Šv. Velykų proga „Pasakaitę“ sveikino išsiritę viščiukai

Šiemet šv. Velykų laukimas Vilniaus lopšelyje-darželyje „Pasakaitė“ buvo ypatingas. Pirmą kartą vaikai turėjo galimybę savo akimis išvysti mažą stebuklą – skylančius kiaušinius ir iš jų išsiritančius mažus viščiukus. Laukimas užtruko lygiai 21 dieną – tiek, kiek reikia laiko viščiukams išsivystyti ir galiausiai išsiristi.

 

Darželio grupėje „Čiulbuonėliai“ įrengėme specialų laukimo kampelį, kuriame buvo galima pamatyti inkubatorių su 16 spalvotų, įvairių veislių vištų kiaušinių. Taip pat šalia inkubatoriaus vaikai galėjo matyti vaizdinę medžiagą su išsiritančių viščiukų nuotraukomis, į kokias vištas ar gaidžius jie išaugs; taip pat visą viščiuko vystymosi ciklą, sužinoti įdomių faktų apie vištų gyvenimą. Čia pat buvo įrengta ir paroda su tikrais stručio, žąsies, vištos ir putpelių kiaušiniais. Vaikai stebėjo, čiupinėjo ir lygino kiaušinių svorį, dydį, spalvas.

 

Kiekvieną dieną kalendoriuje žymėjome dienas, sekėme viščiukų vystymosi procesą kiaušinyje. Grupėje turėjome ir specialų prietaisą – ovoskopą. Šiuo prietaisu apšvietę kiaušinį matėme, ar jame užsimezgė gyvybė, kaip kiekvienam viščiukui sekasi augti. Praėjus pirmajai savaitei išvydome gyslas, tamsius taškelius. Vėliau matėme ir kojytes, snapelį, o pagaliau – plunksnas. Jau po savaitės supratome, kad trijuose kiaušiniuose gyvybė neužsimezgė, dar vėliau pastebėjome, kad kiti, dar trijuose kiaušiniuose esantys viščiukai, nustojo vystytis ir augti. Vaikams paaiškinome, kad šiame procese gamta taria paskutinį žodį ir ji nusprendžia, ar gyvybei lemta išsiristi.

 

 

Vaikai taip pat turėjo galimybę pamatyti tikrą suaugusį gaidį – į svečius pas „Čiulbuonėlius“ buvo atvykusi Asta Ivaškevičiūtė, auginanti ne tik 6 metų gaidį Kinarą, bet ir apie 10 metų vištą Karamelę. Ji visiems papasakojo apie šių paukščių auginimo ypatumus, charakterį. Vaikai galėjo gaidį paglostyti, pamatyti, kaip noriai jis lesa savo mėgstamiausią užkandį – bananą. Mokiniai stebėjosi gaidžio išvaizda, klausinėjo apie jo gyvenimą ir neeilinius namus, kuriuose jis gyvena – dėl kojos problemų Kinaras gyvena namuose su savo šeimininke ir netgi kartu ant sofos žiūri filmus.

 

Belaukdami mokiniai gamino viščiukų vystymosi ciklo knygeles, margino vištų atvaizdus plunksnomis, gamino paukštelius iš spalvoto ir krepinio popieriaus. Na, o viščiukams besiritant gamino popierinius kiaušinius ir ant jų rašė viščiukų vardus.

 

Viena įdomiausių patirčių buvo stebėti pirmąjį viščiukų gyvenimo išbandymą – išsiritimo procesą. Stebėdami vaikai matė, kaip viščiukai, būdami kiaušinyje, snapeliu praskelia lukštą ir kaip atrodo bei elgiasi po išsiritimo – būna drėgni, lėti, greitai pavargsta ir užmiega. Na, o vėliau tampa vis guvesni, aktyvesni, vis dažniau cypsi ir jau turi refleksą ieškoti maisto. Stebėdami augintinius, vaikai mokėsi ieškoti jų skirtumų, stebėjo, kaip geria vandenį, kaip ir ką lesa. Vaikai taip pat sužinojo apie technologijas, kurios viščiukams gali pakeisti vištą – tai inkubatorius, padedantis vystytis ir išsiristi, speciali šildyklė jau išsiritusiems paukščiukams. Iš viso inkubatoriuje sėkmingai išsirito 10 viščiukų.

 

Išsiritę viščiukai džiugino ir vaikų, ir darbuotojų širdis. „Čiulbuonėlių“ grupėje apsilankė ir kitų lopšelio-darželio grupių ugdytiniai. Jie turėjo galimybę ne tik pamatyti, bet ir paglostyti, palaikyti viščiukus, taip pat sužinoti apie laukimo procesą ir vištų gyvenimą. Galiausiai išsiritę viščiukai buvo išgabenti į kaimą pas paukščių mylėtojus gyventi laisvai ir laimingai.

Šio projekto tikslas buvo supažindinti vaikus ir jiems parodyti, kaip iš vištos kiaušinio išsirita nauja gyvybė. Šiais urbanizacijos ir technologijų laikais žmonės vis labiau atitolsta nuo kaimo, vis daugiau jų gyvena miestuose ir miesteliuose. Taip pat vaikai, o kartais net ir suaugusieji nesupranta, iš kur atsiranda kiaušiniai parduotuvėje, o juo labiau nėra regėję išsiritančio viščiuko ar kito paukštelio.

 

Projektą įgyvendino „Čiulbuonėlių“ grupės mokytojos Edita Navardauskienė ir Eimantė Šatevičienė.

 

Vilniaus l.-d. „Pasakaitė”

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.