Susipažinome su vaiko ugdymo lauke galimybėmis

Berutė Laureckienė
,
direktorė
Lina Zubkienė
,
direktorės pavaduotoja ugdymui

Gyvendami Lietuvoje, galime gėrėtis visais 4 metų laikais, deja, kartais stiprūs rudens ir žiemos vėjai, liūtys, speigai ar magnetinės audros skatina susimąstyti, ar tikrai visada galima būti lauke, veikti su natūraliomis priemonėmis ir tuo mėgautis. Siekdama kuo daugiau sužinoti apie vaiko ugdymo lauke galimybes, Panevėžio lopšelio-darželio „Sigutė“ bendruomenė rinkosi į vaikų priežiūros grupės (lauko pedagogika) „Miško maudynės“ įkūrėjos Kristinos Navaruckytės paskaitą „Vaiko ugdymas lauke: stereotipai, iššūkiai, problemos ir nauda, arba kodėl kumštinės pirštinės yra svarbu“.

Pedagogams tai buvo teorinė mokytojų tarybos posėdžio dalis, po kurios visi galėjo diskutuoti apie ugdymo galimybes ir trikdžius lauko veiklose. Tėveliams, kurie nors ir negausiai, bet rinkosi po darbų, paskaita buvo geras paskatinimas pagalvoti apie vaikų užimtumą būnant gamtoje, gryname ore ir kt.

 

Pastaruoju metu, kai pasaulį užvaldė technologijos, kompiuteriai, vaikus vis sunkiau atitraukti nuo virtualios erdvės teikiamų malonumų. Dėl to nukenčia sveikata, nes netaisyklingas sėdėjimas sukelia skoliozę ir kitus atramos sistemos sutrikimus, silpnėja vaikų rega, menkėja dėmesio koncentracija ir kt. Laukas yra ta vieta, kur galima patenkinti judėjimo poreikius, vaikus ugdyti natūraliomis priemonėmis ir teikti džiaugsmo bei gerinti sveikatą. Lektorė parodė paprastas priemones, kurias galima naudoti vietoj įprastų žaislų, kurios nieko nekainuoja, bet yra ne mažiau patrauklios. Buvo pabrėžta tinkamos aprangos reikšmė, kad vaikai neperšlaptų ir neperkaistų, atskleistos Skandinavijos ir kitų šalių patirtys šioje srityje.

 

Ugdyti vaikus lauko darželiuose aktualu tuose miestuose, kuriuose trūksta vietų valstybiniuose ar privačiuose darželiuose, tačiau tai priklauso ir nuo šeimos požiūrio į šią specifinę ugdymo(si) formą. Panevėžyje kol kas nėra didelio poreikio ugdyti vaikus tik lauko sąlygomis, nėra atliktų tyrimų, kokia būtų tokio darželio paklausa. Stebint vaikų sergamumą, rekomenduotina kuo daugiau edukacinių užsiėmimų organizuoti parkuose, kiemo erdvėse. Atsirastų ne tik daugiau galimybių pagerinti sveikatą, bet ir ugdyti vaikų pažintines galias, kūrinijos grožio ir naudos žmogui suvokimą.

Esame motyvuoti kuo daugiau inovatyvių ugdymo(si) būdų taikyti savo kasdieniame darbe, dėkingi žmonėms, kurie turi vidinių resursų skleisti savo patirtį visiems, besirūpinantiems vaikų gerove.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Vienas komentaras

  • Birutė

    sveiki, ačiū už greitą reakciją.

    Gražios savaitės:)

    pagarbiai
    Panevėžio lopšelio-darželio „Sigutė“
    direktorė
    Berutė Laureckienė