Skelbiame konkurso „Eilėraštis – kinas“ nugalėtojus

Marius Janulevičius
,
Vilniaus „Laisvės“ g-jos lietuvių kalbos mokytojas, Kino klubo vadovas

Baigėsi 2018 m. rugsėjo – 2019 m. kovo mėnesiais vykęs respublikinis eilėraščių ekranizavimo konkursas „Eilėraštis – kinas“. Jame dalyvavo 5–12 klasių mokiniai, kurie galėjo ekranizuoti bet kokį pasirinktą lietuvių ar užsienio autorių eilėraštį. Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos Kino klubo organizuotu konkursu buvo siekiama ugdyti mokinių mąstymo „judančiais vaizdais“ įgūdžius, lavinti jų vizualinę kalbą, supažindinti ir sudominti su literatūros ekranizacija, lietuvių ir užsienio autorių poezija, populiarinti naujųjų medijų meną, išmokti kūrybiškai panaudoti skaitmenines technologijas, atskleisti savo požiūrį į poeziją ir kt.

 

Vertinimo komisija, vadovaujama režisierės Kristinos Buožytės, išrinko konkurso nugalėtojus. Jaunesniųjų klasių kategorijoje I vietą laimėjo Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos 5 klasės mokinė Gabriellė Mestanza už filmuką, sukurtą pagal Juozo Erlicko eilėraštį „Aklas berniukas“ (mokytoja Eglė Survilaitė). Filmo autorė nurodė norėjusi išreikšti savo supratimą ir palaikymą neįgaliam bendraamžiui. Komisija aukštais balais įvertino darbą už formos ir turinio suderinimą, spalvotą piešinių animaciją ir tinkamą muzikos pasirinkimą. Antrąja vieta įvertinta Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos aštuntokų brolių Gyčio ir Laimio Genevičių kartu su mama sukurta nežinomo partizano eilėraščio ekranizacija „Iš praeities į ateitį“ (mokytoja Laima Škėmienė). Konkurso komisija darbą įvertino už dokumentikos ir vaidybos suderinimą bei tinkamos vietos pasirinkimą – ekranizacija sukurta Minaičiuose esančiame atkurtame partizanų bunkeryje-muziejuje (netoliese 1949 m. vyko partizanų vadų suvažiavimas, kuriame prieš 70 metų buvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybės deklaracija), filmo personažai eilėraštį skaito apsirengę autentiškais drabužiais. Trečiąja vieta už linksmas plastilino ir popierines raideles bei laimės paieškas įvertintas Vilniaus r. Sudervės Mariano Zdziechovskio pagrindinės mokyklos penktokų komandos „Laimės saugotojai“ darbas „Kur gyvena laimė?“ (mokytoja Božena Kilnienė).

 

Vyresniųjų klasių kategorijoje I vieta skirta Panevėžio r. Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos mokinių Luko ir Karolio Krasauskių sukurtai Alfonso Nykos-Niliūno eilėraščio „Išduotas medis“ ekranizacijai (mokytoja Rima Balčiuvienė). Komisija aukštais balais įvertino darbą už istorinių archyvinių kadrų įtraukimą į pasakojimą ir vaizdinį minties perteikimą. Antrąja vieta įvertintas Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos mokinių Povilo Ziegoraičio ir Monikos Kavaliauskaitės filmas „Dočio kalba“ (mokytoja Nijolė Černauskienė). Konkurso komisija darbą įvertino už K. Donelaičio poemos „Metai“ teksto adaptavimą muzikiniam takeliui ir vaizdo klipo sukūrimą. Vaizdo darbo apraše Povilas ir Monika nurodė, kad surepuoti K. Donelaičio „Metų“ tekstą buvo rimtas, bet įdomus iššūkis; Dočio kalba teisme buvo pasirinkta, nes šis personažas – maištininkas, o repas – maišto kalba. Pasak gimnazistų, klipo kūrimas užtruko 15 valandų. Trečiąja vieta už įsimintino garso takelio sukūrimą ir panaudojimą pasakojimui įvertintas Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos mokinių muzikos grupės „Akcentas“ klipas pagal Jono Aisčio eilėraštį „Karunka“ (mokytoja Gitana Kavaliauskaitė). Klipo pagrindinė mintis – poeto kūrybinė kelionė. Pradžioje jis skausmingai ieško įkvėpimo šaltinio, suvokdamas, kad kūryba – ne šiaip idėjos, o širdimi išjausta, iškentėta sielos giesmė. Pagaliau jį įkvepia gamta. Tačiau J. Aisčio „Karunka“ eilėraščio žmogus suabejoja kūrybine sėkme – ar į sukurtą eilėraščio pasaulį tikrai perėjo jo skausmas? Abejonių kulminacija klipe – išplėšiamas ir suglamžomas parašytas eilėraštis.

 

Geriausius konkurso dalyvių darbus kviečiame pasižiūrėti čia.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.