Tarptautinė nerūkymo diena

Daiva Šabūnienė
,
Kauno miesto ugdymo įstaigų socialinių pedagogų metodinio būrelio pirmininkė

Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena, o juk ta diena gali tapti savaitėmis, mėnesiais, metais ir visu gyvenimu.

 

Kauno miesto ugdymo įstaigų socialinių pedagogų metodinis būrelis ir Kauno pedagogų kvalifikacijos centras (KPKC) 2020 metų lapkričio 19 dieną sukvietė socialinius pedagogus į metodinį renginį „Nepilnametis ir elektroninės cigaretės“, skirtą tarptautinei nerūkymo dienai paminėti. KPKC metodininkė Valerija Segalovičienė džiaugėsi, kad galime susitikti virtualioje aplinkoje ir padiskutuoti šia opia tema.

 

Kaip atpažinti, kad paauglys rūko elektroninę cigaretę, jei nelieka jokio kvapo? Dėl ko jos traukia ir kuo pavojingos? Kokia atsakomybė vaikams, tėvams?

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viešosios tvarkos valdybos bendruomenės pareigūnų veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja Rasa Zinkevičienė supažindino su teisine atsakomybe. Pareigūnė priminė, kad pagal Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymą, asmenims iki 18 metų draudžiama ne tik rūkyti, bet ir turėti tabako gaminių. Administracinių nusižengimų kodeksas už tabako gaminių turėjimo ar vartojimo pažeidimus numato  įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 50 eurų. Pakartotinai padarytas pažeidimas užtraukia baudą nuo 50 iki 90 eurų. Už cigaretės davimą nepilnamečiui gali grėsti bauda nuo 90 iki 180 eurų. Numatoma atsakomybė ir už aplinkos šiukšlinimą nuorūkomis – įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 140 eurų. Jei pažeidimas padarytas pakartotinai – bauda kelis kartus didesnė.

 

Šiuo metu rinkoje populiari elektroninė cigaretė dienos šviesą išvydo prieš dešimtmetį, bet paskutiniai keleri metai yra tikras „garinimo amžius“ teigė Kauno miesto ugdymo įstaigų socialinių pedagogų metodinio būrelio pirmininkė Daiva Šabūnienė. Rūkantieji įsitikinę, kad elektroninės cigaretės kenkia mažiau nei paprasti rūkalai. Tačiau medikai skambina pavojaus varpais. Kauno Visuomenės sveikatos biuro specialistė Sandra Kapelienė skaitė pranešimą „Elektroninių cigarečių žala“, o Kauno Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos psichologė Danutė Padelskaitė – „Elektroninės cigaretės ir žala“, Kauno technologijų universiteto Vaižganto progimnazijos vyr. socialinė pedagogė Asta Stasionenė supažindino su elektroninių cigarečių pavyzdžiais.

 

Kauno miesto ugdymo įstaigų socialiniai pedagogai ne tik diskutavo metodiniame renginyje, bet ir visą mėnesį ypatingą dėmesį skyrė šiai problemai. Vyko pokalbiai ir diskusijos su mokiniais, įvairios viktorinos, protmūšiai. Ugdymo įstaigų 5–12 klasių mokiniai dalyvavo prevencinėje akcijoje „Mes prieš rūkymą“, „Sakau NE rūkymui“ ir pateikė piešinius, kurie atlikti įvairia technika: akvarele, guašu, spalvotomis kreidelėmis, tušu, pastele, pieštukais ir kt. Labai džiaugiamės, kad vyresniųjų klasių mokiniai šią temą perteikė meninėmis fotografijomis. Netrūko ir „Demotyvacijos“, plakatų, bei pristatymų pateikčių rengykle „Power point“. Akcijos dalyviai kūrybiškai atskleidė neigiamą požiūrį į rūkymą. Iš viso gauta daugiau nei 50 mokinių darbų, iš 18 ugdymo įstaigų.

 

Visų Kauno miesto socialinių pedagogų metodinio būrelio vardų dėkojame pedagogams ir moksleiviams dalyvavusiems organizuojamoje akcijoje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.