Sveika gyvensena ir ugdymas(is) nuotoliniu būdu

Edita Česnauskienė ir Indrė Markauskienė
,
Šiaulių „Saulės“ pradinės m-klos priešmokyklinio ugdymo mokytojos

Šiaulių „Saulės“ pradinė mokykla – sveikatos stiprinimo idėją skleidžianti mokykla. Mūsų mokyklos mokiniai, kaip ir visi šiuo nelengvu laikotarpiu, kai dėl Covid-19 pandemijos ugdymo procesas organizuojamas nuotoliniu būdu, mokosi namuose. Nors pasimatome tik kompiuterių ekranuose, tačiau randame laiko poilsiui, gerai nuotaikai, aktyviam judėjimui, buvimui kartu. Mokykla turi tikslą – organizuojant ugdymą nuotoliniu būdu, stiprinti mokinių fizinę, emocinę sveikatą ir, įgyvendinant įvairias veiklas, suburti visą mokyklos bendruomenę.

 

Šiaulių „Saulės“ pradinės mokyklos mokiniai žino, kad mokydamiesi nuotoliniu būdu žvalūs ir darbingi visą dieną būna tada, kai randama laiko aktyviam poilsiui, todėl tarp pamokų organizuojamos trumpos fizinio aktyvumo pertraukėlės, atliekamos akių ilsinimo mankštelės. Neatsisakome mokykloje sinchroniniu (suderintu laiku) būdu organizuoti fizinio ugdymo bei šokio pamokų, kurios šiuo metu suteikia gero ūpo. Sportuodami, šokdami, atlikdami įvairius pratimus namuose, vaikai tarsi užsimiršta, kad yra vieni, jaučia bendrystę, nes kartu su jais sportuoja ir mokytojas.

 

2021 metais mūsų mokykla koordinatoriaus teisėmis įgyvendina tarptautinį švietimo mainų fondo „Erasmus+“ projektą „Blue shirts green shorts“, lietuviškai – „Mėlyni marškinėliai, žali šortai“. Vykdydami šį projektą mokiniai gali rungtyniauti, draugauti ir įdomiai leisti laiką su draugais iš Ispanijos, Italijos, Turkijos ir Slovėnijos. Mokiniai patys kuria judriuosius žaidimus ir priemones jiems žaisti, o ir žaidimai – ypatingi – saugantys ir tausojantys gamtą. Mokymosi nuotoliniu būdu metu, 1–4 klasių mokiniai sukūrė du žaidimus, kuriais pasidalijo su projekto partneriais ir gavo užduotį – žaisti draugų specialiai jiems sukurtą žaidimą. Ši įdomi veikla leidžia vaikams atsipalaiduoti, kurti, žaisti, į žaidimus įtraukti šeimos narius ir drauge mėgautis pasiektu rezultatu.

 

Pradinukams mokantis nuotoliniu būdu, mokykloje sėkmingai ugdosi priešmokyklinukai, kurie neužmiršta vyresniųjų draugų, tad, dalyvaudami ilgalaikiame respublikiniame projekte „Sveikatiada“, ne tik nuotoliniu būdu įveikė jiems mestą iššūkį – „Pusryčiai madinga“, bet ir kvietė, ragino visus, besimokančius namuose, neužmiršti papusryčiauti, kad užtektų jėgų ir energijos visai dienai. Norėdami perteikti mokiniams tinkamos mitybos svarbą jų sveikatai, ir priminti, kad būtina tinkamai maitintis mokantis namuose, surengėme virtualią diskusiją – „Valgyk sveikai – gyvenk gerai!“, kurią vedė visuomenės sveikatos specialistė.

 

Galvodami apie tai, kaip svarbu vaikams bent valandą per dieną praleisti gryname ore, kvietėme mokinius dalyvauti mokyklos organizuotame priešmokyklinio ugdymo grupių ugdytinių renginyje – „Senių Besmegenių olimpiada“. Nors šiemet sniego iškrito pakankamai, ir jo būtų pakakę nulipdyti daugybę sniego senių, bet, paspaudus šaltukui, tą dieną sniegas nelipo… Tačiau vaikai gavo kitų smagių užduočių ir pramogų. Jie čiuožinėjo rogutėmis, statė sniego pilis. Tai suteikė teigiamų ir džiugių emocijų bei naudos sveikatai, o savo emocijas ir žiemos grožį mažieji pavaizdavo savo piešiniuose, nuotoliniu būdu dalyvaudami mokyklos organizuotame piešinių konkurse –„Mano mieste žiema gyvena“. Visą mokyklos bendruomenę kvietėme dalyvauti akcijoje „Trupinėlį tau nešu, paukšteli“, kurios metu vaikai ir tėveliai gamino įvairias lesyklėles, jas kabino namų kiemuose ir kasdien, paberdami trupinėlių, rūpinasi mažaisiais draugais.

 

Šiaulių „Saulės“ pradinės mokyklos mokiniai didelį dėmesį skiria sveikai gyvensenai, fiziniam aktyvumui, kurio stengiasi laikytis ir mokydamiesi nuotoliniu būdu. Tikimės, kad aktyviai veikdami, skirdami pakankamai laiko aktyviam poilsiui, galėsime greitai grįžti į mokyklą, būsime sveiki ir geros nuotaikos. To linkime visiems.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.