Širvintų lopšelio-darželio „Boružėlė“ vaikų maitinimo vertinimas

Sveikatos apsaugos ministerijos ataskaita

Šalyje vaikų maitinimą organizuotuose kolektyvuose reglamentuoja „Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašas“, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. Jis įteisino sveikatai palankią mitybą kaip privalomą visose ugdymo įstaigose.

 

Maistą šį ugdymo įstaiga gaminasi pati, žaliavas tiekia UAB „Pontem“. Įstaigą lanko 193 vaikai.

Per tikrinimą nustatyta gera maisto ruošimo higienos būklė, bet dalis įrangos nusidėvėjusi. Maisto temperatūra ir porcijų dydžiai atitiko normą. Maistas patiekiamas higieniškai. Kaip garnyras vaikams patiekiama įvairių daržovių. Pieno produktų būna kas dieną. Įstaiga dalyvauja ES finansuojamose pieno ir daržovių tiekimo vaikams programose. „Žuvies diena“ – penktadienis.

 

Apsilankymo dieną pietums buvo pasiūlyta: miežinių kruopų sriuba, žuvies maltinukai, burokėlių su žirniais ir agurkais mišrainė, sultys.

Arbata, deja, vaikams siūloma su „privalomu“ cukrumi. Kartą per savaitę siūlomi saldūs sūreliai su glaistu. Kartą per 2 savaites duodama dešrelių. Atkreiptas dėmesys, kad vaikams duodamos per šaltos sultys (14 laipsnių). Tik kai kuriose grupėse buvo sveiką mitybą propaguojančių plakatų.

Vaikams atsigerti duodama vandens iš ąsotėlių, prie kurių beveik visose grupėse buvo padėta po vieną puodelį, nors administracijos atstovai teigė, kad tie puodeliai keičiami kaskart atsigėrus.

 

Rekomendacijos

  1. Negirdyti vaikų vandeniu iš tų pačių stiklinaičių. Nedėti į vandenį citrinos.
  2. Neduoti per šaltų gėrimų.
  3. Arbatą patiekti be cukraus.
  4. Menkavertes kruopų sriubas keisti vertingesnėmis, pvz., daržovių.
  5. Visas grupes aprūpinti sveiką mitybą propaguojančiais plakatais.
  6. Renovuoti virtuvės patalpas ir atnaujinti įrangą.

 

Maitinimas šioje ugdymo įstaigoje įvertintas 7 balais iš 10.

Vertino komisija, sudaryta iš Sveikatos apsaugos ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų.

Almantas Kranauskas

Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros departamento Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.