Tarptautinė arbatos diena – gruodžio penkioliktoji

Nijolė Rimkuvienė
,
„Pelėdžiukų“ grupės vyresn. mokytoja
Egidija Dobilaitė
,
mokytoja metodininkė

Arbata – kasdienis žmonijos gėrimas. Ji atgaivina karštą vasaros dieną, o šaltos žiemos dienomis – sušildo. Arbatos tėvyne laikoma Kinija. Arbata pradėta vartoti prieš 5000 tūkstančius metų. Dabartinėmis žiniomis daugiausia arbatos augina ir gamina Kinija, Šri Lanka, Indija.

 

Kauno lopšelio-darželio „Žingsnelis“ „Pelėdžiukų“ grupės darbuotojos nutarė šią dieną „Ryto rate“ ugdytiniams suteikti žinių apie arbatą, jos gėrimo kultūrą ir pasipraktikuoti, kaip ji ruošiama ir kaip plikoma, kokie maistiniai priedai gali būti naudojami – medus, citrina, uogienės.

 

Planuojamos veiklos uždaviniai

1.Sužinoti apie arbatos gėrimo kultūrą.

2.Susipažinti su žolelių, vaisių, uogienės arbatomis, jų ragauti.

3.Meninės raiškos priemonėmis spalvinti ar aplikuoti arbatos puodelius.

4.Išklausyti M. Vainilaičio tekstu eilėraštį „Arbata“ ir su muzikiniu fonu pažaisti žaidimus apie arbatą ir ,,Plaunam, plaunam rankeles“.

5.Gausinti šnekamosios kalbos žodyną: medus, citrina, spanguolė, raudona, geltona, saldu, rūgštu, karšta, vėsi, šalta…

 

Gruodžio penkioliktosios rytą Kauno lopšelio-darželio „Žingsnelis“ lopšelinio amžiaus „Pelėdžiukų“ grupėje po įprastinės, oficialios „Ryto rato“ dalies su ugdytiniais stebėjome ir aptarėme, kokios gali būti arbatos, kaip jos ruošiamos gėrimui. Sužinota, kad jas galima ruošti iš birių arbatžolių ar plikomų pakeliuose. Taip ugdytiniai uostė, apžiūrėjo birią ramunėlių, mėtų arbatą, o pakeliuose – imbiero su citrina, cinamono su obuoliais arbatas. Susipažino, čiupinėjo, stebėjo natūralias spanguolių raudonas uogas, geltoną citriną ir norintys galėjo laižyti, ragauti medaus, kurie naudojami kaip priedai prie arbatų gėrimų, nes turi daug vitaminų, stiprina sveikatą, imunitetą…

 

Taigi mažyliai uostė, ragavo, bandė tarti, kartoti paskui pedagogą sąvokas saldus medus, geltonas, citrina-geltona, rūgšti, o spanguolės – raudonos, rūgščios. Kai kuriems pavyko ištarti, nes jie kalba trumpais sakinukais, o mažiau kalbantieji – į mokytojos klausimą atsakė kūno kalba, veido mimika nusakydami citrinos, medaus, spanguolių apibūdinimus.

 

Visi nusiplovę rankutes ir pažaidę „Plaunam plaunam rankeles“ sėdome prie stalų ant savo kėdučių ragauti arbatų. Visi prisiminėme, kad, kol maži, puodelį imame, laikome dviem rankomis prieš tai įsitikinę, ar arbata nėra karšta. Jei karšta – tenka palaukti, kol pravės, kad nenusiplikintume…

 

Šiek tiek pailsėdami, atsipalaiduodami per arbatos ragavimą, gėrimą, ėjome aplikuoti arbatos puodelių, kuriuos papuošėme žiemos simbolika – snaigėmis.

 

Baigę meninės raiškos darbus, suruošėme jų parodėlę grupėje, aptarėme, o po to, skambant muzikai, žaidėme žaidimą M. Vainilaičio tekstu „Atata, atata tai skani ta arbata. Gėriau gurkšnį, gėriau du, trečią gersime kartu. Ir tėvelis, ir mama, ir šalta žiemos diena.“

 

Apie įvykusį renginuką informavome tėvus socialiniame tinkle „Facebook“. Džiaugiamės pavykusiu nedideliu renginiu, skirtu Tarptautinės arbatos dienai paminėti gruodžio penkioliktąją. Apie tai liudijo sulauktos tėvų padėkos socialiniame tinkle „Facebook“ arba telefonu. Ugdytiniai plėtojo socialinę, komunikavimo, sveikatos saugojimo, aplinkos pažinimo kompetencijas. Mažyliai sužinojo apie arbatos gėrimą ir saugų elgesį su karštu gėrimu, kaip taisyklingai laikyti puodelį. Gausino žodyną raudona, geltona, ruda, juoda, saldu, rūgštu, citrina, medus… Žaisdami žaidimus, prisiminė jiems svarbius žmones (tėvelis, mama). Meninės raiškos priemonėmis kurdami puodelius, vaikai galėjo pasidalinti kūrybiškumu, vaizduotės lavinimu, bendravimu ir bendradarbiavimu vienas su kitu, galėjo kartoti pozityvų komentarą – gražu, puiku, šaunuolis ar šaunuolė.

 

Kaip liaudies išmintis byloja „Ką vaikas įprasi – tą senas atrasi“. O geriausiai tai apibūdina poeto J. Marcinkevičiaus mintis „…visa ko pradžia ten toli, vaikystėje, tavo pirmi žingsniai, potyriai, kas tave vedė už rankos“. Negailėkime dėmesio, laiko mūsų patiems mažiausiems. Kalbėkime su jais, aiškinkime jiems…

 

Taigi manome, kad buvo aktualu, prasminga pakalbėti apie arbatą, kuri padeda stiprinti organizmą. Ypač tai aktualu dabar, kai žiemą drėgni vėjai stūgauja, o mes laukiame šv. Kalėdų, dovanų po eglutėmis. Juk arbatą galima gerti įvairiomis progomis, mėgautis žvarbią žiemos dieną.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.