Te kiekvienoje širdelėje dega gerumo liepsnelė

Natalija Zabolevičienė
,
mokytoja metodininkė
Ilona Avižinienė, Vitalija Vanagienė
,
vyr. mokytojos

Visą gruodžio mėnesį Vilniaus lopšelyje-darželyje „Atžalėlės“, „Bitučių“ ir „Šypsenėlių“ grupės bendradarbiaudamos vykdė projektą „Te kiekvienoje širdelėje dega gerumo liepsnelė“.

 

Gerumas bei rūpestingumas yra kiekvieno žmogaus genetinio kodo dalis. Juk paprastai vaikai stengiasi elgtis tinkamai, o kuo skiriasi „geras“ elgesys nuo „blogo“, ką reiškia dalintis gerumu, ištiesti pagalbos ranką ir kt. supranta tik per asmeninę patirtį. Vis dėlto, jeigu priimtinų elgesio, veiksmų, normų (gerumo, rūpestingumo ir kt.) mes, pedagogai ir tėveliai vaikams neskatinam ar jų ugdymui skiriam per mažai dėmesio, laiko ir pastangų, šios normos gali pradėti nykti. Tad kilo mintis visą gruodžio mėnesį diskutuoti, suteikti vaikams žinių, įskiepyti tradicijas ir kt. ne tik apie Kalėdų laukimą, bet ir apie tai, kaip gera dalintis gerumu, draugiškumu, pagarba su šalia esančiais žmonėmis. F. Eriksonas teigia, kad vaikas gimsta geras, tačiau neugdomas gerumas gali taip ir nepasireikšti. Todėl svarbiausia jo raidoje – aplinka. Tik savo elgesiu galite rodyti mažyliui deramą pavyzdį, teisingus elgesio modelius. Tik jausdamas jūsų meilę, švelnumą, atsidavimą jis gali tapti pilnaverte asmenybe.

 

Mes suteikėm vaikams palankią atmosferą dalintis gerumu belaukiant Šv. Kalėdų. Vaikai diskutavo ką reiškia geras–blogas elgesys, buvo supažindinti su Kalėdų šventės atsiradimu, tradicijomis, papročiais, dainavo dainelę, klausėsi kalėdinių eilėraščių, kirpo angeliukus – dovanojo vienas kitam, darė atvirutes – dovanojo savo tėveliams, dalinosi priemonėmis, savo idėjomis, suteikė vienas kitam pagalbą atliekant užduotėlę, sakė vieni kitiems gražius žodelius, stengėsi išklausyti draugų pasakojimo, gerbti draugo nuomonę ir kt.).

 

Mūsų organizuojamojo projekto tikslas buvo leisti vaikams suprasti, pajausti ir įsiminti, kad didžiausia ir gražiausia dovana yra besąlygiško davimo ir gerumo dovana kitam, rūpinimosi kitu. Juk artėjant šventiniam metui dažnai susimąstome apie praėjusius metus ir norisi, jog švenčių laukimas būtų prasmingesnis, šiltesnis, sukurtų daugiau teigiamų emocijų ir gerumo. Tiek pedagogai, tiek tėvai namuose kiekvienais metais imasi su vaikučiais gaminti gerų darbų advento kalendorių su skanėstais ar veiklomis. O visą tai padeda vaikams suprasti, kad dalintis gerumu nuostabus jausmas.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.