Spaudos atgavimo dienai: šeimoms – poezija, paaugliams – literatūros edukacijos be cenzūros

Justinas Vancevičius

Pandemija – ne trukdis, o nauja galimybė visiems Lietuvos vaikams ir jaunimui, nepaisant jų gyvenamosios vietos, pasiūlyti įdomius, vaizduotę ir kritinį mąstymą ugdančius bei kokybiškus literatūrinius renginius. Tuo įsitikinę gegužės 3–7 d. vyksiančios Virtualios vaikų ir paauglių literatūros savaitės organizatoriai.

 

Antrus metus organizuojamas renginys šiemet skiriamas dviem svarbioms progoms – gegužės 7 dieną minimai Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai bei gegužės mėnesiui, kurį tradiciškai priimta laikyti poezijos mėnesiu. Šventinės savaitės metu bus surengta 10 nemokamų renginių, kurių metu vaikai ir paaugliai galės virtualiai susitikti su poetais, rašytojais, kultūros, meno bei švietimo pasaulio žmonėmis.

 

Kiekvieną dieną 10 val. lrt.lt portale vyks iš anksto nufilmuotų literatūrinių edukacijų mokykloms „Be cenzūros“ premjeros, o vakarais nuo 19 val. „Zoom“ platformoje šeimos kviečiamos į jaukius ir smagius pokalbius su ryškiausiais pastarųjų kelerių metų vaikų poezijos kūrėjais.

Be cenzūros: literatūrinės edukacijos mokykloms

 

Gegužės 7 d. minime mums visiems labai svarbų įvykį – 1904 m. atgautą teisę rašyti lietuviškais rašmenimis, nebaudžiamiems spausdinti ir platinti lietuviškai parašytas knygas bei laikraščius, naudotis žodžio laisve. Žmonijos istorijoje rašytiniam žodžiui teko patirti daug nuotykių – jis buvo cenzūruojamas, draudžiamas (ar net deginamas!), naudojamas ne tik šviesai, bet ir demagogijoms ar neapykantai skleisti.

 

Apie visa tai ir bus kalbama 7–12 klasių mokiniams skirtose edukacijose, kurias ves žinomi Lietuvos ir užsienio knygų autoriai – Lina Itagaki, Kotryna Zylė, Justinas Žilinskas, Care Santos, pedagogai – Donatas Puslys, Vladas Liepuonius, vertėjai – Elžbieta Kmitaitė, Eglė Naujokaitytė, vaikų literatūros specialistai – Eglė Baliutavičiūtė ir Asta Skujytė-Razmienė.

 

Jie diskutuos apie skaudžių tautos istorijos patirčių vaizdavimą komiksuose, apie žodžio laisvę internete ir atsakomybę už savo laisvę, apie uždraustas ir deginamas knygas, apie nenorminę kalbą paauglių literatūroje, ir apie literatūros klasiką, kurioje požiūris į žmogų, jo teises ir laisves, dažniausiai stipriai skiriasi nuo šiandieninio: kodėl ir kaip turėtume skaityti šiandien klasikinę literatūrą?  okalbių pabaigoje bus pateikiami klausimai tolimesnėms diskusijoms klasėje. Iš anksto nufilmuotų edukacijų premjeros vyks 10 val., kasdien gegužės 3–7 dienos portale http://www.lrt.lt

Poezijos vakarai visai šeimai

 

Lietuvių vaikų poezija įdomi, smagi ir gyvybinga. Nors dar prieš kelerius metus vaikų literatūros ekspertai guodėsi, kad beveik nebėra naujos geros poezijos vaikams, bet šiandien organizatoriai džiaugiasi galėdami pakviesti šeimas į susitikimus su penkiais puikiais poetais: jau kelias kartas savo kūryba džiuginančia klasike Violeta Palčinskaite („Bala nematė“), poetu Dainiumi Gintalu („Duokit kelią Begemotui!!!“), rašytoju ir poetu Mariumi Marcinkevičiumi („Maži eilėraščiai mažiems“), rašytoja ir poete Evelina Daciūte („Paslapčiausia paslaptis“) bei poete ir dramaturge Daiva Čepauskaite („Baisiai gražūs eilėraščiai“).

 

Šie susitikimai bus jaukūs ir laisvi pokalbiai prie arbatos ar kakavos puodelio – skambės žaviausi eilėraščiai, bus pasakojami keisti, įdomūs ir šmaikštūs nutikimai, praskleidžiami kūrybos užkulisiai, atsakoma į smalsiausių žiūrovų klausimus. Prie susitikimų galite prisijungti kiekvieną gegužės 3–7 d. vakarą nuo 19 val. per „Zoom“ programą arba stebėti tiesiogines transliacijas IBBY Lietuvos skyriaus ir „Vaikų žemės“ „Facebook“ paskyrose. Nepamirškite prieš pokalbį įsipilti mėgstamo gėrimo bei pasiruošti skanėstų!

 

Savaitės renginių programą rasite čia, daugiau informacijos apie renginį – „Facebook“ puslapyje. Virtualią vaikų ir paauglių literatūros savaitę organizuoja Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius ir literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“ kartu su parneriu „Lietuva skaito“. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba. Informacinis partneris – LRT.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.