Tomas seklys gelbsti Žemę: susitikimas su rašytoja Rebeka Una

Rugsėjo 23 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje surengti du labai informatyvūs susitikimai su paauglių ir jaunimo konkurso literatūros laimėtoja Rebeka Una (tikrasis vardas Jurga Šalaševičiūtė) ir edukacija „Tomas seklys gelbsti Žemę: rūšiuok, sodink, tausok“. Susitikimuose dalyvavo Gytarių progimnazijos 5a klasės mokiniai (su mokytoju Antanu Ramanausku) ir Ragainės progimnazijos 6 klasės mokiniai (su mokytoja Sigita Statkuviene).

 

Apsilankė ir Tomas seklys

 

Rašytojos R. Unos knyga „Aš esu Tomas, seklys“ įtraukta į 2016 m. lietuvių Metų knygos penketuką, tad daugeliui mokinių puikiai žinoma ir skaitoma. Edukacijos, surengtos įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės remiamą projektą „Ekobiblioteka: rytojaus kūrėjai“, pirmojoje dalyje, rašytoja mokiniams pristatė šios knygos herojų Tomą ir papasakojo, kaip jis gyvena, ką veikia, kuo užsiima, kokių senų daiktų yra jo namuose. O Tomas papasakojo, kodėl nusprendė tapti sekliu ir ką sekliai veikia. Vaikai, skaitę šią knygą, ne tik džiaugėsi galėdami susipažinti su sekliu Tomu, bet ir prisiminė, kad sekliui paskambinti galima puikiai įsimenamu telefono numeriu 777 184. „Šis numeris būdavo pats populiariausias. Jūs tik pakeliate ragelį ir Tomas seklys jus išgelbsti“, – priminė rašytoja.

Gilinamos žinios apie gamtosaugą

 

Antrojoje edukacijos dalyje R. Una bei jos šaunioji komanda – Tomas seklys ir Šerlokas Holmsas – vaikus vaizdingai supažindino, kiek kasmet pasaulyje ir kiek Europoje sukaupiama šiukšlių, tad kiekvienas galėjo susimąstyti, kokį šiukšlių kiekį sukaupia namuose: „Mes gimėme, Žemę užteršėme ir turime dabar ją išvalyti“, – įsitikinusi rašytoja. Ji išsamiai paaiškino svarbiausius vartojimo ir šiukšlių tvarkymo principus: mažiau vartoti, tą patį daiktą naudoti kelis kartus, rūšiuoti šiukšles, kompostuoti.

Mokiniams, kartu su Tomu sekliu, teko gelbėti Žemę. Pirmiausia gelbėtojai išsiaiškino, kiek laiko žemėje gyveno dinozauro ir kiek laiko čia gyvena žmonės. Pasirodo, skirtumas labai didelis, tačiau žmonės, per savo dar palyginti trumpą gyvavimo laiką, labai užteršė Žemę ir visai ja nesirūpina. Todėl labai svarbu kuo greičiau ir atsakingiau to darbo imtis, kol nevėlu.

Kad mokiniai geriau suprastų, kaip svarbu tvarkyti atliekas, pakviesti jas rūšiuoti. Ir štai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo labai paprasta, iš tiesų yra sudėtingas ir atsakingas darbas. Ši praktinė veikla padėjo vaikams ne tik tiesiogiai susidurti su rūšiavimu, bet ir suvokti, kiek daug nereikalingų daiktų mes vartojame.

Paklausus, ar yra sąmoningai atsisakiusių kokių nors daiktų, vos vienas kitas vaikas prisipažino, kad yra tekę atsisakyti žaislų. Tai jau pirmasis žingsnis tvaraus ir atsakingo vartojimo link.

Sportas – draugiškas gamtai užsiėmimas

 

Edukacijai baigiantis mokiniai gavo galimybę aktyviai pajudėti, juk sportuodami, pasak rašytojos ir jos komandos, taip pat prisidedame prie Žemės išsaugojimo: sportavimas skatina mus gyventi sveikiau, rinktis gamtai draugiškesnę veiklą. O kad būtų dar smagiau, seklys Tomas vaikus ne tik įvairių sporto pratimų pamokė, bet ir mago paslaptimis pasidalijo – įvairiais triukais, kurių, kaip įspėjo Rebeka Una, nerekomenduojama atlikti namuose, kai esate ten vieni.

 

Pasibaigus edukacijai „Tomas seklys gelbsti Žemę: rūšiuok, sodink, tausok“, mokiniai gerokai praplėtė rūpinimosi aplinka, atsakingo vartojimo ir atliekų rūšiavimo, žinias. Tikime, kad šis susitikimas su rašytoja R. Una, padės vaikams būti atsakingais vartotojais, o įgytu informacijos, apie tvarų gyvenimo būdą, bagažu, dalinsis su draugais ir šeima.

 

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.