Stulbinanti „Tūkstantmečio mokyklų“ programos starto sėkmė – net 54 savivaldybės apsisprendė dalyvauti

„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje ketina dalyvauti net 54 šalies savivaldybės. Savo apsisprendimą jos įtvirtino savivaldybių tarybų sprendimuose. Dar kelios savivaldybės sprendimus priims artimiausiame jų tarybų posėdyje dar šią savaitę.

 

„Ši programa viršijo mūsų lūkesčius. Ją kurdami tikėjomės, kad tai reikalinga savivaldybėms, kad jos pasinaudos puikia galimybe, tačiau tokio susidomėjimo nesitikėjome. Savivaldybės paneigė visų skeptikų nuogąstavimus. Ši pažangos programa leis visokeriopai atnaujinti mokyklas, padidinti ugdymo kokybę, tobulinti mokytojų kompetencijas ir mokyklas iš tiesų pritaikyti įvairių gebėjimų ir poreikių vaikams. „Tūkstantmečio mokyklų“ programa paskatino daug savivaldybių priimti sprendimus, kuriuos iki šiol atidėliojo: jos pasiryžo priimti svarbius sprendimus, kad kuo daugiau vaikų galėtų mokytis šiuolaikinėse mokyklose“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

 

Programa nėra konkursinė, tad visos savivaldybės, kurios pareiškė norą dalyvauti, turės galimybę tai padaryti. Programa dėl plačios apimties ir siekio įgyvendinti giluminius kokybinius pokyčius bus įgyvendinama dviem srautais – nuo 2022 m. ir nuo 2023 m. Planuojama, kad pirmosios veiklos mokyklose ir savivaldybėse bus pradėtos įgyvendinti naujųjų mokslo metų pradžioje.

 

Bendra programos vertė – 210 mln. Eur, jie skiriami iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšų. Konkreti parama savivaldybei priklausys nuo jos pažangos plano vertės ir mokinių skaičiaus savivaldybėje.

Programos priemonės bus pritaikytos pagal kiekvienos savivaldybės poreikius, o joje dalyvaujančių savivaldybių atrinktos mokyklos turės būti atviros, bendradarbiauti su kitomis ugdymo įstaigomis, dalytis turimais intelektiniais resursais ir infrastruktūra.

 

Nors „Tūkstantmečio mokyklų“ programa skirtingose savivaldybėse bus kiek kitokia, visur bus telkiamas dėmesys į pažangos skatinimą keturiose srityse: lyderystė, įtraukusis ugdymas, kultūrinis ugdymas ir STEAM ugdymas. Programoje dalyvauti apsisprendusios savivaldybės atliko savo švietimo būklės analizę, pateikė tarybų sprendimus dėl dalyvavimo programoje, mokyklų stiprinimo.

Savivaldybės, priėmusios svarbius sprendimus dėl mokyklų stiprinimo iki birželio mėnesio, padedamos „Tūkstantmečio mokyklų akademijos“ ekspertų, parengs pažangos planus, užtikrinsiančius pozityvius švietimo pokyčius savivaldybėse.

 

„Pagrindinis mūsų tikslas – prasmingos investicijos, t. y. ambicingi ir brandūs švietimo kokybės gerėjimą savivaldybėse užtikrinantys pažangos planai. Galiu paneigti mitą, kad tūkstantmečio mokyklos bus elitinės, atskiros – ne, stiprinsime jau veikiančias mokyklas ir per jas visą savivaldybės švietimo tinklą“, – pabrėžė programos vadovė ir ministrės patarėja Agnė Andriuškevičienė.

 

„Džiaugiuosi, kad savivaldybės suprato „Tūkstantmečio mokyklų“ programos reikalingumą ir mokyklų stiprinimo naudą. Savivaldybės nutarė kurti geresnes sąlygas vaikams mokytis: rinksis pažangius mokymo metodus, tobulins mokyklų kultūrą, įsirengs naują infrastruktūrą, įsigis naujų mokymo priemonių, erdves pritaikys įvairių poreikių vaikams. „Tūkstantmečio mokyklų“ programa sutelkė bendruomenes savivaldybėse nuo politikų iki švietimo ekspertų kalbėtis ir įsivertinti savivaldybių švietimo būkles bei sudarė sąlygas užsibrėžti ambicingus tikslus ir jų siekti“, – kalbėjo ministrė.

 

Balandžio 1 d. nuo 15 val. nuotoliniu būdu vyks „Tūkstantmečio mokyklų“ (TŪM) programos pristatymas, skirtas švietimo paslaugų tiekėjams, siūlantiems ilgalaikes, aukštos kokybės ugdymo veiklas, susijusias su įtraukiuoju ugdymu, lyderyste, STEAM, taip pat mokytojų, mokyklų administracijos ir mokinių kultūriniu ugdymu. Pristatymo metu TŪM sričių koordinatoriai pristatys vykdomą programą, reikalavimus ir lūkesčius galimiems paslaugų tiekėjams, taip pat artimiausiu metu planuojamas organizuoti „Kontaktų muges“. Šios tiekėjų ir savivaldybių atstovų susitikimams skirtos mugės vyks balandžio 20 d. Anykščiuose, 22 d. Vilniuje ir 26 d. Klaipėdoje. Registracija į renginį vyks iki kovo 31 d. 12 val. Registracijos anketa čia, daugiau informacijos – čia.

 

Priminsime, kad pernai buvo priimti sprendimai visiškai atsisakyti jungtinių 5–8 klasių, mažesnes negu 60 mokinių mokyklas prijungti prie didesnių ugdymo įstaigų, formuoti tokio dydžio III–IV gimnazijos klases, kuriose mokiniai galėtų laisvai rinktis norimus dalykus ir turėtų galimybę lygiavertiškai pretenduoti į visas studijų programas aukštosiose mokyklose.

 

Spaudos konferencijos vaizdo įrašas

 

Parengta pagal ŠMSM informaciją

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.