Skuba zuikis pas mus

Taip ilgai lauktos gražiausios metų šventės jau tolsta nuo mūsų, nes sausio 6 dieną, kai mus lankys Trys Karaliai, baigsis tarpušvenčio laikotarpis. Tačiau Naujieji Metai šiemet jau prasidėjo. Praėjusių metų simbolį Tigriuką pakeitė Juodojo Vandens Triušio metai. Taigi šių 2023-ųjų metų simbolis – triušis, kiškis, zuikis.

 

Mes, Kauno lopšelio-darželio „Žingsnelis“ „Pelėdžiukų“ grupės ugdytojos vyresnioji mokytoja Nijolė Rimkuvienė, mokytoja metodininkė Egidija Dobilaitė, mokytojų padėjėja Tamara Lisauskienė ir meninio ugdymo muzikos mokytoja metodininkė Kristina Saulevičienė bendradarbiaudamos nutarė pirmosiomis šios savaitės dienomis po oficialiosios „Ryto rato“ dalies su ugdytiniais pasikalbėti, supažindinti vaikučius su šių metų simboliu, nes ir ugdytinė K. G .vis atsineša minkštą, žaislinį zuikelį į grupę, su kuriuo žaidžia, naudoja įvairių veiklų metu, miega drauge…

Pažintinių veiklų apie šių metų simbolį zuikį, kiškį, triušį tikslas suteikti žinių apie 2023-ųjų metų simbolį triušį.

Uždaviniai:

  1. Sužinoti apie triušio gyvenimo būdą, mitybą, jo giminaičius kiškį ir zuikį.
  2. Žaisdami žaidimus, dainuodami daineles patirs malonių emocijų, džiugių akimirkų.
  3. Sukurs kiškių portretus, panaudodami vaškines kreideles ar akvareles, guašą- pasirinktinai, savo nuožiūra.
  4. Organizuos sukurtų portretų parodą grupės rūbinėlėje.

 

Sausio mėnesio pirmąjį antradienį, trečiadienį po oficialiosios „Ryto rato“ dalies, pasitelkę informacines technologijas, stebėjome, kaip miške gyvena, žaidžia, laksto kiškiai, zuikiai, o jų broliai auginami sodyboje ar namuose, prijaukinti žmogaus yra vadinami triušiais. Aiškinomės, aptarėme, sužinojome, kad tai žolėdžiai gyvūnai, nes mėgsta skabyti žolę, želmenis, graužti morkas, kopūstus. Jie turi po vieną galvą, vieną snukį, dvi ilgas ausis, keturias kojas, trumpą uodegėlę, tarsi kamuolėlį, nes pasimokėme mįslę apie zuikį „Minkštapūkis kamuolėlis, guzas vietoj uodegėlės. Turi ilgas auseles, dar ilgesnes kojeles“. Pasitelkę informacines technologijas klausėme ir dainavome dainelę „Kiškučio pyragėliai“, sužaidėme žaidimėlį „Kiškis Piškis“, „Mes maži kiškučiai“ sužaidę sužinojome, kad jie bailiai, nes spruko nuo šuniuko. „Mes maži kiškučiai, ilgos mūs ausytės, mes miške ir krūmuos mėgstame klausytis. Kai šuniukas au, au, au – bėgam, bėgam kuo greičiau“. Šaunu, kad ugdytiniai bėgiojo, judėjo patalpoje, užvaldyti malonių, džiugių emocijų, o svarbiausia, saugiai judėjo aplinkoje, aplenkdami kliūtis, nepatirdami susidūrimų vienas su kitu…

 

Po žaidimėlių, judrių veiklų vaikučiai panoro kurti kiškių, zuikių paveikslus. Savarankiškai pasirinko vaškines kreideles ar spalvotus pieštukus, ar akvarelę atlikti antspaudukais zuikio, kiškio paveikslus. Meninės veiklos sukurtais darbais gėrėjomės ne tik mes, grupės darbuotojos, ugdytiniai, bet ir atėję atsiimti vaikų po darbo dienos tėveliai, nes sukurti paveikslai buvo eksponuojami grupės rūbinėlėje.

 

Džiaugiamės, kad organizuotos pažintinės veiklos apie šių metų simbolį triušį tikslas pasiektas, o uždaviniai įgyvendinti. Nors mes ir būsimų trimečių grupė, lopšelinio amžiaus „Pelėdžiukų“ grupė, bet įdomu, malonu buvo stebėti, kad vaikus tai sudomino, nes jie susidomėję stebėjo interaktyvios lentos ekrane matomus vaizdus, aktyviai žaidė žaidimus, noriai tapė, kūrė zuikių, kiškių paveikslus.

 

Pažintinės veiklos metu ugdytiniai sužinojo apie šių metų simbolį – zuikį, kiškį, triušį, jo gyvenimo būdą, nes miške gali gyventi zuikiai, kiškiai, o auginami namuose, sodyboje, žmonių prižiūrimi ir globojami, vadinami triušiais. Jie mėgsta žaisti, bėgioti, graužti morkas, kopūstus, skabyti želmenis, žolę. Taip ne tik gausino šnekamąjį žodyną, bet ir papildė skaičiavimo žinias, nes triušis turi vieną galvą, dvi akis, ausis… Vaikai patyrė džiugių emocijų žaisdami, šokdami, dainuodami apie kiškius, zuikius, triušius. Taip lavėjo auklėtinių vaizduotė, tobulėjo kūrybiškumas, meninės raiškos formos, nes sukurti puikūs zuikių, triušių paveikslai. Džiaugiamės pozityviais vaikų bendravimo ir bendradarbiavimo santykiais, socialinės, komunikavimo, aplinkos pažinimo kompetencijų tobulėjimu.

 

Lai prasidėję Naujieji 2023-ieji metai, lydimi zuikio, triušio simbolikos, neša visiems sveikatą, sėkmingą norų išsipildymą, laimę…

 

Nijolė Rimkuvienė, vyresnioji mokytoja

Kristina Saulevičienė, meninio ugdymo muzikos mokytoja metodininkė

Egidija Dobilaitė, mokytoja metodininkė

Tamara Lisauskienė, mokytojų padėjėja

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.