Tolstantis rudenėlis

Ruduo – turtingiausias metų laikas, kurio metu gausu gėrybių soduose, daržuose, gamtoje, mus supančioje aplinkoje. Tos gėrybės labai spalvingos, todėl akims malonu stebėti, kaip raudonuoja obuoliai, šermukšniai, žaliuoja žolytė, medžių lapai… Tačiau pastarieji jau ir gelsta, ir rausta, keičia įprastinę žalią spalvą ir vėjo plėšomi krenta nuo šakų, nukloja takus, kelius, aikšteles… Todėl Kauno lopšelio-darželio „Žingsnelis“ lopšelio grupių „Ežiukai“ mokytoja Deimantė Babiliūtė, vyresnioji mokytoja Irena Ponomarenkienė, mokytojos padėjėja Irina Jerafejeva, „Boružiukai“ mokytoja Jelena Zarembienė, mokytojos padėjėja Ieva Kasiulienė ir mes, „Pelėdžiukų“ grupės vyresnioji mokytoja Nijolė Rimkuvienė, mokytoja metodininkė Egidija Dobilaitė bei mokytojos padėjėja Tamara Lisauskienė, bendraudamos ir bendradarbiaudamos, pasitarusios nutarėme organizuoti parodą „Rudenėlis“, kurios paruoštus nuostatus patvirtino įstaigos direktorė Ada Grigaliūnienė, o sutikrinusi, susipažinusi, antspauduodama, pasirašydama patvirtino direktorės pavaduotoja ugdymui Rita Gustainienė.

 

Organizuojamos parodos tikslas – plėtoti, ugdyti vaikų meninę kompetenciją ir bendraujant, bendradarbiaujant su tėveliais atskleisti vaikų kūrybiškumą, polinkius, gabumus. Uždaviniai: vaikai laisvai kurs, pajaus džiaugsmą, skleisis glaudus bendradarbiavimas su ugdytinių tėveliais, dalyvaujantieji ir prisijungę prie parodos pajaus džiugias ir smagias akimirkas kurdami darbelius iš gamtinės medžiagos, spalvoto popieriaus, guašo, atsiskleis vaikų pasitikėjimas savimi ir gebėjimais.

Parodos „Rudenėlis“ dalyviais tapo Kauno lopšelio-darželio „Žingsnelis“ „Ežiukų“, „Boružiukų“, „Pelėdžiukų“ grupių ugdytiniai su tėveliais, mokytojos, mokytojų padėjėjos.

 

Suplanuota paroda vyko nuo lapkričio 14 d. iki 25 d. Sukurti darbeliai buvo eksponuojami Kauno lopšelio-darželio „Žingsnelis“ lopšelio grupėse. Stebino tėvelių ir vaikų aktyvumas, sulauktų eksponuoti darbų gausa, juos, žinoma, papildė grupės darbuotojų su ugdytiniais sukurti darbai.

Labai svarbu išmokti stebėti gamtą, mus supančią aplinką per įvairius pasivaikščiojimus, atkreipti dėmesį į spalvų įvairovę, pastebėti šiltas ar šaltas spalvas, atkreipti dėmesį į tai, kas aplink matoma, juda, kinta, kaip pasikeičia šviečiant saulei ar pučiant vėjui, matyti, kaip krenta įvairiaspalviai medžių lapai, spygliuoti kaštonai, kankorėžiai, aiškintis, nuo ko tai priklauso. Džiugino ir apie tai paliudijo tėvelių su vaikais kurti darbai, erdvinės kompozicijos, kurias buvo galima apžiūrėti iš įvairių pusių. Maloniai nustebino „Pelėdžiukų“ grupės ugdytinio D. S. kaštonų, pušies spyglių, raudonų uogų erdvinė kompozicija, įkurdinta rūbinėlėje, nes vaikutis eidamas namo, rengdamasis su mama grupės darbuotojoms aiškino apie šį darbą rodydamas ranka, pirštukais, neišnykstančia šypsena ir „sava“ kalba… O tai paliudija malonias kūrybos akimirkas ir pasitikėjimą savo jėgomis, išgyventas, pajaustas džiugias ir smagias akimirkas, glaudų visų mūsų tėvų ir vaikų bendravimą. Tokių darbų kūrimas daro didžiulę įtaką vaiko emocinei raidai, nes suteikia galimybę bendrauti be žodžių, pasiūlo būdą jausmams išreikšti, džiaugtis asmenine kūryba, padeda įgyti pasitikėjimo savo jėgomis. Taigi suaugusieji pirmiausia turėtų džiaugtis vaiko pastangomis, o ne rezultatais. Tokia veikla lavina vaiko pirštų ir riešo judesius (kaštonų, gilių, kankorėžių, lapų rinkimas…), turtina lytėjimo pojūčius, pratina derinti akies ir rankos veiklos koordinaciją.

 

Parodos „Rudenėlis“ tikslus pasiekėme, uždaviniai įgyvendinti. Pasitelkiant informacines technologijas apie tai paskelbta įstaigos ir lopšelio grupių virtualioje erdvėje. Sulaukta tėvų padėkų apie organizuojamų veiklų įvairovę, kuri turtino ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius papildant žinias apie rudenį, gamtos pokyčius, bendravimą su vaiku, susidarė galimybė dar artimiau juos pažinti…

Džiaugiamės, kad mums pati gamta veikloms paįvairinti pasiūlė temą apie rudenį, tarsi siūlė kūrybiškai pasitikti, kartu keliauti ir palydėti rudenį. Juk kiekviena rudenėlio diena vis nauja spalva, vis naujas savotiškas reiškinys, o mums beliko keliauti ir veikti… Žmonių kalba turėtume tarsi atsisveikinti su išeinančiu rudeniu tardami viso gero, iki, sudie… Jau pradeda atvykti žiema. Apie tai liudija baltas sniegas, vietomis apklojęs žemę, vandens ledukai, belapiai medžiai ir didžiųjų metų švenčių laukimas – Kalėdų eglutės įžiebimas…

 

Nijolė Rimkuvienė

vyresnioji mokytoja

Egidija Dobilaitė

mokytoja metodininkė

Tamara Lisauskienė

mokytojų padėjėja

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.