Trijų kartų bendrystės (vaikų, mokytojų, senjorų) patirtis renginyje „#ORANŽINIS 5“

Jau penkerius metus Vilniaus lopšelis-darželis „Rūta“ organizuoja tarptautinį švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio-socialinio švietimo projektą „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“. Kasmet į šį projektą registruojasi daugiau kaip 100 švietimo įstaigų bendruomenių. 2020 m. saulėtu oranžiniu traukinuku keliauja 140 švietimo įstaigų bendruomenių iš Lietuvos, o taip pat iš Lenkijos, Latvijos, Estijos, Norvegijos, Ispanijos. Šiemet viena iš pasiūlytų projekto veiklų – surengti 5-erių metų moliūgėlio gimtadienį.

 

Spalio 9 d. Vilniaus lopšelyje-darželyje „Rūta“ vyko renginys „#ORANŽINIS 5“, kurio metu įstaigos ugdytiniai kartu su Žirmūnų bendruomenės atstovais aplankė 5 edukacines stoteles. Atsižvelgiant į esamą epidemiologinę situaciją, visos 5 stotelės suplanuotos lauke, imtasi visų apsaugos priemonių. Tiek mokytojai, tiek žirmūniečiai dėvėjo pirštines, kaukes, kiekvienoje stotelėje naudotasi dezinfekciniu skysčiu. Laikas suplanuotas taip, kad nebūtų jokio fizinio kontakto tarp grupių vaikų.

 

Visose penkiose stotelėse pasiūlytos veiklos mažųjų sąlyčiui su gamta, tyrinėjimams, pažinimui. Prie vaisių, daržovių, rudeninių lapų kompozicijos „Moliūgėlio gimtadienio tortas“ susitikome su renginio „#ORANŽINIS 5“ svečiais – Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Žirmūnų skyriaus pirmininke Aurelija Bakutienė ir asociacijos „Žirmūnų bendruomenė“ pirmininku Martynu Stanislovu Demše bei senjorais. Po Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ direktorės Violetos Ringevičienės sveikinimo žodžių, pasikeista simbolinėmis dovanėlėmis. Aptarinėjome, ieškojome, spėjome iš kokių rudens gėrybių sukurta kompozicija, dainavome gimtadienio dainą, o grupės „Seklytėlė“ ugdytiniai deklamavo eilėraštį „Draugų būryje“. Didelį įspūdį tiek vaikams, tiek senjorams paliko relaksacinė tapyba ant drobės švytuokle. Vaikams kilo daug klausimų: „Kas čia bus? Ar mes skrisime į kitą planetą?“

 

Stebėdami liejamas spalvas, mažieji tyrinėtojai ieškojo palyginimų, kas rudenį būna geltonas ar oranžinis? Meninio ugdymo mokytoja Karolina Kriūnaitė kanklėmis atliko kompozitoriaus Johano Pachelbelio (Johann Pachelbel) kūrinį „Kanonas D-dur“. Trečioje stotelėje pasodintas Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ ir Žirmūnų bendruomenės „Draugystės medis“, kurį padovanojo asociacijos „Žirmūnų bendruomenė“ pirmininkas Martynas Stanislovas Demšė. Vaikams teko „pasukti galvas“ ir įminti keletą mįslių: „Koks medis ir vasarą, ir žiemą žaliuoja?“, „Kodėl medžiai meta lapus?“ Vaikų atsakymai buvo įvairūs ir netikėti. Į klausimą „Kokį medį sodiname?“, vaikai žaismingai juokavo: „palmę, bananą, bambuką…“. Šermukšnis – tai dovana darželiui, kuris džiugins kiekvieną pavasarį gausiais žiedais, o rudenį dviejų rūšių paskiepytomis saldžiomis uogomis!

 

Įtraukti į medžio sodinimo procesą, vaikai įgijo naujos patirties (ar įtvirtino turimas žinias), ko reikia, kad medis augtų, kokios medžio dalys? Šioje stotelėje buvo skleidžiama mintis, jog medžiui augti reikia ne tik žemės, saulės, lietaus, bet ir žmogaus. Padeklamavus Kosto Kubilinsko eilėraštį „Apie berželį“, vaikai pažadėjo prižiūrėti, saugoti šermukšnį ir pamokyti tuos, kurie netinkamai elgiasi su medžiais.

Ketvirtoje stotelėje atlikta eksperimentinė veikla-tyrinėjimų kampelyje: užkastas stiklinis buteliukas, popierinė servetėlė ir plastmasinis puodelis 3-jiems metams. Diskutavome – kas galėtų nutikti užkastiems daiktams, kaip dera elgtis su panaudotomis, savo funkcijas atlikusiomis medžiagomis, kaip reikia rūšiuoti, atsakingai vartoti…

 

Kad eksperimentinės veiklos žinios liktų tvirtesnės, perskaitytas „Žaliasis laiškas“, kuriuo paskleista žinia apie atsakingą gamtos išteklių tausojimą, didesnį dėmesį aplinkosaugai ir ekologinį sąmoningumą. Šį dokumentą pasirašė Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“, Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Vilniaus miesto bendrijos Žirmūnų skyriaus ir asociacijos „Žirmūnų bendruomenė“ atstovai, pasižadėję drauge kurti žaliąją aplinką, kurioje būtų gera gyventi vaikams ir vaikaičiams. „Žaliasis laiškas“ iškilmingai įdėtas į ekokapsulę ir trejiems metams užkastas tyrinėjimų kampelyje. Tikėtina, kad ši žalioji edukacinė kelionė ir įvairūs potyriai stotelėse, ugdytiniams išliks ilgam, o po trejų metų, jie nekantraudami smalsaus ieškodami atsakymų į rūpimus klausimus. Penktoje stotelėje surengtas ypatingas, trijų kartų bendruomenių, futboliuko žaidimas. Pradėję lengvu apšilimu, senjorai vis drąsiau ir aktyviau įsitraukė į sportinę veiklą. O vaikai, kaip tikri šeimininkai, užtikrintai gainiojo kamuolį po stadioną džiaugsmingai reikšdami emocijas. Bendra sportinė veikla tapo draugystės ir gerumo simboliu, siejančiu patirtį, žinias bei vaikišką nuoširdumą.

Po aktyvaus, trijų kartų sportinio futboliuko, aplankyta mokytojų ir ugdytinių kūrybinių darbų paroda „Menas kitaip. Gamtos spalvų žaismas“.

 

Pasibaigus kelionei po 5-ias edukacines stoteles visi dalyviai vaišinosi sveikuoliškais obuoliais ir morkomis iš oranžinio karučio. Su žirmūniečiais aptarėme, kas nuveikta, kūrėme ateities planus. Visi dėkojo už patirtus įspūdžius, už smagų laiką praleistą su darželio bendruomene. Senjorų ištarti žodžiai – „Aš norėčiau, kad mano anūkai lankytų „Rūtos“ darželį! Čia dirba šaunios, kūrybingos mokytojos! Sveikatos Jums visoms!!!“ – kelia motyvaciją ir toliau daryti gerus darbus.

 

Renginio „#ORANŽINIS 5“ organizatorės:

Violeta Ringevičienė

Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ direktorė,

Rasa Žiemienė

direktorės pavaduotoja ugdymui,

Rita Stulpinienė

mokytoja ekspertė

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Vienas komentaras

  • Dalia

    Va čia tai komanda:) Kiekvienais metais žaviuosi Jūsų entuziazmu, tvirtybe, tęstinumu, išradingumu…. Jūs nuostabūs, didžiausios sėkmės nešant žinią:)