Trys karaliai

Nijolė Rimkuvienė
,
vyresnioji mokytoja
Egidija Dobilaitė
,
mokytoja metodininkė

Kasparas, Melchioras ir Baltazaras yra Trys karaliai. Jie dar vadinami išminčiais, nes stebėjo dangaus kūnų judėjimą. Kai karaliai-išminčiai pamatė danguje įsižiebusią žvaigždę, jie suprato, kad gimė kūdikėlis Jėzus. Sausio 6 d. minima šventė, kuria tradiciškai pasibaigia kalėdinis, tarpšventinis laikotarpis. Tautosakos šaltiniuose ir literatūroje aiškinama, kad nuo Kalėdų iki Trijų karalių diena pailgėja per gaidžio žingsnį. Trijų karalių šventė laikoma visų žiemos švenčių pabaiga.

 

Kauno lopšelio-darželio „Žingsnelis“ meninio ugdymo (muzikos) mokytoja metodininkė Kristina Saulevičienė, vyresnioji mokytoja Nijolė Rimkuvienė, mokytoja Jelena Zarembienė parengė rytmečio „Trys Karaliai“ nuostatus ir kiekviena suvaidino karalių vaidmenis, keliaudamos po pasaulį ir užsukdamos į Kauno lopšelį-darželį „Žingsnelis“. Visa tai buvo nufilmuota iš anksto ir ketvirtadienio rytą, sausio šeštąją, įstaigos ugdytiniai, mokytojos, besidominantys bendruomenės nariai galėjo savo grupėse peržiūrėti filmuotą vaizdo medžiagą apie Tris karalius. Šios pramogos tikslas – ugdyti supratimą apie Trijų karalių kilmę, jų prasmę. Rytmečio „Trys Karaliai“ uždaviniai: susipažinti su šventės papročiais, patirti džiugių ir smagių akimirkų, darželio grupėse nupuošti eglutes.

 

Po oficialių „Ryto rato“ kasdienių pasisveikinimų, esančiųjų grupėje susiskaičiavimo, nuotaikų aptarimo, kas man rūpi ir ką jaučia širdelės, vaikai stebėjo filmuotą vaizdo medžiagą apie Tris karalius. Sužinojo, kad Karalius Kasparas neša dovanų smilkalų, Karalius Melchioras – aukso, Karalius Baltazaras dovanoja miros. Atvykėliai svečiai buvo mandagūs, nes palinkėjo laimės, sveikatos ir panoro pasidžiaugti eglute. Jie paaiškino, kad gražiausios žiemos šventės – Kūčios, šv. Kalėdos, Naujieji Metai – jau praėjo ir galima nupuošti eglutes darželio grupėse ir namuose. Karaliai dar kvietė atkreipti dėmesį į duris, nes virš jų galima pamatyti svečių atvykėlių vardų pirmąsias raides, kurios apsaugos nuo blogo. Trys karaliai sudainavo žaismingą dainelę apie savo kelionę, atsisveikino iki kitų metų ir tarė, kad jų laukia dar ilga kelionė, nes jie turi aplankyti visus kitus darželius, grupes, namus…

 

Visų grupių ugdytiniai ir darbuotojos nupuošė eglutes, tvarkingai sudėjo žaisliukus į dėžutes. Linksminosi, šoko, sužaidė pamėgtus žaidimus, daineles ar pasitelkę informacines technologijas stebėjo filmukus apie Tris karalius. Tarkime, „Voveriukų“ grupės ugdytiniai ir mokytoja Marija pasigamino kiekvienas sau po karaliaus karūną, „Zuikučių“ grupės ugdytiniai ir mokytoja Eglė sukūrė nuostabų kolektyvinį darbą iš antrinių žaliavų – pilį, kurioje gyvena karaliai, o „Pelėdžiukų“ grupės ugdytiniai iš pedagogių paruoštų geometrinių formų sukūrė keliaujančių karalių paveikslus ir t. t.

 

Džiaugiamės vaikus sudominusiu ir pavykusiu renginiu, nes numatytą tikslą ir iškeltus uždavinius įgyvendinome. Vaikai sužinojo apie Tris karalius, kurie mus aplanko tik žiemą po Kūčių, Kalėdų ir Naujųjų Metų. Susipažino su šventės papročiais ir šventimo ypatumais. Dauguma patyrė džiugių ir smagių akimirkų, stebėdami filmuotą medžiagą, žaisdami, šokdami, kurdami darbelius. Gal šiek tiek teko paliūdėti nupuošiant gražuoles eglutes.

 

Šventinio rytmečio „Trys Karaliai“ filmuotos veiklos ar jų nuotraukos buvo paskelbtos Kauno lopšelio-darželio „Žingsnelis“ elektroninėje erdvėje. Kiekvienos grupės pedagogės informaciją apie vykusias šventinio rytmečio veiklų džiugias akimirkas pateikė tėveliams socialiniame tinkle „Facebook“. Džiaugiamės, kad tėvelius tai sudomino ir kai kurie tuoj pat atsiuntė padėkas.

 

Mūsų lūkesčiai, laukiami rezultatai pateisino viltis, tikėjimą, nes buvo atskleista Trijų karalių kilmė, prasmė ir jų simbolika, gerai praleistas laikas, paįvairintos kasdienės veiklos, kurias lydėjo geros emocijos, džiugi, pakili nuotaika.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.