Susitikimas su projekto „Nenusigręžk“ partneriais Bulgarijoje

Sonata Vaišnorienė, Zulfija Guzienė
,
Šiaulių sporto gimnazijos mokytojos

Įsibėgėjus mokslo metams, lapkričio pirmąją savaitę vyko jau trečias tarptautinio „Ersamus+“ strateginės partnerystės projekto „Nenusigręžk“ (angl. „Destroying prejudices“) mokomosios veiklos susitikimas. Bulgarijoje, Smolyano mieste, susitiko mokinių ir pedagogų komandos iš penkių šalių mokyklų: Lietuvos, Italijos, Graikijos, Turkijos ir, žinoma, Bulgarijos. Lietuvos komandai atstovavo mokiniai Emilė Kazimieraitytė, Emilija Strupaitė, Domantas Bijanskas, Lukas Riškus ir mes, mokytojos Zulfija Guzienė (anglų kalbos mokytoja ir projekto koordinatorė), Sonata Vaišnorienė (sporto ir sveikatos mokytoja).

Šis strateginės partnerystės projektas skirtas kovoti su išankstinėms nuostatomis ir jų neigiamais padariniais mokykloje. Per projektą mokiniai nustatė išankstinių nuostatų priežastis, pasekmes ir priemones, kaip su tuo kovoti. Visi esame skirtingi, bet mūsų skirtumai yra labai svarbūs žmogiškumui ugdyti. Tikime, kad visi žmonės nusipelno didelės pagarbos, nepriklausomai nuo odos spalvos, religinių įsitikinimų ir nuomonių. Jei tai suprasime, sugebėsime gyventi harmonijoje ir gerbdami vieni kitus.

 

Mokinius ir mokytojus priėmė Bulgarijos profiliuotos gamtos mokslų-matematikos Vasilio Lievskio gimnazijos bendruomenė, supažindino su mokykla – trumpai pristatė istoriją, metodus, tradicinius šokius, turėjome galimybę stebėti vykstančias pamokas. Mokiniai jau pirmą dieną kibo į darbus ir parengė stendinius pranešimus, kuriuos pristatė projekto dalyviams. Visų šalių projekto komandos susitikimui ruošėsi iš anksto – mokiniai parengė savo namų darbų plakatus.

Kitomis dienomis veiklų buvo dar daugiau. Projekto dalyviai vyko į išeinamąsias istorijos, geografijos, etninės kultūros, šokių pamokas. Aplankė antrą pagal dydį Plovdivo miestą, kuris yra ir vienas seniausių Europoje, savo akimis pamatė didingas romėnų miesto forumo liekanas ir neišdildomą įspūdį palikusią pusapvalę areną, kurioje vyko gladiatorių kovos, Olimpinės žaidynės. Aplankė tokias vietas kaip senovinis bulgarų namas Lakos kaime, pupų muziejus, Snežankos televizijos bokštas, Yagodinska urvai ir Trigrado tarpeklis kartu su urvu, vadinamu „Velnio gerklė“. Dalyviai mokėsi tradicinių projekto partnerių šalių šokių, žaidė interaktyvius žaidimus, susitiko su miesto meru ir savivaldybės atstovais, aplankė regiono švietimo įstaigą, Smolyano miesto muziejų ir planetariumą.

 

Projekto susitikimo mokomosios veiklos praplečia žinias apie ES demokratines vertybes, stereotipų ir diskriminacijos sąvokas. Skatina norą aktyviai kovoti su diskriminacija, gerina tarpkultūrinį supratimą, bendravimą ir bendradarbiavimą. Plečia socialinį sąmoningumą, toleranciją, empatiją. Taip pat lavina anglų kalbos žinias ir ugdo kritinį mąstymą, komandinio darbo įgūdžius. Kitas mokomosios veiklos susitikimas vyks Italijoje 2020 m. gegužės mėnesį.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.