Sužinok, išbandyk, perdirbk

Aurelija Dirginčienė, Diana Kontrimienė
,
pradinių klasių mokytojos

Šiaulių „Juventos“ progimnazija suvienijo jėgas su Šiauliuose įsikūrusia VšĮ „Edukaciniai projektai“ ir tapome partneriais Šiaulių miesto savivaldybės finansuojamajame projekte „Sužinok, išbandyk, perdirbk“. Labai dažnai tenka išgirsti sąvoką „ZeroWaste“, orientuotą į atsakingą gamybą, vartojimą, rūšiavimą ir perdirbimo ciklus. Tai tampa populiaru ir persikelia į Lietuvos ugdymo įstaigas. Pagrindinis projekto tikslas – ugdyti ir supažindinti vaikus su tvariu vartojimu, rūšiavimu ir panašiais principais. Projekto metu bus įrengta STEAM ugdymo žalioji erdvė, kurioje dalyviai galės gilinti gamtos pažinimo žinias. Nuo rugsėjo pradžios (projekto pradžios) praėjo dar labai nedaug laiko, tačiau jau kiek padaryta!

 

Vieną spalio dieną mokyklos pieva priminė skruzdėlyną. Kieme lyg iš niekur atsirado didžiulė krūva žemių. O aplink ją – būrys didesnių ir mažesnių mokinukų. Kam tos žemės reikalingos? Ogi kuriamam daržui! Pirmieji į darbą kibo ketvirtokai. Nors pakeltą lysvę prikrovė pilną trąšaus dirvožemio, krūva nesumažėjo. Kitą pertrauką padėti suskubo antrokai – kalnas mažėjo lėtai… Darbai pajudėjo, kai į talką atėjo aštuntokai, šeštokai ir projekto partneriai – VšĮ „Edukaciniai projektai“ Dienos centro vaikai. Per tris valandas visa priekaba žemių atsidūrė daržo teritorijoje.

 

Nuoširdžiai dėkojame 2d, 4a klasių, Dienos centro vaikams, kurie prižiūrės daržą. Ypatinga padėka 6c ir 8b klasių vyrukams, kurie pagelbėjo savo buvusioms pradinių klasių mokytojoms. Nepatikėsite, bet talkininkauti pasisiūlė ir janonietis Aredas Domarkas (1d kl.).

 

Aštuntokai sumontavo komposto dėžes. Po medžiais įsikūrusios komposto dėžės nuolat pildomos. Mokinukai klasėse rūšiuoja ne tik popierių, plastiką, bet ir žaliąsias atliekas, jas kompostuoja. Esame dėkingi mokyklos valgyklos darbuotojoms, kaupiančioms žaliąsias atliekas specialioje talpoje, jos patenka į tas pačias kompostavimo dėžes. Ko šita veikla siekiame? Parodyti vaikams, kad tai, kas mums jau yra atlieka, po kelerių metų gali virsti puikia trąša daržovėms, kurias auginsime darže. Be galo esame dėkingos 4a klasės bendruomenės tėčiui Mariui ir jo sūnui Konstantinui (6a) ir Justinui (4a), Marko tėčiui Egidijui ir mamai Renatai, 2d klasės mamai Monikai, sumontavusiems lysves ir užbaigusiems mokinukų pradėtą darbą – žemes supilti į lysves. Na, ir pagaliau! Pagaliau visos 5 mūsų daržo lysvės sustatytos. Jos (ir mes) su nekantrumu laukia žiemos eksperimento. Pamatysime, kurie sodinukai, sėjinukai sėkmingai peržiemos ir sulauks pavasario.

 

O kol daržas dar kuriamas, maži stebuklai vyksta ant 2d ir 4a klasių palangių. Čia įsikūrė išmaniosios daigyklės, kuriose jau sudygo salotos, mėtos, pomidorai, paprikos. Vaikai stebi augimo procesą. Paaugę daigeliai taps edukacijos „5 pojūčiai“ dalimi, ją ves projekto partneriai, VšĮ „Edukaciniai projektai“ darbuotojai.

 

Išeidami pradinukai atostogauti „apgyvendino“ savo lysves. Sugalvojo net pavadinimus. Štai 4a lysvė – „Linksmieji daigeliai“, o 1a – „Dainingosios morkytės“. Vaikai sėjo pastarnokus, morkas, burokėlius, sodino petražoles, tulpes. Net, šiltai įsukę į lapų paklotą, pasodino bulves. Belieka sulaukti pavasario!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.