Ukrainiečių paroda apie Ukrainą

Nijolė Žukienė
,
Klaipėdos „Saulėtekio“ prog-jos mokytoja metodininkė

Įvykiai Ukrainoje sujaukė daugelio žmonių gyvenimus. Karo pabėgėliams teko viską pradėti iš naujo, jie ligi šiol susiduria su įvairiausiais sunkumais. Jeigu buities klausimai vienaip ar kitaip sprendžiami, psichologinės traumos ilgam palieka pėdsaką – negalima vienu mostu nubraukti, ištrinti to, ką patyrei.

 

Klaipėdos „Saulėtekio“ progimnazijoje mokosi nemažas vaikų būrelis iš Ukrainos. Mokiniai dažnai prisimena savo gimtąjį kraštą, namus. Kai kurių artimieji yra likę Ukrainoje. Ilgesys, prisiminimai, išgyventas siaubas – viskas yra susipynę. Vaikai ne visada atsiveria, jiems dar sunku pasakoti apie save, trukdo ir kalbos barjeras. Mokinių nuotraukų paroda apie Ukrainą – savotiškas langas į pasaulį, kurio galbūt jau ir nėra, likę tik gražūs miestų, gamtos kadrai, užfiksuotos ano, deja, jau buvusio laiko akimirkos. Ukrainiečių fotografijų parodos koordinatorės, sumanytojos – progimnazijos mokytojos N. Žukienė, J. Čechavičienė, A. Čepulytė. Jos ir paskatino 5–8 klasių mokinius, atvykusius iš Ukrainos, aktyviai įsitraukti į projektą, atrinkti parodai nuotraukas iš asmeninių albumų.

 

Sužinoję, kad progimnazijoje ruošiama fotografijų apie Ukrainą paroda, mokiniai šiek tiek pasimetė. Pasirodo, kad traukdamiesi iš karo zonos daugelis nuotraukų neišsaugojo, kiti sakė, kad ir telefonus, kuriuose buvo nemažai nuotraukų, yra pametę. Vis dėlto daliai mokinių šeimos albumuose pavyko rasti įamžintų Ukrainos vaizdų. Paroda tarsi grąžina atgal, kai prieš dvejus metus mokiniai fotografavo jiems įprastą aplinką, jie tada dar nežinojo, kas jų laukia. Niekas netikėjo, kad karas viską sujauks, sugriaus. 8 klasės mokinio Dmytro nuotraukose matome sodą, šmirinėjantį tarp lysvių ežiuką. 6 klasės mokinys Romanas atnešė savo klasės nuotrauką: mokiniai mokykloje švenčia Šypsenos dieną, visi linksmi, laimingi. Dabar klasės draugai išskirti, skirtingi ir jų likimai. Kitose ukrainiečių nuotraukose užfiksuota gamta: didžiulis, platus laukas Nikolajevsko rajone, atsiverianti horizonto linija, Pietinis Bugas – upė, tekanti per stepes iki pat Juodosios jūros, miestai, miesteliai, skverai ir dar nesugriauti per karą pastatai. 5 klasės mokinė Polina išsaugojo Charkivo nuotraukas. Džiaugiamės, kad parodoje eksponuojamos ir mokytojos Alonos Skrypkos gimtojo miesto Černigivo fotografijos.

 

Parodoje yra ir nuotraukų, kurios atskleidžia karo siaubą: iš gražių namų likę tik griuvėsiai. Šios nuotraukos neleidžia pamiršti, kad ir dabar Ukrainoje kenčia, žūsta žmonės, griaunami miestai, kaimai, gyvenvietės.

 

Parodos apie Ukrainą atidaryme pasidžiaugta gražia iniciatyva suburti skirtingų tautybių vaikus. Mus visus vienija bendri interesai, bendražmogiškos vertybės. Paroda sudomino tiek pradinių, tiek vyresniųjų klasių mokinius. Tikimasi ateityje mokykloje įgyvendinti dar ne vieną bendrą ukrainiečių ir lietuvių vaikus įtraukiantį projektą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.