Socialinių tinklų keliami pavojai vaikų bendravimo ir elgesio kultūrai

Sabina Volokitina

XXI amžiuje greitėja ne tik gyvenimo tempas, bet ir sparčiai keičiasi vaikų bendravimo kultūra, nes dažniau bendraujama socialiniuose tinkluose. Virtuali erdvė (internetas) užima ypač svarbią vietą šiuolaikinių vaikų gyvenime. Tai akcentuoja ir gerai visuomenei žinomas interneto dienraštis „Bernardinai.lt“, kuriame pažymima, kad itin sparčiai auga vaikų iki 8 metų įsitraukimas internetinėje erdvėje; naujienų svetainė „Delfi“ atkreipia dėmesį į 2016 m. atliktą tyrimą Lietuvoje, kuriuo nustatyta, kad „82 proc. vaikų nuo 7 iki 16 metų internetu kasdien naudojasi bent kelis kartus“. Specialistų teigimu, problema ne tai, kad vaikai per anksti tampa aktyviais interneto, socialinių tinklų vartotojais, bet per mažai dėmesio skiriama socialinių tinklų daromai įtakai ir keliamiems pavojams.

Paulauskaitės (2018) teigimu, socialinių tinklų populiarumas tarp vaikų ir paauglių beveik toks, kaip ir internetu. Socialiniai tinklai vaikams itin svarbūs, nes tai viena iš pagrindinių XXI a. bendravimo priemonių, virtualioje erdvėje vaikai gali ne tik palaikyti socialinius ryšius su bendraamžiais, bet ir susirasti naujų draugų. Socialiniuose tinkluose vaikai ne tik bendrauja, susipažįsta su naujais žmonėmis, smalsauja, ką veikia ar kuo domisi bendraamžiai, bet ir dalijasi nuomonėmis, nuotraukomis, vaizdo įrašais, ieško juokingų iliustracijų, istorijų. Tai vienas iš laisvalaikio leidimo būdų, neretai sukeliantis priklausomybę. Jei naudojimasis socialiniais tinklais – nesaikingas, priklausomybė pasireiškia nuotaikų kaita, jei apribojamas, atsiranda nerimas ir irzlumas, jei kyla tarpasmeninių problemų su socialinių tinklų dalyviais, kyla ne tik neigiamų jausmų protrūkių, bet ir konfliktų, o nuolatinis užimtumas, leidžiant laiką socialiniuose tinkluose, toleruojamas.

Vaikai nepajėgūs apsisaugoti nuo dažnėjančių patyčių socialiniuose tinkluose, duomenų rinkimo apie juos, seksualinių kėslų ar įvairių apgavysčių. Tačiau neigiamas socialinių tinklų poveikis pasireiškia ir įvairiausių žargonų, netinkamų vertybių perėmimu. Vaikai nesusitvarko su informacijos gausa, dėl to nespėja suvokti, koks turėtų būti tinkamas elgesys, kokius duomenis galima viešinti ir kokių duomenų atskleisti nederėtų. Dėl visų išvardintų aspektų, vaikai turi būti informuoti, kad negalima atskleisti tokių duomenų, kaip: gyvenamosios vietos adresas, asmens ar prisijungimo duomenys, įvairūs slaptažodžiai ir t. t. Suaugusieji turėtų stengtis apsaugoti vaiką, kad šį pasiektų kuo mažiau neigiamos informacijos socialiniuose tinkluose.

Vienas iš esminių aspektų tas, kad asmenys, sukeliantys pavojų internete – sunkiai sustabdomi. Tokia situacija susidarė dėl to, kad teisinė sistema nepakankamai išplėtota ir negeba užkirsti kelio internetinėje erdvėje vyraujančiam neigiamam poveikiui.

 

Dėl suaugusiųjų dėmesio stokos vaikų elgesio kultūrai, kuri persikelia ir į jų kasdienį gyvenimą, dėl visų straipsnyje įvardintų neigiamų veiksnių, itin svarbu, kad tiek tėvai, tiek pedagogai ir kiti vaiko aplinkoje esantys suaugusieji, būtų suinteresuoti jų bendravimo kultūros stiprinimu socialiniuose tinkluose. Vaikai turi būti pasiruošę naudotis socialiniais tinklais, žinotų ir suvoktų galimus pavojus; mokėtų pasirinkti tinkamus nustatymus; gebėtų saugiai elgtis socialiniuose tinkluose ir elektroninėje erdvėje.

 

Naudota literatūra:

  1. Paulauskaitė U. Socialiniai tinklai: nauda, priklausomybė ir abejonės // Medpraktika.lt, 2018-02-20 (http://www.medpraktika.lt/2018/02/20/socialiniai-tinklai-nauda-priklausomybe-ir-abejones/).
  2. Patarimai tėvams: kokio amžiaus vaikai turėtų pradėti naudotis internetu? // Delfi.lt, 2019-11-25 (https://www.delfi.lt/partnerio-turinys/sustiprink-imuniteta/patarimai-tevams-kokio-amziaus-vaikai-turetu-pradeti-naudotis-internetu.d?id=82874821).
  3. Vaikų saugumas internete: praktiniai patarimai tėvams // Bernardinai.lt, 2018-12-28 (https://www.bernardinai.lt/2018-12-28-vaiku-saugumas-internete-praktiniai-patarimai-tevams/).

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Vienas komentaras