Tradicinės lizdeikiečių krikštynos Kernavėje

Svetlana Sluckienė
,
Lizdeikos gimnazijos mokytoja

Viena unikalių Radviliškio Lizdeikos gimnazijos tradicijų – pirmokų krikštynos. Tai – tarsi mokslo metų ritualinės apeigos, leidžiančios naujokams greičiau apsiprasti su nauja vieta, klasės draugais, mokytojais. Abiturientai ruošėsi krikštynoms iš anksto, kūrė scenarijų, rengė užduotis. Prieš savaitę visi pirmų gimnazijos klasių mokiniai, abiturientų sukviesti, sugužėjo į mokyklos stadioną, kur buvo supažindinti su artėjančio renginio vieta, laiku ir įpareigoti atlikti namų darbą – organizuoti klasės prisistatymą.

Krikštynų vieta Lizdeikos gimnazistams ypatinga – tai Kernavės valstybinis, kultūrinis, UNESCO saugomas rezervatas. Kernavės piliakalnių teritorija – didžiausias Lietuvoje gynybinis piliakalnių kompleksas ir buvusio viduramžių miesto vieta. Archeologinių paminklų kompleksą sudaro daugiau nei 50 archeologijos, istorijos ir kultūros paminklų, iš kurių vienas – Lizdeikos kalnas. Tad simboliškai norėdamas tapti Lizdeikos gimnazijos bendruomenės nariu kiekvienas gimnazistas, atlikęs virtinę išbandymų, turi įkopti į Lizdeikos vardu pavadintą kalną.

 

Pirmieji supažindinimo su gimnazija išbandymai naujokų laukė jau ankstyvą spalio 3 d. rytą. Spalvingais klounų kostiumais pasipuošę, žaismingu grimu veidus pasidabinę ketvirtokai, vadovaujami Kristupo Miškinio, išrikiavo visus pirmokėlius gimnazijos stadione rytinei mankštai, kurią vedė Deimantė Šidlauskytė. Mokiniai, gerokai apšilę ir susikibę už rankų, apsikabino gimnazijos pastatą ir pagerbė medinę Lizdeikos skulptūrą. Paskui visi su klasių auklėtojais ir lydinčiais mokytojais susėdę į autobusus leidosi Kernavės link. Kelionė neprailgo, nes autobusuose ketvirtokai organizavo viktorinas apie Lizdeikos gimnazijos istoriją, įsimintinus įvykius, renginius, veiklas ir gimnaziją garsinančias asmenybes. Už teisingus atsakymus mokiniai apdovanoti prizais. Taip pat kelionėje visi pirmokai buvo mokomi giedoti gimnazijos himną. Šią veiklą išradingai organizavo 4b klasės mokiniai, vadovaujami Povilo Laiševcevo ir Miglės Jacynaitės.

 

Nuvykus į Kernavę, abiturientės Greta Najulytė ir Deimantė Šidlauskytė supažindino pirmokus su Kernavės archeologine vietove, jos istorija ir tyrinėjimais, buvusiomis gyvenvietėmis. Kūrybiški ir nuotaikingi pirmų klasių mokinių prisistatymai parodė, kad į gimnaziją atėjo tikrai išradingas jaunimas. Po supažindinimo su Kernave pirmokų klasės pabiro į išbandymų stoteles, kuriose demonstravo savo ištvermę, vikrumą, klasės narių sutelktumą. Galiausiai, įveikę visas užduotis, įkopę į Lizdeikos kalną, gimnazistai susirinko prie šventa ugnimi rusenančio aukuro gimnazisto priesaikai. Žynys Lizdeika (Airidas Valančius) pakrikštijo prisiekusiuosius. Pirmokams buvo įteiktas gimnazisto pasas ir ženklelis. Lizdeikos piliakalnio papėdėje gimnazistai sudėjo gyvą žodį „LIZDEIKA“.

Tradicijos vienija žmones, bendruomenes. Neabejotinai Lizdeikos gimnazijos pirmokų krikštynos – graži ir prasminga šventė, leidžianti išgyventi bendrystės jausmą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.