški, bet ar moka tokiais būti? Vaikai nori būti sveiki ir pripažinti? Ar mes padedame jiems tokiais būti?

 

Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos bendruomenės svarbiausias tikslas – laimingas ir sėkmingas mokinys. Mes siekiame formuoti sveiką, tolerantišką, aktyvią bendruomenę. Visi sutariame, kad svarbiausia yra vaiko asmenybės formavimas, kad mokinys padedamas mokytojų, specialistų išsiugdytų bendruosius pažinimo, kūrybiškumo, pilietiškumo, socialinio emocinio raštingumo, sveikos gyvensenos gebėjimus ir įgūdžius. O tai galime padaryti įnorindami mokinį ne tik pamokose, bet ir organizuodami netradicinę ugdomąją veiklą.

 

Birželio 1-ąją, Tarptautinę vaikų gynimo ir vasaros pradžios dieną, progimnazija, nors ir dirbdama sunkiomis karantino sąlygomis nuotoliniu būdu, sudarė galimybes mokiniams ugdytis kitaip, ne pamokose ir ne padedant mokytojui. Mokiniai virtualioje aplinkoje susitiko su Lietuvoje ir Kėdainiuose gerai žinomais žmonėmis, įvairių vaiką ginančių institucijų specialistais. Savo gyvenimo, karjeros sėkmės istorijomis ir įžvalgomis, kaip valstybė gina vaiką, dalijosi Lietuvos Respublikos Seimo nariai Tomas Bičiūnas ir Viktoras Fiodorovas (beje, šie žmonės mokėsi mūsų mokykloje). Tikime, kad Seimo narių istorijos įkvėps mūsų mokinukus ir jie visada ir visur prisimins parlamentaro žodžius: „Vaikai, jūs turite nepamiršti, kad valstybė – tai mes“. Mokiniai taip pat išklausė ir dar vieno Seimo nario Lino Slušnio paskaitos-diskusijos „Atsakingas elgesys yra tiesus kelias į pareigingumą“. Lektorius akcentavo, kad žmogaus gyvenimas prasideda nuo pačių mažiausių pareigėlių ir kasmet į savo krepšelį vaikas turi pasiimti vis daugiau atsakomybių, mokinys užsispyręs turi įrodyti sau, kad jis gali, o atsakingas elgesys apsaugo mus ir padeda kitiems. Mokiniai susitiko ir su Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistėmis Vilma Juškevičiene ir Asta Jurevičiene, kurios, pasikalbėdamos su mokiniais, aptarė vaiko pareigas ir teises. Policijos komisariato bendruomenės pareigūnai Aušra Mickevičienė ir Robertas Mickevičius paruošė pranešimą apie patyčias realiame gyvenime ir elektroninėje erdvėje, kaip atpažinti jas ir kur kreiptis, ieškant pagalbos. Mokiniai stebėjo ir aptarė filmuką apie patyčias. Mokytojai suprato, kad daugumai mūsų mokinių patraukli policininko profesija – ja labai domėjosi ir šeštokai, ir aštuntokai.

 

Atėjo vasara. Linksmybių ir malonių akimirkų metas. Svarbu saugiai ir atsakingai elgtis gamtoje, prie vandens telkinių. Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyr. inspektorė Erika Dumčienė parengė įdomią vaizdinę medžiagą apie tai, kaip saugiai leisti laiką vasarą, nesukelti gaisro, paaiškino saugaus elgesio vandenyje taisykles, pateikė daug naudingų patarimų, kaip gelbėti žmogaus gyvybę. Inspektorė atsakė į smalsių mokinių klausimus.

 

Taip pat mokiniai turėjo galimybę pasiklausyti Kėdainių pagalbos šeimai centro vyr. socialinio darbuotojo Jauniaus Sagatavičiaus pasakojimo apie pagalbos šeimai centro teikiamas paslaugas, globojamų vaikų sąlygas. Socialinis darbuotojas išklausė mūsų progimnazijos mokinių nuomonę apie centro vaikus. Mokiniai pasidžiaugė, kad globos centro vaikai visada tvarkingi, bendraujantys, niekuo nesiskiria nuo tų mokinių, kurie gyvena šeimose, tik kartais (kaip ir vaikai) mėgsta paišdykauti, pasitaiko ir nemalonių išdaigų.

 

Mūsų mokiniai dėkingi „Atžalyno“ bendruomenei už konstruktyvų bendradarbiavimą. Aštuntokai, būsimieji gimnazistai, turėjo galimybę dalyvauti ekologės Jūratės Vaiginienės ir antros klasės mokinių paskaitoje „Ekologija. Atliekų rūšiavimas“. Mokiniai savo žinias ir išsilavinimą išbandė dalyvaudami virtualiame žaidime-viktorinoje.

 

Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos dr. Remigijus Bakys paskatino mūsų mokinukus dažniau su tėveliais išsiruošti į mišką, stebėti gamtą, joje vykstančius procesus, elgtis taip, lyg būtume svečiuose, juk miške tiek paslapčių!

 

Kaip nesveiką maistą pagaminti sveikai ir mokinius, ir mokytojus mokė VšĮ „Tolerancija ir fizinė gerovė“ sveikatos ugdymo specialistais Artiomas Šabajevas ir biomedicinos mokslų daktarė, diplomuota virėja Gintarė Šabajevienė. Tikime, kad namuose mokinai išbandė sveikuoliško kokteilio ir mėsainio receptus.

 

Pradinio ugdymo klasių mokiniai šurmuliavo nuo pat ryto progimnazijos teritorijoje: dalyvavo susitikimuose su Amsiumi, kūrybinėse dirbtuvėse kūrė svajonių malūnėlius ir instaliacijas „Laiminga vaikystė“, „maudėsi“ burbulų jūroje…

 

Džiaugiamės, kad visa progimnazijos bendruomenė Vaiko saugos dieną atliko kilnią misiją – dovanojo Gerumo lašelį tiems, kuriems labiausiai jo reikia.

 

Taigi mes, mokytojai, esame dėl mokinių ir mokiniams. Vaikai ateina į pasaulį, kur vertinami gebėjimai. O mes skatiname juos pasirinkti tokius pavyzdžius, kurie  įkvėptų. Mes padedame jiems augti kultūringomis ir kūrybingomis asmenybėmis. Mes tikime jais. Džiaugiamės mokinių smalsumu ir gerumu, noru visapusiškai pažinti pasaulį. O stiprybės ir kilnumo mokomės ir čia, mūsų progimnazijoje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.