Tvaraus vartojimo pavyzdys Lietuvoje – iš panaudotų daiktų sukurta stovyklavietė „Gervių lizdas“

Vakarų Europoje jau nieko nebestebina specializuoti prekybos centrai, kuriuose atnaujinama ir prekiaujama panaudotais daiktais, tačiau Lietuvoje tik pamažu prigyja tvaraus vartojimo idėjos, kuriasi daiktų dalijimosi stotelės, žmonės savo panaudotus daiktus nemokamai atiduoda socialiniuose tinkluose sukurtose grupėse. Šią vasarą tvaraus vartojimo principais sukurta vaikų stovykloms skirta stovyklavietė „Gervių lizdas“ atvėrė savo vartus Trakų rajone.

 

Iš dėvėtų langų sukalta valgykla, skambiai pavadinta „Restoranas „Lesykla“, sena stoginė, virtusi Ąžuolų namu, Ežiukų, Varlių ir Angelų nameliai, Amatų kamara, Keramikos lizdas… Šiems pastatams statyti taip pat naudotos atiduotos durys, langai, senos lentos ir dėvėti baldai. Šimtai atiduotų lėkščių ir puodelių, kuriuos pamačius širdį perlieja švelni nostalgijos ir vaikystės prisiminimų banga: „O, mano vaikystės puodelis!“, močiučių austi ir megzti lovų užtiesalai ar sovietmečio raštais marginti vilnoniai pledai, nemadingi patalynės užvalkalai, vaikų išaugtos dviaukštės lovos – dešimtys nenaudojamų ar nebereikalingų, bet dar gerų daiktų visą pavasarį ir vasarą keliavo į vaikams kuriamą stovyklavietę „Gervių lizdas“ Trakų rajone.

 

Stovyklavietės sumanytoja, aktyvi visuomenės veikėja, tinklaraštininkė, keturių vaikų mama Birutė Jakučionytė pasakoja: „Žmonės turi begalę nenaudojamų daiktų, kuriuos gaila išmesti. Tokius daiktus ir rinkome. Iš jų sukūrėme 50 miegamų vietų vaikų stovyklavietę su įvairiomis erdvėmis veikloms: scena, molio dirbtuvėmis, rankdarbių sale, molinio namo ir namelio medyje statybų aikštelėmis. Stovyklavietė tapo tikru rojumi vasarojantiems vaikams, puiki proga susilieti su gamta moliuojant namą, renčiant lazdynuose savo būstinę ar leidžiant savo fantazijai šėlti statomame teatro spektaklyje. „Gervių lizde“ skleidžiame tvaraus vartojimo, Žemės, gamtos saugojimo ir ekologijos idėjas, rūšiuojame šiukšles, kompostuojame, renkame plastikinius butelių kamštelius ir pasakojame apie plastiko perdirbimą, auginame pernai pasėtas 10 tūkst. gilių. Tik pavasarį pradėję stovyklavietės įrengimo darbus, per praėjusią vasarą jau įgyvendinome penkias Gervinių stovyklų pamainas. Esu labai dėkinga už kiekvieną atiduotą daiktą, savanoriškai nuveiktą darbą, piniginę paramą – su komanda ir savanoriais „Gervių lizdą“ sukūrėme neįtikėtinai greitai.“

 

„Gervių lizdo“ kūrėjai pasišovę ne tik vesti vaikų vasaros stovyklas. Nuo pavasario čia vyks edukacijos mokymo įstaigoms, šeimoms „Nuo gilės iki ąžuolo“. „Praėjusį rudenį pasėjome 10 tūkst. gilių, apie pusę jų sudygo ir jau dabar turime metinius ąžuoliukus. Auginame juos vazonuose. Pavasarį persodinsime, todėl organizuosime didelę talką. Į ąžuolų auginimo, sodinimo procesą įtraukiame vaikus, šeimas. Norime, kad dabar augantys vaikai suprastų, kaip užauga didelis ąžuolas, kur jo pradžia“, – pasakoja viena iš „Gervių lizdo“ kūrėjų, aktorė ir režisierė Gintarė Čepukonytė.

Trakų rajone, Gerviniuose, įsikūrusioje stovyklavietėje dar šį spalį pradės veikti respublikinio konkurso „Kamštelių vajus“ (www.kamsteliuvajus.lt) pagrindinis kamštelių surinkimo punktas – čia bus suvežti visoje Lietuvoje surinkti plastikiniai butelių kamšteliai, o ateityje planuojama dar viena edukacija vaikams apie plastiko perdirbimą.

 

Stovyklavietė „Gervių lizdas“ ir joje vykstančios Gervinių stovyklos yra dalis socialinės iniciatyvos „Ekodaiktai.lt“, kurią organizuoja ne pelno siekianti organizacija VšĮ „Draugiški šeimai“. Iniciatyvos tikslas – šviesti visuomenę, skatinti gyventi ir leisti laisvalaikį sveikai, naudoti ekologiškas priemones, tausoti aplinką ir energijos šaltinius, skleisti žinią apie tokių paslaugų naudą. Šios iniciatyvos veiklos kryptys yra pažintinio ir ekoturizmo skatinimas, sveikos gyvensenos, ugdomųjų / patyriminių renginių, stovyklų vaikams, seminarų organizavimas, ekologiškų priemonių ir žaislų naudojimas, sveiko maisto vartojimas, kūrybingumo ir inovacijų skatinimas versle.

Daugiau galite paskaityti www.ekodaiktai.lt ir www.jakucionyte.lt.

 

Informaciją teikia Birutė Jakučionytė, tel. +370 618 12 181, birute.jakucionyte@gmail.com.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.