STEAM eksperimentai tęsiasi

Aurelija Dirginčienė
,
pradinių klasių mokytoja

Šiaulių „Juventos“ progimnazijos 3a klasės mokiniai vykdo daug įdomių veiklų. Ši yra apie… Atspėkite! Dar 1-oje klasėje vaikai susidomėjo augalais, turinčiais gyvūnų savybių, ir gyvūnais, turinčiais augalų savybių. Atpažinote, kas tai? Taip, tai grybai!

 

Naudinga vaikų pažintis su Arūno Radzevičiaus ir Kęstučio Juščiaus pievagrybių auginimo fabriku BALTIC CHAMPS užsimezgė prieš porą metų. Puiku, kad tada įgytas žinias trečiokai dabar galėjo pasikartoti, įtvirtinti, nes augdami vaikai ne tik vystosi fiziškai, bet keičiasi ir tobulėja jų mąstymas, didėja noras sužinoti ir patirti.

 

Prieš gerą mėnesį juventiečius pasiekė siunta iš BALTIC CHAMPS fabriko – atkeliavo trys talpos grybienos. Viena talpa pasidalinta su draugais iš Šiaulių sanatorinės mokyklos. Elzė, Mėta, Austėja prisiėmė atsakomybę stebėti, registruoti, matuoti grybienos pasikeitimus. Kol grybiena tik bolavo, trečiokai pasistengė sužinoti kuo daugiau apie pievagrybius: ieškojo informacijos internete, piešė grybus.

 

Išaiškėjo, kad posakis „auga kaip grybai po lietaus“ nėra teisingas. Oi, kiek reikia, kad būtų galima mėgautis pievagrybiais! Grybo gniužulėlis – grybiena – išauga iš sporos, kuri sudaryta iš akimi neįžiūrimų susipynusių, išsiraizgiusių siūlelių. Ir tai vyksta po žeme. Antžeminė grybo dalis (vaiskūnis), kurią mes matome, auga greitai. Jos amžius labai trumputis – nuo keleto valandų iki keliolikos dienų. Tad neatsitiktinai mergaitės, išmatavusios mažuliuką grybuką ryte, po pamokų konstatuodavo – grybas paaugo 2–3 centimetrus.

 

Pirmasis derlius pritrenkė gausumu. Grybų buvo tiek daug, kad nesimatė net jų talpos bei užteko visiems klasės vaikams. Ir ko tik negamino trečiokai! Kepė picas, kiaušinienes, ruošė sumuštinius, pagardus, troškinius. Žinoma, visa tai įamžino nuotraukose, o klasėje dalinosi receptais. Antrasis derlius buvo šiek tiek kuklesnis. Bet skanavimui užteko.

 

Dabar, laukdami trečiojo, trečiokai svarsto, ar jis bus paskutinis. Augindami ir stebėdami grybus, vaikai sužinojo, kad jie gali suteikti didžiulę naudą žmogaus organizmui. Tai mažo kaloringumo produktas, turintis labai daug baltymų. Grybai – konkurentas mėsai. Pasaulyje priskaičiuojama apie 500 rūšių įvairiausių pievagrybių.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.