Švietimo įstaigų bendruomenės įsuko Archimedo spiralės vijas

Rugsėjo 27-ąją – Pasaulinę širdies dieną – Vilniaus miesto Vingio parke vyko renginys „Oranžinė šypsenos diena“, per kurį 28 Lietuvos švietimo įstaigų bendruomenės siekė didžiausios iš akmenų Archimedo spiralės rekordo Lietuvoje. Natūralūs elementai gamtoje, turintys spiralės formą, yra labai dažni. Net gamtos stichijos – uraganai ir tornadai – sukasi spirale. Spiralę galima pamatyti kaktusuose, ananasuose, pušies spurguose, saulėgrąžose, sultingų augalų žiedynuose, kriauklėse, moliuskuose ir t. t.

Rekordui buvo ruoštasi iš anksto… Archimedo spiralės tikslų brėžinį nubraižė Lietuvos matematikos mokytojų asociacijos prezidentė, Palaimintojo Teofiliaus Matulionio gimnazijos matematikos mokytoja Regina Rudalevičienė. Jai talkino gimnazijos dailės mokytoja ir keturi dvyliktokai. Visą akmenukų dėliojimo procesą stebėjo profesinio mokymo centro „Žirmūnai“ matematikos mokytoja Alma Zakaržauskienė ir žurnalistė Auksė Kontrimienė. Sveikinimo žodį tarė renginio „Oranžinė šypsenos diena“ organizatoriai – Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ direktorė Violeta Ringevičienė, projekto iniciatorė Rita Stulpinienė, Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento Ikimokyklinio ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Vidmanta Kibirkštienė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos poskyrio ekologė Ona Motiejūnaitė, asociacijos „Gyvoji planeta“ socialinio projekto „Apkabinkime Žemę“ vadovė Dalia Skvireckienė, Kauno Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos metodininkė Eglė Rakauskienė, asociacijos „Žirmūnų bendruomenė“ pirmininkas Martynas Stanislovas Demšė.

 

Į žaliąjį Vilniaus Vingio parką sugūžėjo daugiau nei 300 dalyvių, nešini dekoruotais akmenukais ir oranžiniais moliūgais. Beveik visi laikėsi nurodymo atsinešti 5–10 cm skersmens akmenukus. Mažesni ar didesni buvo sudėti šalia Archimedo spiralės. Siekti rekordo atvyko ne tik Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono švietimo įstaigų bendruomenės, bet ir Radviliškio, Kėdainių, Jonavos, Kauno. Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ bendruomenės nariai atriedėjo su akmenukų pilnu oranžiniu karučiu ir pakvietė kurti „čia ir dabar“ gamtoje, dekoruojant akmenukus su draugais ir šeimos nariais. Visi kartu įsukome 6 Archimedo spiralės vijas. Sudėliojus Archimedo spiralę visos švietimo įstaigų bendruomenės šoko bendrą šokį Žemei – „Mes Žemės vaikai“. Tradiciškai iš vasarą užaugintų moliūgų buvo sudėta saulėta oranžinė šypsena, kuri skleidė žinią „Gerumas valdo pasaulį“. Šiais metais šypsenos daugumą sudarė dekoruoti moliūgėliai, tad vaikai įgijo naujos patirties juos augindami, stebėdami, tyrinėdami ir matydami jų įvairovę. Skatinant sveiką mitybą, kaip ir kiekvienais metais, buvo galima ragauti sveikuoliškos moliūgų sriubos, kartu su draugišku bičiuliu Kūlverstuku eiti draugystės ratą, o su asmenybės ugdymo centro „Motus“ komanda šokti šiuolaikinius šokius. Kauno Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos ir VšĮ „RV agentūros“ komandos pakvietė visus vaikus ir renginio svečius žaisti lauko žaidimus kitaip! Tai buvo šaškių žaidimas su dekoruotais moliūgėliais, iš medinių lentelių pagamintas domino, kryžiukai, nuliukai ir t. t. VšĮ „Žaliasis taškas“ pakvietė visus mažuosius į rūšiavimo turnyrą. Renginyje „Oranžinė šypsenos diena“, skleisdami žinią apie aplinkos saugojimo įgūdžius, tausojant daiktus, tinkamai tvarkant atliekas ir siekiant mažinti jų kiekį, ugdėme gebėjimą bendrauti ir bendradarbiauti. Suteikdami malonių akimirkų ir gerų įspūdžių, dalijomės žinia, kad vartoti reikia atsakingai, nes „Švari ir sveika aplinka – sveikas ir laimingas žmogus!“.

 

Dalyviai, susirinkę renginyje „Oranžinė šypsenos diena“, parodė mažos moliūgo sėklytės galingą jėgą, subūrusią 28 švietimo įstaigų bendruomenes į bendrą veiklą. Kiekvienas dalyvis ant delno atnešė į Vilniaus žaliąjį Vingio parką savo unikalų dekoruotą akmenėlį, kuriame atsispindėjo kūrybiškumas, išmonė, svajonės, o sudėję vieną prie kito į Archimedo spiralės vijas pajuto didelę bendrystės jėgą, nes visi kartu siekė didžiausios iš akmenų Archimedo spiralės rekordo Lietuvoje! Archimedo spiralės forma yra laikoma vystymosi ženklu, gyvybės jėga, kurią mums suteikia gamta, tad renginio dalyviai, įsukę spiralės vijas, ne tik dalijosi šypsenomis, išmoko stebinti ir stebėtis, būti draugiški aplinkai, bet ir dar labiau prisilietė prie gamtos ir sukūrė įspūdingą gamtos meno kūrinį.

 

Asociacijos „Gyvoji planeta“ socialinio projekto „Apkabinkime Žemę“ vadovė Dalia Skvireckienė vedė meditaciją už taiką, per kurią siuntėme linkėjimus: „Tebūnie taika visoje Žemėje, kiekvienuose namuose ir mūsų širdyse!“ Pasak vadovės, „tapdami taikos šaukliais, į dangų iš savo širdžių leidome nematomus oro balionus, kupinus meilės mamai, tėčiui, gyvūnėliams, Žemei, Didžiajam Žmogui… Praėjus dviem valandoms po renginio, iš šios aikštelės jau kilo tikri oro balionai. Sutapimas? O gal mūsų širdys buvo tokios didelės, kad išsiliejusi meilė į Žemę pražydo spalvotais oro balionais?“

Po renginio Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ mokytojai ir ugdytiniai vyko su muzikiniais sveikinimais ir moliūgais į Vilniaus m. krizių centrą ir globos namus „Senevita“.

Veikla vykdoma įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės 2019 m. savivaldybei pavaldžių įstaigų aplinkosauginio švietimo programos projektą „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“. Projektą įgyvendina Vilniaus lopšelis-darželis „Rūta“.

 

Renginio vaizdo įrašą galima pamatyti čia.

 

Violeta Ringevičienė

Vilniaus l.-d. „Rūta“ direktorė

Rasa Žiemienė

Direktorės pavaduotoja ugdymui

Rita Stulpinienė

Mokytoja ekspertė

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.