Spalvotų kamuoliukų šėlionės lopšelio-darželio „Berželis“ vasaros mieste

Stanislava Balčiūnienė
,
vyr. auklėtoja

Antrus metus visą vasarą miesto darželiuose netylant vaikų šurmuliui, Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ funkcionaliose lauko erdvėse įsikuria Vasaros miestas, kuriame, siekiant sudaryti kuo palankesnes turiningo laisvalaikio sąlygas darželyje vasarojantiems vaikams, kas savaitę keičiasi ir temos, ir pramogos…

Vasarą grupės formuojamos iš įvairaus amžiaus vaikų (sujungtos, nes dalis pedagogių atostogauja), todėl dirbančioms tenka labai pasistengti, kad pramogos taptų vienodai įdomios visiems. Vienas iš pagrindinių mūsų darželio uždavinių – skatinti vaikų fizinį aktyvumą. Vasara tam ypač tinkamas metas. Besirengdamos savaitės temos „Rieda, rieda kamuoliukai“ veikloms, iš turimos priemonių gausos su kolege Regina Andrejauskiene pasirinkome vidutinio dydžio ir mažus kamuoliukus: futbolas, krepšinis, šokliukai pas mus jau tapo kasdienybe. Vienas pagrindinių pasirinktos veiklos uždavinių: skatinti vaikų fizinį aktyvumą, o pagrindinis tikslas – suteikti jiems džiaugsmo. Stengėmės saulės vonias kaitalioti su pavėsiu, nepamiršome ir žaidimų su vandeniu. Vaikų rišliai kalbai ir pastabumui ugdyti kasdien ieškojome aplinkoje apvalių, apskritų daiktų bei formų, rūšiavome, lyginome žaislus. Netrukus sulaukėme pirmo džiugaus vaiko pastebėjimo: „Auklėtoja, žiūrėkite, net lėkštė ir puodelis – apskriti!“ Puikus darbo rezultatas. Taipogi tobulinome mankšteles, naudodami kamuoliukus, ridenome kamuolį parašiuto paviršiumi. Nemenku iššūkiu vaikams tapo mažų balionėlių varymas (nenuleidžiant ant žemės) iki pakabinto tunelio ir mėtymas į jį: reikėjo greitos orientacijos ir judesių koordinacijos, kad nukreiptų balionėlį tinkama linkme.

Vyresnių grupių vaikams organizavome estafetes: lengvų, mažų kamuoliukų lipdymą prie lipnios juostos pagal spalvas ir kamuoliukų griebimą iš vandens tos pačios spalvos griebtuvėliu. Mažesnieji šią užduotį atliko neskubėdami, tiesiog džiaugdamiesi žaidimu su vandeniu ir lavindami smulkiąją motoriką, lygindami, prisimindami spalvų pavadinimus. Vaikai ne tik buvo raginami laikytis žaidimo taisyklių, bet ir veikdami kartu tobulino socialinius-emocinius įgūdžius. Nepamiršome ir meninės veiklos – vieni štampavo netradicinėmis priemonėmis: apvaliais indeliais, apvalios formos muliažu, šiaudeliais, viską puošė taškuodami pirštukais, o kiti iš paruoštų įvairių spalvų ir dydžių skrituliukų kūrė „gėles“, „kirmėlytes“ ir kt.

 

Veiklą baigėme prisimindami šio mėnesio pasaką „Pagrandukas“ (visus metus lopšelio-darželio „Berželis“ vaikai kas mėnesį ugdosi su vis kita pasaka), kuris, vaikų džiaugsmui,  taip pat buvo apvalus. Tik ne plastmasinis, ne guminis, ne stiklinis ar medinis, bet – miltinis, nes iškeptas iš miltų. Iš paruoštos miltų-druskos tešlos kiekvienas vaikas nusilipdė savo „pagranduką“.

Aptariant savaitės veiklą vaikams buvo sunku išskirti, kuri veikla jiems patiko labiausiai, dauguma sakė: „Viskas labai patiko!“. Tą akivaizdžiai matėme. Supratome, kad ir su mažais kamuoliukais lauke galima nuveikti daug smagių dalykų. Tereikia tinkamai išnaudoti orą, erdves ir turimas priemones.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.