Sveikatinimo projektas „Aktyviai, draugiškai, sveikai“

Pasaulinė pandemija parodė, kad fizinis aktyvumas yra ypač svarbus visuomenės fizinei ir psichinei sveikatai. Todėl būtina atrasti naujų ir kūrybingų būdų, kaip paskatinti vaikus būti fiziškai aktyviais bent 60 min. per dieną. Taip pat labai svarbus sveikos gyvensenos ugdymas. Vaikai, kurie išmoksta sveikai gyventi, vėliau gali lengviau laikytis sveikos gyvensenos principų. Kasdien sveikai besimaitinantys, sportuojantys vaikai gali būti budresni ir labiau įsitraukę į veiklas. Taip pat svarbu pabrėžti, kad emocinė sveikata yra lygiai taip pat svarbi kaip fizinė. Emocinę sveikatą galima apibūdinti kaip gebėjimų rinkinį: tai pirmiausia gebėjimas atpažinti, įvardinti ir išgyventi savo emocijas.

 

Kadangi paskutiniu metu dėl pandemijos daug veiklų buvo vykdomos nuotoliniu būdu, pasitelkiant technologijas, aktyvumo, judėjimo ir sveikos gyvensenos skatinimas tapo ypač aktualus. Todėl Šakių lopšelio-darželio „Berželis“ bendruomenė projektu „Aktyviai, draugiškai, sveikai“ norėjo paraginti koleges, vaikus, tėvus ir visą bendruomenę įsitraukti į judėjimo ir sveikatinimo veiklas visus 2021 metus. Metų pabaigoje drąsiai galime sakyti, kad mums pavyko. Kiekvieną mėnesį skyrėme vaikų sveikatos stiprinimo veikloms. Kiekvienas rytas grupėse prasidėdavo rytine mankšta, kuri nuteikdavo vaikus aktyvioms dienos veikloms.

 

Vasario mėnesį kvietėme visus judėti netradiciškai. Darželio grupės kūrybiškai išnaudojo erdves, turimą inventorių ir atliko įvairias fizinį aktyvumą skatinančias veiklas. Vaikams pavyko pajudėti aktyviai ir su nuotaika.

 

Kovo mėnesį skyrėme dėmesį draugiškumui ir miegui. Kovo 21-ąją, minint Tarptautinę miego dieną, yra siekiama atkreipti dėmesį į miego bei žmogaus biologinio laikrodžio reikšmę ir svarbą sveikatai. Dauguma grupių miego dieną minėjo penktadienį, kovo 19 d. – grupių mokytojos kvietė vaikus į miego karalystę. Vieni piešė savo svajonių lovas, pižamas, kiti kūrė stebuklingas miego kepures, taip pat išbandė ir aromaterapijos galias, šviesų magiją, darė vienas kitam atpalaiduojančius masažus, taip pat žaidė pagalvių mūšį, pasakojo savo pagalvės istorijas, klausėsi miego istorijų ir kūrė pasakas, bandė užmigti palapinėje, tamsoje švietė žibintuvėliais, kūrė miego mandalas.

 

Gegužės mėnesį mūsų bendruomenės turėjo penktąją ypatingą metų dieną – lėktuvėlių dieną. Lėktuvėlių darželyje tikrai netrūko: ir popierinių, ir gamintų ir sumeistrautų, ir iš „Lego“ ir iš kitų konstruktorių, ir pirktų, ir dovanotų, ir mažų, ir didelių. Smagiausia vaikams buvo dalyvauti lėktuvėlių varžybose: kurio nuskris toliausiai, kurio – aukščiausiai ir dar reikėjo stebėti, kuri skris greičiausiai.

 

Rugsėjo mėnesį vaikučiai daug keliavo pėsčiomis po Šakių miestą, aktyviai leido laiką gamtos apsuptyje, skaičiavo nueitus žingsnius, aplankė Sudargo piliakalnius.

 

Spalio mėnesį visose grupėse vykdėme vaisių ir daržovių dienas, nes juk ruduo – puikus metas skanauti ir džiaugtis vasaros metu užaugintu derliumi. Grupėse vaikai gamino baltą mišrainę, vaisių salotas, kurios buvo pagardintos jogurtine grietine, su vaisiais ir daržovėmis susipažino jas piešdami, aplikuodami plastelinu, spalvindami, ragaudami, uosdami kvapą taip pat juos kilnojo, lygino spalvas, dydį. Viena iš įdomesniu veiklų – žaidimas „Paslapčių dėžutė”, kai čiuopdami pirštukais vaikai turėjo atspėti, koks vaisius ar daržovė slepiasi dėžėje.

 

Lapkričio mėnesį mokėmės relaksacijos ir atsipalaidavimo technikų ir mėnesio veiklas pavadinome „Gyvenu tylai“. Vaikučiai relaksacijai ir atsipalaidavimui pertraukėlių metu mokėsi atlikti meditaciją „Pirštų kvėpavimas“, žaidimą „Vėžlys“ ir pasistatę ramybės kambarėlį po įvairių veiklų ilsėjosi klausydami ramios, atpalaiduojančios muzikos. Kiti po veiklų tyliai atsipalaidavo ant stalų padėję galvas ir rankas, pasistatę smėlio laikroduką. Arba pavargę sugulė ratu ant pagalvių, pasakė „Tylos“ eilėraštį ir ilsėjosi. Kartais į rato vidurį pasidėdavo kolonėlę su gamtos garsais ar atpalaiduojančia muzika. Pūtė plunksnas, balionus, skambant muzikai improvizavo paukščius, gėles, saulę, vėją, uostė eterinius aliejus, klausėsi ramios ir trankios muzikos, salėje atliko įvairius jogos pratimus. Su pojūčiais susijęs atpalaiduojantis pratimas – vaikščiojimas basomis ant kilimo. Vaikų pasaulis – sudėtingas, pilnas iššūkių, pamokų, potyrių, todėl labai svarbu mokyti vaikus atsipalaiduoti, nurimti, įsiklausyti į tylą ir garsus. Tinkamas atsipalaidavimas yra svarbus norint palaikyti ir psichologinę, ir fizinę sveikatą.

 

Svarbu ugdyti fizinį aktyvumą, formuoti požiūrį į sveiką gyvenseną, emocinės sveikatos stiprinimą, panaudojant inovatyvias – netradicines priemones ir organizuojant veiklas.

 

Šakių l.-d. „Berželis“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.