Šimtmečio proga pasaulio keramikai Lietuvai įteikė dovaną

Spalį Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centre pristatyta tarptautinė iniciatyva keramikos plytelių siena „Pasaulis ‒ Vilniuje“. Meninė instaliacija ‒ keramikos plytelių iš viso pasaulio mozaika ‒ Vilniaus gyventojus ir turistus kviečia sustoti prie sostinės senamiestyje atsivėrusios keramikos meno erdvės Pamėnkalnio g. 11. Praeiviai jau gali pasigrožėti ir įsiamžinti keramikos plytelių sienos fone. Ilgainiui ši erdvė pasipildys ir naujais eksponatais, ir suoleliais poilsiui.

 

„Aš esu daugiau nei patenkintas, nes plėtoti idėją pradėjome nedrąsiai, bet pamatėme, kad plytelių gauname daugiau, nei tikėjomės… Todėl atsiprašau autorių, kurių darbai netilpo bendroje kompozicijoje, mes būtinai dar juos eksponuosime, nes ateityje šį projektą tikrai tęsime“, ‒ džiaugsmo neslėpė idėjos iniciatorius profesijos mokytojas, keramikas Valdas Pukevičius.

Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centro direktorius Vincentas Klemka per atidarymą pabrėžė pedagogo V. Pukevičiaus kūrybiškumą: „Dėkojame Valdui. Jo dėka mūsų mokymo centre pradėjo veikti dailiųjų keramikos dirbinių mokymo programa, o kartu su mokiniais buvo sukurta daug grožio, puošiančio visus mūsų mokymo centro skyrius. Tie meno kūriniai ‒ stebuklas, sukurtas rankomis ir kūrybišku protu.“

Norintys kompozicijoje rasti patikusio kūrinio autorių šalia esantį sąrašą turės skaityti šachmatų lentos principu ‒ vertikaliai ir horizontaliai išdėstyta stulpelių numeracija ir koduotė „Lietuvai 100!“. Tai pristatydamas socialinis pedagogas Tomas Morkūnas džiaugėsi šimtmečio dovana Lietuvai: „Pabandykime įsivaizduoti, kas būtų po penkerių ar dešimties metų… Vienas ar keli šių plytelių autoriai atvažiuos į Vilnių, ateis nusifotografuoti, vėliau galbūt aplankys Lietuvą kartu su savo bičiuliais, vaikais. Žinia apie Lietuvą ir Vilnių sklis keramikos meno mylėtojų dėka.“

 

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Keramikos katedros vedėja, keramikė Rasa Justaitė-Gecevičienė drąsino iniciatyvos autorius: „Sveikinu organizatorius, kurie pasiryžo suvaldyti daugybę taisyklėms nepasiduodančių menininkų.“ Menininkė užsiminė, kad ekspozicijoje atsirado plytelių, kurių autoriai ‒ VDA pirmakursiai, nestudijuojantys keramikos, nečiupinėję molio, bet turėję galimybę susipažinti su šia specialybe ir palikti savo pėdsaką. Pasak R. Justaitės-Gecevičienės, keramikos meno technologijos XXI a. yra tokios prieinamos, kad nebūtina būti keramiku, kad sukurtum įspūdingą kūrinį.

 

Idėja pakviesti keramikos entuziastus ir menininkus dovanoti savo kūrybos darbus bei drauge sukurti ypatingą erdvę Vilniaus senamiestyje prieš dvejus metus kilo Lietuvos dailininkų sąjungos nariui, profesionaliam keramikui, Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centro mokytojui V. Pukevičiui.

Projekto sumanytojas pasakoja, kad mintis jau kurį laiką sklandė ore, o jos išpildymas buvo sukurtas organiškai. „Dirbdamas su dailiųjų keramikos dirbinių gamintojo specialybės mokiniais dėstau jiems formavimo iš molio plokščių dalyką. Per užsiėmimą sukuriami keramikos pano – reljefiniai paveikslai iš nedidelių keramikos plytelių. Ilgainiui pano formatai vis didėjo ir kūrybiniai darbai tapo masyvesni ir įspūdingesni. Mozaikos kaip viešos meninės instaliacijos idėja nėra unikali ‒ pats esu menininkas ir man teko siųsti savo darbus į Turkiją, tačiau Lietuvoje nieko panašaus nesu matęs.“

 

Keramikos plytelių kompoziciją sudaro 234 meno kūriniai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš įvairių pasaulio šalių: Kinijos, Turkijos, Portugalijos, Italijos, Ispanijos, Vokietijos, Serbijos, Suomijos ir t. t. Autoriai Lietuvos ir kitų šalių formalaus ir neformalaus švietimo įstaigų mokiniai, laisvi menininkai ir kūrėjai.

 

Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centro inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.