Švenčiame Vilniaus gimtadienį

Deimantė Navakienė
,
pradinių klasių mokytoja ekspertė
Antanas Meištas
,
istorijos mokytojas ekspertas

„Čia gimė, išaugo, sutvirtėjo mūsų valstybės galybė. Vilnius mūsų didybė. Vilnius Lietuvos praeitis: išplėšti Lietuvai Vilnių – palikti ją be praeities. <…> Vilnius mūsų saulė. Vilnius visos Lietuvos brangusis turtas. Iš čia ėjo ir ateityje turi eiti bangos, kurios gaivintų įvairiais žvilgsniais mūsų šalį. Lietuviui likti be Vilniaus, tai netekti savo širdies, savo akių, savo praeities, tai nustoti savo galybės ir didybės.“

Kristupas Čibiras

 

1323 m. sausio 25 d. Lietuvos kunigaikščio Gedimino laiške pirmą kartą paminėtas Vilniaus miestas. Istorikų taip sutarta, kad šalies ar gyvenamosios vietovės gimtadienis minimas tada, kai jis pirmą kartą paminimas rašytiniuose šaltiniuose. Tad pagal laiško datą matome ir žinome, kad Vilnius šiais metais švenčia net 700 metų jubiliejų! Ta proga sostinę sveikino ir Vilniaus Antano Vienuolio progimnazijos bendruomenė. Renginiai miestui pasveikinti ir pagerbti prasidėjo dar gruodžio pabaigoje, o visu greičiu įsibėgėjo per gimtadienio savaitę. Visa bendruomenė – nuo mažų iki didelių – prisidėjo prie šventinės nuotaikos kūrimo. Vyko įvairiausi renginiai, viktorinos, parodos, instaliacijos, lankėsi svečiai. Neapsiribojome veiklomis vien progimnazijoje, lankėme miestą, jo muziejus, istorinius pastatus ir atmintinas vietas.

 

Prasidėjus šventinei gimtadienio savaitei progimnazijos cokoliniame aukšte visus pasitiko pradinių klasių mokinių piešinių paroda „Su gimtadieniu, Vilniau!“. Prie šios parodos organizavimo prisidėjo visi pradinių klasių mokiniai ir jų mokytojos. Pirmokai gamino girliandas, antrokai piešė pasirinktus Vilniaus objektus, o trečiokai ir ketvirtokai kūrė sveikinimus, linkėjimus Vilniaus miestui, juos iliustruodami pasirinktomis priemonėmis. Parodą papuošė mūsų miesto svarbiausio statinio sumažinta kopija – Gedimino pilis.

 

Na, o sausio 25 d. progimnazijos kieme visus skubančius į mokyklą pasitiko dekoracija „Žydėk, Vilniau!“. Idėjos autoriai – patys mažiausi progimnazijos 1a klasės mokinukai ir jų mokytoja Deimantė Navakienė. Žodis „žydėk“ pasirinktas neatsitiktinai, tai linkėjimas miestui augti, klestėti, jaunėti, būti turtingam savo dvasia, kultūra bei gerais ir kūrybingais žmonėmis. Pasitelkus geranoriškų tėvų pagalbą idėją pavyko įgyvendinti, pasveikinti miestą ir pradžiuginti visą mokyklos bendruomenę. Integruotoje lietuvių kalbos ir dailės pamokoje pirmokai turtino savo žodyną, galvodami žodžius, kurie apibūdintų mūsų miestą Vilnių. Įdomus, jaunas, modernus, žalias, švarus, smagus, senas, gražiausias, elegantiškas, tikras, karališkas, šviesus, pasakiškas, nepaprastas, jaukus, mylimas – štai kokios pirmokų mintys apie mūsų miestą. Taip pat 1a klasės mokinukai kartu su tėveliais fiksavo pamėgtas ir geras emocijas keliančias vietas Vilniuje, piešė piešinius ir sukūrė virtualų sveikinimą. Sveikinimo nuoroda čia. Švęsdami miesto gimtadienį pirmokai aplankė ir Gedimino pilies bokštą. Simboliška buvo dar kartą edukacinėje programoje „Legendų pilis“ išgirsti legendą apie Vilniaus įkūrimą, taip pat apžiūrėti lotynų kalba rašyto Gedimino laiško kopiją ir, aišku, pasižvalgyti į miestą užlipus į pilies viršų.

 

Pradinių klasių mokytojos Gitanos Ulevičiūtės antrokai apsilankė Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato edukacijoje „Vilnius ir Gediminas“. 2b klasės mokiniai kartu su mokytoja Ilona Lutciene lankėsi Valdovų rūmuose, kur dalyvavo edukacinėje pamokoje „Legendos ir tikrovė“. Jie susipažino su Vilniaus įkūrimo legenda ir ją inscenizavo. O štai 2c mokiniai, vadovaujami mokytojos Editos Budrytės-Vaitkevičienės, minėdami Vilniaus gimtadienį, organizavo viktoriną ir sužinojo, ką kunigaikštis Gediminas rašė savo laiškuose, susipažino su jo pasiekimais ir padėjo Vilniaus įkūrėjui pastatyti miestą atlikdami interaktyvias užduotis. Mokytoja Laima Nezveckienė šventė gimtadienį kartu su 2d klase, piešė Vilniaus herbą ir gyvenamuosius rajonus.

 

Anglų kalbos mokytojos Vaidos Vaitkevičės mokiniai įvairiai ir originaliai paminėjo Vilniaus gimtadienį. Antrų klasių mokinai pristatė savo mėgstamiausią vietą Vilniuje anglų kalba ir sukūrė  Vilniaus nuotraukų virtualią parodą. Trečių klasių mokiniai, dirbdami grupėse, prisiminė ir užrašė anglų k. žodžius, prasidedančius Vilniaus pavadinimo raidėmis. Balsuodami mokiniai išrinko po žodį / frazę iš kiekvienos raidės labiausiai atspindintį Vilniaus miestą. Vilnius: V – visit, I – idea, L – love, N – nice, I – interesting, U – united, S – seven hundred. 3b klasė užfiksavo rezultatus. 4c klasė diskutavo, kodėl Vilniuje gera gyventi ir dėl kokių priežasčių jie myli savo miestą. Mokiniai per anglų k. pamoką sukūrė trumpą vaizdo sveikinimą Vilniui. Na, o per anglų k. būrelį „Bookland“ mokiniai kūrė bendrą knygą apie Vilnių ir jo įžymias vietas.

 

Muzikos mokytoja Edita Bareikienė kartu su 3d auklėtoja Aušrele Bobeliene paruošė muzikinį sveikinimą Vilniui. Jį, kaip ir kitas Vilniaus gimtadienio akimirkas, galite rasti čia. Mokytojos Ritos Duogytės 3b klasės auklėtiniai Rotušės aikštėje stebėjo iškilmingą vėliavų pakėlimą, dalyvavo Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijos edukacijoje „Vilnius ir Gediminas“, vaikščiojo po senamiestį ekskursijoje „Vilnius: 700 metų jaunas – laiko mašina per 700 metų“, integruotų pamokų metu skaitė ir inscenizavo Vilniaus legendas. 3d klasės mokiniai anglų kalbos pamokoje (mokytoja Eglė Ačienė) prisiminė, kuo ypatingas mūsų Vilnius, piešė žymiausias ir garsiausias sostinės vietas, pritaikė savo įgytas žinias ir išmoko naujų žodžių, apibūdinančių pasirinktas lankytinas sostinės vietas. Džiugi nuotaika aplankė visus mokinius, nes Vilniaus 700-ąjį gimtadienį tenka švęsti ne kasdien. Kviečiame ne tik miestelėnus, bet ir visus svečius paminėti sostinės jubiliejų, prisijungti prie šventės ir miesto renginių. Gražaus gimtadienio, mūsų mylimas mieste!

 

4a mokiniai per mokytojos Evelinos šokio pamoką minėjo Vilniaus 700-ajį gimtadienį. Vaizdo įraše mokiniai išsako savo mintis, kodėl jiems gera gyventi Vilniuje, ir skiria šokį. O vadovaujant mokytojai Jolantai Montvidienei rengė kūrybinius darbus „Gražiausi žodžiai apie Vilnių“, „Vilniaus rajonai“. Taip pat šioje klasėje vyko istorijos pamoka „Vilnius ir Gediminas“, kurią vedė istorikė-edukatorė Nerilė Urbonaitė. Mokiniai gavo dovanų knygeles „Stebuklas – vardu Vilnius“, kuriose atliko įdomias užduotis. 4b klasės mokiniai kartu su mokytoja Jūrate Skurkiene, iš anksto pasiskirstę grupėmis, paruošė pristatymus „Mano miestas“ ir sausio 25 d. integruotų pasaulio pažinimo, lietuvių kalbos ir informacinių technologijų pamokų metu pristatė savo draugams. Mokiniai rašė laiškus kunigaikščiui Gediminui, deklamavo savo kūrybos eilėraščius apie Vilnių. Per tikybos pamokas 4b klasės mokiniai, vadovaujami mokytojos Jelenos Liubčenko, kūrė knygeles apie Vilnių. Vaikai piešė labiausiai patinkantį Vilniaus pastatą arba paminklą, parašė savo sukurtus sveikinimus ir palinkėjimus vilniečiams. O štai 4c ir 4d klasių mokiniai dalyvavo viktorinoje „Ar pažįsti Vilnių?“. Vaikai smagiai atsakinėjo į klausimus ir džiaugėsi, kad sužinojo ir naujų dalykų.

 

Per mokytojos Ritos Brazaitės anglų kalbos pamoką šeštokai dėstė mintis rašinyje apie savo mėgstamą vietą sostinėje („My favourite place in Vilnius“) ir jį iliustravo. O prancūzų kalbos mokytojos Kristinos Venzlauskienės pamokose 6–7 klasių mokiniai kūrė sveikinimus Vilniaus jubiliejui prancūzų kalba.

700 Vilniaus gimtadieniui neliko abejingi ir visi mūsų penktokai (auklėtojos Loreta Paulauskienė, Elena Nedzveckienė, Vilma Daubarienė, Eglė Vita Baniulytė). Savo sveikinimus, linkėjimus, emocijas reiškė piešdami plakatus. Šventės dieną mokyklos kieme sustoję į draugystės ratą kūrybinius darbus skyrė savo šventinei sostinei. Nuskambėjo netgi pačių sukurtas repas.

 

Mokytojų Romos Mugevičienės ir Jelenos Janeiko kūno kultūros pamokose vyko tarpklasinės 5–6 klasių estafečių varžybos, skirtos Vilniaus miesto 700-mečiui paminėti. Buvo vykdomos septynios estafetės. Mokiniai aktyviai dalyvavo ir rungėsi negailėdami jėgų.

Daugybę veiklų, skirtų Vilniaus gimtadieniui, organizavo technologijų mokytojos Jolanta Vapsvienė ir Loreta Vasiliauskienė. Respublikiniame mokinių darbų floristikos konkurse-parodoje „Dūzgia Kalėdos sode“, vykusiame VU botanikos sode, savo sukurtais floristikos darbais puošėme Vilnių. Septintokės Deimantė D. (7N), Ieva J. (7N), Barbora D. (7K) kūrė po floristinį atviruką ir konkursinį darbą „Kalėdinis vainikas“. Sausio 13 d. per technologijų pamokas sukurta mini paroda „Atmintis mus vienija“. Parodoje buvo eksponuojami 7P, 7N ir 5mB klasių mokinių darbai. Sausio 24 d. Gero maisto akademija (5 kl. mokinių technologijų būrelis) iškepė šventinį obuolių pyragą ir jį dekoravo sveikinimais Vilniui. 5P kl. mokiniai sukūrė žaidimą „Vilnius“, 6K klasės mokiniai suorganizavo viktoriną „Ką aš žinau apie Vilnių“. Ją parengė ir vedė 6K klasės mokinys Paulius M.

 

Informacinių technologijų mokytoja I. Kudelko, anglų kalbos mokytoja Gitana Karsokienė ir dailės mokytoja Laura Marija Šalkauskienė kartu su 7K klase rengė projektą „Laiškas Vilniui“ („Dear, Vilnius“). Projekto metu buvo panaudoti mikrobitų lustai. Juos sujungus, įsižiebė švieselės, kurios leido paįvairinti kūrybinį darbą. 7K klasės mokiniai anglų kalba parašė laišką Vilniui, linkėdami išlikti jaunu, gražiu ir moderniu miestu. Tegul pilko vilko balsas toliau jį garsina ir neleidžia užmiršti!

Progimnazijos biblioteka taip pat minėjo Vilniaus gimtadienį. Jos darbuotojos Eglė Šilkūnienė ir Vitalija Ivinskis surengė leidinių parodą apie Vilnių ir piešinių parodėlę, skirtą miesto jubiliejui. Taip pat kolegės prisidėjo prie konkurso „Vilnius – 700“ organizavimo.

 

8N klasės mokiniai kartu su auklėtoja Danute Berelašvili išsiruošė į ekskursiją po šventinį Vilnių. Dalijamės auklėtojos įspūdžiais: „Sausio 25 dieną Vilniaus 700-ųjų metinių proga 8N klasė pradėjo ekskursija po gimtąjį Vilnių nuo gražiai pasipuošusio mūsų progimnazijos kiemo. Įėjome pro Aušros Vartus į Senamiestį, ten dalyvavome Vilniaus Šv. Kristoforo vėliavų pakilimo ceremonijoje Rotušės aikštėje. Toliau judėjome Pilies gatve link nuostabiosios Literatų gatvės, apžiūrėjome pastatų sienose meno dedikacijas Lietuvos ir užsienio rašytojams. Staiga atsivėrė gotikos architektūros šedevras – Šv. Onos bažnyčia, pasigrožėję, įėjome į Šv. Mikalojaus bažnyčią, ten gidas papasakojo apie Vilniaus Katedros lobyno išsaugojimą, pristatė Bažnytinį paveldą.“

 

Į ekskursiją išsiruošė ir 8K auklėtoja Judita Žaliaduonienė, kuri kartu su istorijos mokytoju Antanu Meištu parengė bendrą pamoką „Gedimino laiškai“. Mokiniai ne tik pasigrožėjo senamiesčio gatvelėmis, bet ir vieni pirmųjų aplankė legendinio 1323-ųjų Gedimino laiško ekspoziciją ant pilies kalno. Panaši integruota istorijos ir geografijos ekskursija vyko su mokytojos Alės Galatiltienės auklėtiniais, per ją mokiniai aptarinėjo istorinius senamiesčio statinius ir rengė pristatymus apie juos istorijos pamokoms.

Mokytojai Tomas Bagdanavičius ir Antanas Meištas 5–8 klasių mokiniams surengė konkursą „Vilnius –700“. Azarto kupiname žaidime dalyviai aiškinosi, kas geriau išmano Vilniaus miesto istoriją ir dabartį. Geriausiai pasirodžiusieji įvertinti dešimtukais ir apdovanoti kitais prizais.

 

Taigi, jubiliejų paminėjome išties smagiai, kūrybiškai ir įvairiai. Dar sykį įsitikinome, kokia puiki mūsų sostinė, koks gražus ir jaukus miestas, kupinas kultūrinio ir istorinio paveldo, edukacijų ir vietų laisvalaikiui praleisti. Iki kito gimtadienio, Vilniau!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.