Tarpdisciplininis projektas „Muzikos spalvos“ sukvietė mokinius iš visos Lietuvos

Brigita Jurkonytė
,
muzikologė, kompozitorė

Scenoje tarpusavyje darniai susipynusios įvairios meno šakos – muzika, dailė ir literatūra – pasąmonėje kuria sąsajas su Lietuvos kultūros figūros – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio – darbais. Projektas-konkursas „Muzikos spalvos“ ne tik sukvietė vienoje scenoje bendradarbiauti visos Lietuvos vaikus iš muzikos ir bendrojo ugdymo mokyklų, bet kartu ir atrasti šių skirtingų meno rūšių sintezę. Tai išskirtinis atvejis – muzikuojantys ir piešiantys vaikai kviečia su jų meniniu pasauliu susipažinti draugus, kurie save atranda pačių kuriamuose eilėraščiuose, poemose.

 

Vasario pradžioje Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje vyko II respublikinio projekto-konkurso „Muzikos spalvos“ 2 turas. Projekto idėjos autorė – Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos mokytoja metodininkė Violeta Česaitienė, projekto kuratorė – laikinai direktoriaus pareigas einanti Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos mokytoja ekspertė Daina Rakšnienė. Kitos šios mokyklos mokytojos – Virgilija Kirnaitė ir Vida Čojienė – tapo projekto organizatorėmis. Projekto-konkurso partneriai ir organizatoriai bendrojo ugdymo mokyklose: Vilniaus Simono Daukanto progimnazijos mokytoja metodininkė Jurgita Jakutytė, Butrimonių gimnazijos (Alytaus r.) mokytoja metodininkė Gina Griškonienė. Vertinimo komisiją sudarė M. K. Čiurlionio namų direktorius, pianistas, prof. Rokas Zubovas, Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos direktorė, mokytoja ekspertė Daina Rakšnienė ir Vilniaus dailės akademijos skulptūros magistro studentė, 2017 m. Lietuvos kultūros tarybos stipendininkė Beatričė Mockevičiūtė.

 

Pagirtinas įdomus šio projekto organizavimas. Pirmojo turo I dalyje vyko muzikos mokyklų vaizdo įrašų konkursas. Jame (2018 m. gruodžio 5 d.) dalyvavo 41 vaizdo įrašas iš įvairių Lietuvos muzikos mokyklų (Vilniaus, Pagirių, Rudaminos, Nemenčinės, Garliavos, Panevėžio, Biržų, Klaipėdos). Į antrąjį turą (2019 m. vasario 9 d.) pateko 21 įrašas, jų atlikėjai buvo pakviesti į jungtinę baigiamąją muzikos ir bendrojo ugdymo mokyklų šventę.

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje buvo surengtas 3 klasių mokinių muzikinių mįslių koncertas „Kaip pavadinčiau aš?“, kuriame pasirodė šios mokyklos pirmojo turo (vaizdo įrašų) dalyviai. Į koncertą buvo pakviestos 2 solfedžio grupės (mokyt. R. Svirskienės ir R. Bernatonytės), kurios klausėsi muzikinių mįslių (t. y. muzikos be kompozitorių, be pavadinimų) ir, joms nuskambėjus, ekspromtu kūrė savo pavadinimus (ant lapelio užrašydamos vieną, jų manymu, geriausią). Tada atlikėjas iš dviejų grupių pasiūlytų pavadinimų išrinkdavo labiausiai jo kūrinio charakterį atspindintį pavadinimą ir skirdavo tašką vienai iš komandų. Renginio pabaigoje taškai buvo susumuoti ir išrinkti nugalėtojai.

 

Pasiruošimas konkurso baigiamajam koncertui pareikalavo didžiulio darbo. Baigiamasis renginys buvo įspūdingas: per kiekvieną pasirodymą žiūrovai ekrane matė muzikos garsus lydinčius spalvingus paveikslus, o po jų – bendrojo ugdymo mokyklų mokiniai deklamavo savo sukurtus eilėraščius ar pasakojimus. Išradingi vaikai deklamuodami pasitelkė papildomas vaizdines priemones. Dailės ir literatūros darbai savo nuotaikomis puikiai siejosi su muzikiniais atlikimais.

Konkurso „Muzikos spalvos“ pabaigoje paskelbtas ne vienas laureatas ar nominacija. Pagrindiniais laureatais tapo Greta Urbanaitė, mokyt. Violeta Česaitienė (Vilniaus Algirdo muzikos mokykla), Patricija Chveckovičiūtė, mokyt. Rasa Mockūnienė (Vilniaus r. Pagirių meno mokykla), Jonas Kryžanauskas, mokyt. Violeta Česaitienė (Vilniaus Algirdo muzikos mokykla), Augustas Kervys ir Gabrielė Jevensaper, mokyt. Alvydė Kontautienė, Virgilija Kirnaitė (Vilniaus Algirdo muzikos mokykla), Ema Gaučytė, mokyt. Lilija Taločkienė (Vilniaus chorinio dainavimo mokykla „Liepaitės“), Arnas Šteinbergas, mokyt. Eglė Čekavičienė (Garliavos meno mokykla), Ieva Balčiūnaitė, mokyt. Virgilija Kirnaitė (Vilniaus Algirdo muzikos mokykla), Ilja Ivanikovas ir Ana Ivanikova, mokyt. Arkadijus Dvorkinas, Svetlana Bulygo (Vilniaus Algirdo muzikos mokykla), Lėja Ponomariova, mokyt. Virginija Dubinskienė (Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokykla), Jonas Liutkus, mokyt. Nijolė Marcinkevičiutė (Vilniaus Algirdo muzikos mokykla), Patricija Linkevičiūtė, mokyt. Jolanta Stumbrienė (Vilniaus Algirdo muzikos mokykla) ir Vėjūnė Pečiukėnaitė, mokyt. Rita Kaziulienė (Vilniaus Algirdo muzikos mokykla).

Tokio pobūdžio konkursas įrodo vaikams, kad visi menai tarpusavyje gali atrasti bendrų sąlyčio taškų, moko bendradarbiauti ir nestatyti sienų tarp mokyklų – meno mokyklose besimokantys mokiniai gali puikiai kurti kartu su literatūrinių gabumų turinčiais bendrojo ugdymo mokyklų vaikais.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.