Tolerancijos namas

Irena Liebienė
,
socialinė pedagogė

Lapkričio 16 d. – Tarptautinė tolerancijos diena, kurios simbolis šiais metais – tolerancijos namas. Klaipėdos r. Vėžaičių pagrindinės mokyklos bendruomenė prisijungė prie šios iniciatyvos ir priešmokyklinių grupių bei 1–10 klasių mokiniams organizavo užsiėmimus, skirtus Tolerancijos dienai paminėti.

 

Mokytojai per klasių valandėles, socialinio emocinio ugdymo, dorinio ugdymo užsiėmimus ir integruodami į kitų dalykų pamokas aptarė žodžio „Tolerancija“ reikšmę, demonstravo vaizdinę medžiagą, kalbėjo apie skirtingą išvaizdą, skirtingus pomėgius ir gebėjimus turinčius žmones. Buvo akcentuojama, kad reikia gerbti kiekvieną žmogų, net jei jo šeima ar vertybės yra kitokios. Užsiėmimų metu mokiniai bendravo porose bei grupėse ir stengėsi įvardyti bruožus, kurie juos išskiria iš kitų. Dailės ir technologijų pamokose mokiniai kūrė tolerancijos namus, kuriuose norėtų gyventi, kuriuose vyrautų pagarba, pagalba, gerumas, švelnumas, šiluma, meilė, atjauta. Šiais darbais papuošė savo klases ir mokyklos koridorius.

 

 

Aš, socialinė pedagogė I. Liebienė, ir psichologė D. Dovainytė organizavome užsiėmimus 4a ir 4b klasių mokiniams. Jų metu skatinome mokinius įsijausti į kito žmogaus būseną: kiekvienas dalyvis išsirinko po kortelę su abėcėlės raide ir klausėsi pasakojimo „Kitokie žmonės“. Išgirdę gautą raidę su apibūdintu veikėju, mokiniai turėjo pasitraukti iš bendruomenės rato. Organizatorės su mokiniais aptarė dalyvių jausmus, kurie kilo sužinojus, kokie žmonės „slepiasi“ po jų pasirinkta raide ir dėl kokių požymių buvo „išmesti“ iš rato. Diskutavo apie tai, kokius žmonių tarpusavio skirtumus galima pakeisti, ar yra gerų, tinkamų priežasčių, ką nors išmesti už bendruomenės rato. Ketvirtokai buvo kviečiami ieškoti panašumų tarp išgirstos istorijos ir tikrų situacijų, pastebimų klasėje, mokykloje, kieme ir kitur.

 

Gerbti kitą – dorybė, kurią mūsų mokyklos mokiniai prisiminė šių užsiėmimų metu. Juk unikalumas yra didžiulė vertybė, kurią privalu vertinti.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.