Užmirštų ir prikeltų dvarų pėdsakais

Aira Gurauskaitė
,
Užsienio lietuvių studentų klubo pirmininkė

Į pasaulio istoriją žvelgiame skirtingai – vartydami rankraščius, klausydamiesi žmonių pasakojimų, apžiūrinėdami išlikusius anų laikų daiktus ar istorikų studijas. Bet juk visuomet smagiausia pažinti ir atrasti pačiam, todėl net per 30 užsienio lietuvių studentų, pagavę šilčiausią rugsėjo savaitgalį, leidosi į pažintinę-edukacinę kelionę „Antras Lietuvos dvarų gyvenimas“, kurios pagrindinis tikslas – pažinti savo tėvynės istoriją keliaujant dvarų pėdsakais.

 

Trijų dienų kelionėje Užsienio lietuvių studentų klubas (ULSK) aplankė net 6 dvarus, visi jie – labai skirtingi: vieni restauruoti, prabangūs turistų traukos centrai; kiti – faneromis užkaltais langais ir žolėmis apaugusiais dvaro parkais, tačiau kiekvienas dvaras turi vienas už kitą įdomesnių ir tarpusavyje dažnai susijusių istorijų.

 

Penktadienio rytą išvykę iš Vilniaus studentai patraukė Kėdainių kryptimi, ten aplankė apleistą Lančiūnavos dvarą. Pateko į jį atidarę cypiančius vartelius, o įžengusius į teritoriją – pasitiko stirnos. Kelionę studentai tęsė aplankydami Kėdainius, susipažindami su šio miesto akcentais, maldos namais ir apsistodami Bistrampolio dvare, kurio žirgyne pasijodinėjimo jau laukė žirgai Rolita ir Čikita.

Vakarą tęsė Bistrampolio dvaro ponia Michalina, parodydama kiekvieną dvaro kertelę, pasakodama slaptas istorijas ir pakviesdama į koplytėlę, skirtą atminti Jurgį Bielinį ir kitus knygnešius. Keliaudami link Biržų studentai aplankė Baisogalos ir Šeduvos dvarus, Šeduvos senąsias žydų kapines bei legendomis apipintą Šeduvos malūną ir galiausiai, ypač turtingą savo ekspozicijomis, Biržų krašto muziejų „Sėla“ įsikūrusį pačioje Biržų pilyje.

Apžiūrėję Biržus garsinančias smegduobes, kelionės dalyviai leidosi į kitą Biržų kraštą pasaulyje garsinančią vietą – alaus daryklą Rinkuškiuose. Čia, vaikštant tarp įspūdingo dydžio talpyklų, buvo galima išvysti modernų alaus ir giros gamybos procesą, susipažinti su šiuolaikine gamybos technologija bei senaisiais šio amato gamybos procesais.

 

Grįžtant namų kryptimi laukė Palėvenė, kurioje – trys nuostabūs objektai: visų pirma studentai apžiūrėjo autentišką vienuolyno ansamblį ir milžinišką jo rūsį, ten aptiko legendomis apipintą verkiantį akmenį. Tada ULS klubo nariai buvo pakviesti į unikalią barokinę bei turinčią neoklasicizmo elementų Palėvenės bažnyčią, sužinojo ne tik apie jos architektūrą, bet ir išlikimo karo metais istoriją. Galiausiai užsienio lietuvius Palėvenės dvare šiltai sutiko pati dvaro paveldėtoja Nijolė Marija Milaknienė, nešina šūsniu nuotraukų ir įvairiausių dokumentų, ji pasakojo pačias įdomiausias savo šeimos ir dvaro istorijas, atspindinčias įvairių istorinių tarpsnių paliktus ženklus.

Paskutine šios kelionės stotele tapo Troškūnai, kuriuose užsienio lietuviai galėjo aplankyti dvarą, bažnyčią ir vienuolyną. Bažnyčioje pasitiko klebonas kun. Saulius Filipavičius, kuris atskleidė karo metu dingusio paveikslo istoriją bei aprodė bažnyčios požemius.

 

Šia kelione Užsienio lietuvių studentų klubas tęsia savo misiją – pažinti Lietuvos kraštą ir puoselėti meilę Tėvynei.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.