Tarptautinis piliečių mokslo projektas „Plastic Pirates – Go Europe!“ tęsiasi

„Plastic Pirates – Go Europe!“ – tai tarptautinis piliečių mokslo projektas, kurio metu Europos piliečiai bendradarbiaudami su mokslininkais tiria plastiko taršą upių pakrantėse ir jų vandenyse. Šiuo metu projekte dalyvauja vienuolika Europos šalių, iš kurių Lietuva, koordinuojama Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro, prisijungė 2022 metais.

 

Po rudenį vykusio sėkmingo bandomojo etapo, prasidėjo antrasis. Džiugu, kad prie šio projekto prisijungė naujos komandos, o joms vadovaujančios mokytojos balandžio 12–13 dienomis dalyvavo renginyje, svečiavosi Dubysos regioninio parko lankytojų centre, susipažino su taršos plastiku problema ir praktiškai išbandė projekto metodiką Dubysos upės pakrantėje.

 

Nors taršos plastiku šaltiniai yra įvairūs, kaltas išlieka žmogus. Yra žinoma, kad įvairiais būdais plastikas, patekęs į upes, vėliau yra nunešamas į jūras ir vandenynus. Patekęs į aplinką ir jos veikiamas plastikas suyra į mikroplastiko daleles. Stambesnės plastikinės šiukšlės, būdamos vandenyje, gali būti suvalgytos vandens gyvūnų, kurie dėl šios priežasties žūsta. Pavojingas yra ir vandenyje esantis mikroplastikas, kuris patekęs į gyvūnų organizmą gali jame kauptis, o patekęs į mitybos grandinę gali pasiekti ir žmogų.

 

„Plastic Pirates – Go Europe!“ bandomajame etape sudalyvavo ir savo rezultatus į duomenų bazę pateikė 24 mokyklos. Deja, rezultaiai parodė, kad visose tirtose upių pakrantėse buvo rasta šiukšlių. Daugiausia jų, Neries upės pakrantėje, aptiko Jonavos Raimundo Samulevičiaus progimnazijos mokinių komanda, kuri surinko daugiau nei 400 vienetų šiukšlių. Mažiausiai šiukšlių projekto bandomojo etapo metu surado Vilniaus Pavilnio progimnazijos mokiniai: Vilnelės upės pakrantėje ji surinko devynias šiukšles. Taip pat projekto bandomojo etapo metu buvo rasta ir mikroplastiko dalelių, kurias specialiu tinkliuku iš upių vandens surinko Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro komanda Šeimenos upėje ir Vilniaus rajono Pagirių gimnazijos komanda Vokės upėje. Ištyrus mikroplastiko mėginius spektrometru paaiškėjo, kad rastos dalelės yra polistirenas arba mums žinomomas putplastis.

 

Visos piliečių mokslo projektų galimybės yra išnaudojamos ir didžiausia pridėtinė vertė Europos Sąjungai pasiekiama tik tada, kai šie projektai įgyvendinami tarptautiniu ir visos Europos lygmeniu. Įgyvendinant projektą „Plastic Pirates“ Europos mastu, mėginiai iš upių visoje Europoje imami suderintu ir standartizuotu būdu. Tokiu būdu gali būti iš esmės padidinta turimų duomenų apimtis, įgytas geresnis mokslinis supratimas bei žinios ir taip sudarytos palankesnės sąlygos rengti sistemingus sprendimus, skirtus užkirsti kelią jūros ir upių vandenų taršai, ypač plastiko atliekomis. Mokslininkai visoje Europoje galės naudotis atvirais ir prieinamais duomenimis esamuose Europos duomenų portaluose, kurie kitu atveju būtų neprieinami.

 

Norintys dalyvauti projekte bus kviečiami prisijungti šį rudenį.

 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.