Šv. Martyno šventė Vilniaus lopšelyje-darželyje „Žiburėlis“

Monika Andrijanovienė, Rosita Kvieskienė
,
Vilniaus l.-d. „Žiburėlis“ vyr. mokytojos

Lapkričio 11 d. visą dieną vaikai buvo supažindinami su Šv. Martyno dienos papročiais ir tradicijomis, įtraukiant ugdomuosius, pažintinius, lavinamuosius ir kalbos korekcijos momentus.

 

Siekiant supažindinti vaikus su Šv. Martyno dienos papročiais ir tradicijomis buvo pasitelkta daug teorinės medžiagos. Pirmiausia ugdytiniams buvo papasakota, kad Šv. Martynas – IV a. Italijoje gyvenęs vyskupas, pasižymėjęs gailestingumo darbais, ypač neturtėlių šalpa. Paveiksluose vaizduojama, kaip jis, būdamas kareiviu, atidavė elgetai savo apsiaustą ir taip sušildė vargšą žmogų. Tad žibintų šviesa simbolizuoja vidinę žmogaus ugnį, kuria mes galime pasidalyti, atnešti jos šilumą ir šviesą ten, kur iki šiol viešpatavo tamsa. Šv. Martyno šviesos ir žibintų diena minima tamsiuoju metų laiku, lapkritį, kai visiškai mažai saulės šviesos, dažnai lyja lietūs, nesigirdi paukščių balsų, darosi liūdna. Žibintų šventė – tai šventė, kuri tamsiuoju metų laiku tarsi jauki švieselė pasibeldžia į pačių mažiausiųjų – vaikų – širdeles ir pripildo jas šviesos ir meilės.

 

Ugdant vaikų socialinę ir meninę kompetencijas, darželio ugdytiniai iki lapkričio 11 d. kartu su tėveliais gamino mažus žibintus, o darželio grupėse buvo gaminami dideli žibintai. Paraleliai buvo organizuota Vilniaus miesto vaikų kūrybinių darbų paroda „Žiburėlis“. Vilniaus miesto darželių bendruomenės gamino didelius žibintus. Džiugu, kad prie organizuojamos parodos prisijungė visos darželio grupės, taip pat ir keletas Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Visų pagamintų žibintų paroda buvo eksponuojama darželio galerijoje. Žibintai sukūrė ypatingą nuotaiką, džiugino ne tik vaikučius, jų tėvelius, bet ir darželio darbuotojus.

 

Ugdydami vaikų meninę kompetenciją lapkričio 11 d. popietę nurimę ir susikaupę stebėjome vaidinimą apie šv. Martyną, jo gailestingumą, apie šviesos simbolinę prasmę. Buvo giedamos giesmės. Šventę vainikavo visos darželio bendruomenės eisena su žibintais. Taip pat buvo pasveikinti darželį lankantys Martynai vardinių proga. Ir apdovanoti gražiausi parodoje buvę žibintai. Vėliau visi vaišinosi darželio virėjų iškeptais meduoliniais „Martynais“ ir karšta arbata. Prie šventės tikslo įgyvendinimo prisidėjo visa darželio bendruomenė, dėl to ji tapo dar stipresnė ir bendruomeniškesnė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.