Šimtmetis pažadino pradinukų kūrybines galias

Agnė Adomaitė
,
Klaipėdos r. laikraščio „Banga“ korespondentė

Technologijų amžiuje išlaisvinti vaikų kūrybinį pradą – iššūkis, tenkantis šiuolaikiniam mokytojui. Tradicinių priemonių tam nepakanka, tad pasitelkiamos pačios įvairiausios ugdymo formos. Gargždų „Minijos“ progimnazijoje jau antrus metus organizuotas renginys „Žodžio takeliu“, kuriame atiduota duoklė Lietuvos šimtmečiui.

Gausų būrį renginio „Žodžio takeliu“ dalyvių suvienijo kūryba

Gaivina gimtąjį žodį

 

Gargždų „Minijos“ progimnazijos trečios klasės mokinės Elena Navickaitė ir Jogailė Šašytė džiaugiasi, kad mokytoja V. Ratkuvienė jas paskatino rašyti eiles: „Eilėraščius skyrėme Lietuvai. Nenorėtume gyventi nei Prancūzijoje, nei dar kur nors, nes čia geriausia, čia mūsų tėvynė, mūsų šeimos.“

„Vaikai dabar taip susidomėję technologijomis, kad net gimtasis žodis jiems darosi svetimas. Sunkiai išreiškiamos mintys, pamirštami mūsų gražūs sinonimai, antonimai. Lietuvių kalba yra seniausia išlikusi indoeuropiečių kalba, tad privalome ją puoselėti. Mūsų tikslas – padėti išsiskleisti vaikų kūrybiškumui“, – tvirtino renginio iniciatorė Vanda Majauskienė, „Minijos“ progimnazijos pradinių klasių mokytoja ekspertė.

 

Sutelkti trečių ir ketvirtų klasių mokinius kūrybai jai padėjo būrys talkinusių pedagogų. Vieni prisidėjo organizuojant renginį, kiti ruošė vaikus, padėjo jiems nepaklysti kūrybiniuose labirintuose. Praėjusiais metais renginys vyko Klaipėdos rajono mastu, o šiemet savo darbus pristatė jau ir Klaipėdos Vydūno gimnazijos bei Skuodo Bartuvos progimnazijos atstovai.

Mokiniams buvo pasiūlyta kurti esė, prozą, eilėraščius. Tie, kurie neturi kūrybinės gyslelės, galėjo pasireikšti kaligrafijos srityje. Jie dailyraščiu perrašinėjo tekstus apie Lietuvą, darbai praėjusį penktadienį buvo eksponuojami per „Minijos“ pradinių klasių korpuse vykusį renginį.

 

Dalyviams – neįkainojama patirtis

 

Iš viso „Žodžio takeliu“ organizatoriai sulaukė 50 darbų, 30 mokinių pristatė savo kūrybą įvairiausiomis formomis. „Kuriantiesiems tematika nebuvo apibrėžta, bet daugiausia sulaukėme eilių apie Lietuvą. Nieko keista, juk minime valstybės atkūrimo šimtmetį, tad ir pradinukai rinkosi tai, kas aktualiausia. Būta ir metų laikų, pomėgių, spalvų tematikos“, – džiaugėsi mokytoja ekspertė V. Majauskienė. Ji pabrėžė, kad šiemet, skirtingai nei pernai, mokiniai labai raiškiai pristatė savo kūrybą, dalis tekstą buvo išmokę atmintinai, dalis skaitė tik užmesdami akį. Laureatai nebuvo renkami, mat pradinukams vien pats pasirodymas suteikia daug džiaugsmo, skatina pasitikėjimą savimi, praplečia suvokimą, kad galimos įvairios saviraiškos formos. Visi dalyviai buvo apdovanoti diplomais, o juos ruošę pedagogai gavo kvalifikacijos kėlimo pažymėjimus.

 

„Renginys pasiteisino su kaupu. Dar pernai mano mokiniai buvo antrokai, tad dalyvauti negalėjome, bet jau ruošėmės, lavinome kūrybos įgūdžius. Šiemet vaikų eilės Lietuvai maloniai nustebino“, – teigė „Minijos“ progimnazijos pedagogė Vida Ratkuvienė.

Mokytoja ekspertė V. Majauskienė sukūrė knygelę su vaikų darbais internete. „Norime dalytis gerąja patirtimi“, – apibendrino ji. V. Majauskienės knygelė – www.storyjumper.com/book/index/51638185/-nbsp-nbsp-ŽODŽIO-TAKELIU.

 

Komentaras

 

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Irena Barbšienė: „Vaikai nuoširdžiai ir savitai atskleidė kūryboje savo mintis. Galbūt ir pasitardami su mokytoju ar šeimos nariais. Tai – irgi laimėjimas… Renginys skatino vaikų (ir pedagogų) patriotiškumą, užtikrino ir puoselėjo žodžio bei kūrybos laisvės idėjos pradmenis. Jei kūryboje ir nebuvo tiesiogiai žodžio „Lietuva“, bet buvo kalbama apie gamtą, jos grožį, artimas istorines, žinomas vietas, tai irgi – apie tėvynę. Svarbiausia – prasminga diena, kuri sujaudino kiekvieną dalyvį. Žinoma, atsižvelgiant į vaiko amžių ir į tai, kiek visi vaikai ir kiekvienas iš mūsų, suaugusiųjų, buvome dvasiškai pasirengę dalyvauti ir suprasti, kokia svarbi yra ta vieta, kurioje gimėme ir gyvename. Kiek prisidedame prie to, kad gyventi savo šalyje būtų geriau. Tam talkino ir kūryba, ir muzika, ir eksponuojami dailyraščio darbai. Smagu, kad visiems renkantis parodytos skaidrės iš Kretingalės lopšelio-darželio bendruomenės vykdyto respublikinio konkurso „Mano trispalvis papuošalas“ (www.storyjumper.com/book/index/53842705/5ade1425af61e).“

 

Autorės nuotraukos

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.